Kiliii Yuyan: Kde sú kosatky?

Kiliii Yuyan patrí k fotografom, ktorých práca pomáha hlbšie pochopiť problémy, ktorým svet čelí. Je environmentálny fotograf, venuje sa najmä polárnym oblastiam, domorodým kultúram, divokej prírode a prináša príbehy komunít žijúcich v súžití s krajinou. Pracuje pre National Geographic a ďalšie významné médiá.

Ak vás zaujíma téma životného prostredia, Waterbear je bezplatná platforma pre dokumentárne filmy o životnom prostredí s inšpiratívnym obsahom, ktorý vzdeláva a inšpiruje ku zmene myslenia. V spolupráci s Nikonom a platformou Waterbear zaznamenal Kiliii ďalší príbeh – úbytok v komunite kosatky dravej pri pobreží Seattlu.

Aj za tým, že v poslednom období nevídať pri pobreží Seattlu kosatky, je globálne otepľovanie. Kosatky sa tu totiž živia lososom kráľovským. Posledný rok bolo sucho a vlny boli príliš teplé, množstvo mladých lososov zahynulo, a preto teraz kosatky hladujú. Na miestach, kde po generácie trávili letné mesiace, ich teraz vidno veľmi zriedka. Posledné leto ich tu spozorovali iba dvakrát, zdržali sa 12 hodín. Predtým sa to nestávalo.

Kosatky sú blízke aj Nanajcom, ktorých potomkom je aj Kiliii. Je to etnikum žijúce v povodí rieky Amur na juhovýchode Ruska a severovýchode Číny. Keď sa stal profesionálnym fotografom, uvedomil si, že fotografia je jeden zo spôsobov ako prijímať výzvy a vyrozprávať dôležité príbehy. Najdôležitejšie je pre Kiliiiho pri fotografovaní porozumieť príbehu, spoznať ľudí, vytvoriť si s nimi vzťah a vybudovať dôveru.

Súčasťou tohto príbehu sú aj Lummiovia, pôvodní indiánski obyvatelia oblasti okolo Seattlu. Lososy sú pre nich všetko. Cítia sa byť prírodou úplne rovnako, ako ňou sú lososy. Vedia, že ich musia ochraňovať, aby tu boli aj v budúcnosti. Pre rovnováhu ekosystému sú kosatky dôležitejšie ako ľudia. Hodnota kosatiek je obrovská. Lummiovia boli s nimi vždy spojení. Bok po boku spolu lovili, poznali ich lode, ich piesne, ich ducha. A teraz trpia…

Celý príbeh si môžete pozrieť tu:

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *