Krásne Slovensko vašimi očami: vyhodnotenie júlového kola súťaže

Poznám veľmi veľa fotografov, ktorí našu krásnu krajinu fotia naozaj skvele. Možno preto, že téma bola veľmi populárna, sa mnoho z týchto fotografov do súťaže nezapojilo. Foto súťaží s rovnakou témou sa vyhlásilo tieto prázdniny niekoľko. Možno ste očakávali prisilnú konkurenciu? A možno ste iba naplno dovolenkovali? 😊  Tak či onak, napriek vyšším očakávaniam, bolo nakoniec z čoho vyberať.

Neboli by to fotky zo Slovenska, na ktorých by chýbali naše hory! Aj keď sú Tatry v tomto čase dosť frekventované a na tých najpopulárnejších miestach dokonca preplnené (neviem, či ste aj vy videli videá ľudí čakajúcich v radoch na lanovku či vystriedanie sa na vrchole), vždy sa dá zájsť kúsok obďaleč a vychutnať si ich v kľude. Hory sa podarilo najlepšie zachytiť Štefanovi Condíkovi, ktorý už v našej súťaži práve horami bodoval. Jeho večerné zábery v modrej hodinke sú očarujúce, tiché a pokojné. Sú samozrejme z archívu, keďže na všetkých je ešte snehová pokrývka. 

Foto: Štefan Condík

Peknú panorámu Tatier vo svetle zapadajúceho slnka zachytil aj Milan Cehula a emotívny východ slnka zas nad Nízkymi tatrami vyfotila Petra Macková. 

Foto: Milan Cehula
Foto: Petra Macková

Ako naservírovaná je scéna Jozefa Feketeho v Prosieckej doline. Škoda, že fotku nahral tak malú, že sa z nej dá len veľmi ťažko vyčítať jej kvalita a vo vyššom rozlíšení mohla zaujať viac. 

Foto: Jozef Fekete

No a fotky hôr vo výbere krásnymi čiernobielymi plánmi uzatvára Martina Mlčúchová.

Foto: Martina Mlčúchová

Druhú skupinu fotiek tvorili snímky z našich pamiatok, miest, stavieb. Tu malo súťažné kolo asi najväčšie rezervy v kvalite fotografií. Našiel som tu pár výborných záberov, ale ostatné nasledovali s veľkým odstupom. Spomeniem krásnu scenériu Miroslava Učňa s Drážovským kostolíkom a Bojnický zámok Aleša Tvrdého, ktorý konkuruje slávnym francúzskym zámkom na Loire. 

Foto: Miroslav Učeň
Foto: Aleš Tvrdý

Žiaľ, ani jedna fotka slovenského mesta, ktorá by sa dostala do užšieho výberu. Zato malebná fotka dedinky Hriňová si tu miesto našla.

Foto: Štefan Condík

No a nakoniec to najlepšie. K Slovensku neodmysliteľne patria i ľudia. Tí boli najzanedbanejším objektom v našom kole, no Kristína Pláňavská to zachránila. Jej Babička v tradičnom odeve zo Štiavnika sa objavila na viacerých fotkách. Mňa najviac zaujala pri nosení (naberaní) dreva. Výraz, priamy pohľad na diváka a množstvo detailov, ktoré fascinujú. Tvár i ruky babičky sú vráskavejšie a štruktúrovanejšie ako suché drevo, ktoré na nich nosí. Čo je staršie? Nakálané drevo alebo táto skromná žena? Drevo prinesie teplo a svetlo, spotrebuje sa. A babička? Čo má za sebou, pre koho žila a obetovala sa? Kolobeh života. Gratulujem k víťazstvu!

Foto: Kristína Pláňavská
Foto: Kristína Pláňavská
Víťazná fotografia júlového kola Fotky mesiaca Nikonblogu | Kristína Pláňavská

Galériu všetkých súťažných fotografií na tému Poznaj Slovensko si môžete pozrieť na Facebook stránke Nikon.


Nezabudnite, súťažíme aj v auguste a sme zvedaví na vaše najvtipnejšie zábery. Viac o novom kole sa dozviete tu: Humor vo Fotke mesiaca Nikonblogu

Chcem vás však poprosiť, aby ste na Facebook nahrávali fotky vo vyššom rozlíšení a mohli sme si ich lepšie vychutnať i posúdiť. Viacero pekných fotiek aj v tomto kole malo žalostné rozlíšenie a tým pádom stratilo možnosť uspieť. Fotky posudzujem na veľkom monitore a tam fotky s rozlíšením 800 bodov nemôže vyznieť dobre. Takže odporúčam Facebook veľkosť 2048 bodov dlhšia strana. Teším sa na vaše humorné zábery. 🙂

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.