Každodenný spoločník: Peak Design Everyday Sling

Po niekoľkých rokoch som potreboval vymeniť moju každodennú tašku či brašnu, do ktorej by sa mi zmestil fotoaparát s jedným alebo dvoma objektívmi, peňaženka, telefón a 10-palcový tablet. Na trhu existuje veľa možností, a tak moje rozhodovanie bolo pomerne zdĺhavé. Na každodennú brašnu som veľmi náročný a okrem kapacitných a dizajnových požiadaviek, musí byť komfortná na nosenie. 

Po pozitívnych skúsenostiach so značkou Peak Design, s príslušenstvom a ruksakom tejto značky, som už do svojho výberu zahrnul aj brašne Everyday. No a nakoniec zvíťazil Peak Design Everyday Sling 6 l. V tejto recenzii zhrniem dôvody a aj skúsenosti, ktoré mám po niekoľkých mesiacoch používania.

Dizajn a veľkosť

Peak Design robí tento model v 3 veľkostiach – 3 l, 6 l a 10 l a 3 farbách – svetlošedá, tmavomodrá a čierna. Ja som si vybral svetlošedú vo veľkosti 6 l práve preto, že taška je stále maličká, ale zmestí sa do nej aj môj 10-palcový tablet. 6 l je tak akurát, aby som do tašky zmestil mirrorless s jedným alebo dvoma objektívmi, náhradnú baterku, karty a drobné príslušenstvo.

Tvar tašky je naozaj slim – úzky, no nájdete v nej všetko potrebné. Čo chcem ale hneď v úvode vyzdvihnúť, je komfort nosenia. Taška úzkym tvarom a špeciálnym uchytením remeňa na otočnom nite perfektne kopíruje telo a priľne k nemu, či už máte tašku vo vyššej pozícii na chrbte, vpredu na hrudi, na bruchu, na boku, alebo až najnižšej pozícii na stehne. Otočný úchyt remeňa umožňuje tento po skrátení použiť aj na upevnenie okolo pása a brašna tak pripomína ľadvinku. Myslel som si, že v tejto pozícii to bude extrémne nepohodlné, ale prekvapilo ma, že aj takto sa taška dá pohodlne nosiť a používať. Je stále na takéto nosenie vhodne malá.

Zvonku nájdeme na vrchnej časti držadlo, veľký utesnený zips na otváranie hlavného úložného priestoru a spredu kryty a pogumovaný zips na prístup do malého vrecka. V prednej a zadnej časti nájdeme ešte akýsi úchyt pripomínajúci držadlo, ktorý slúži na upevnenie ďalšieho príslušenstva, napríklad Peak Design Capture. 

Ako je u Peak Design batožiny dobrým zvykom, aj tu nájdeme na spodnej časti štyri oká pre uchytenie napríklad bundy alebo aj iného príslušenstva, ako je napríklad aj statív. Uchytenie je jednoduché pomocou dodaných remienkov s háčikmi.

Predné vrecko je pomerne úzke. Ak nemáte naplnenú tašku, kapacitne v pohode stačí. Ak máte v taške viac objemu, potom do predného vrecka ťažšie zmestíte veľkú peňaženku, bežný mobil (v mojom prípade iPhone SE2022) tam vojde bez problémov. Prijal by som keby toto predné vrecko bolo s vyššou kapacitou, prípadne aby sa dalo viac roztiahnuť. To je asi jediná maličká výčitka voči tejto inak perfektnej brašne.

Po otvorení hlavného zipsu sa vám ukáže stredová najväčšia úložná časť. Je polostrovaná a vybavená dvoma priehradkami FlexFold, ktoré viete sklopiť aj do strany a oddeliť tak priestor nielen na šírku ale aj na výšku. Ak máte teda napríklad dva malé objektívy, jednoducho jeden položíte do tašky, sklopíte časť prepážky nad neho a ďalší objektív položíte na takto upravenú prepážku. Je to praktické a rýchle. 

Samozrejme, ak chcete do tašky vložiť väčší foťák alebo iný väčší predmet, vnútro si môžete prispôsobiť tak, že jednu prepážku vyhodíte a necháte iba druhú, alebo ich posuniete tam, kde potrebujete, alebo ich vyberiete obe a vznikne vám veľký priestor, do ktorého zmestíte naozaj aj veľký foťák s veľkým objektívom. Keď vyberiete prepážky, v princípe dostanete bežnú tašku so 6 litrovým obsahom vcelku.

Vedľa zipsov je priestor na drobné príslušenstvo. Sú to akési dva malé vaky, či skôr vačky alebo flaxibilné vrecká. Ja som si do nich vkladal náhradné baterky na Nikon Z fc. Na zadnej stene, ktorá prilieha k telu, je priestor pre tablet alebo zápisník, je istený magnetom. Pojme štandardný zápisník alebo tablet až do veľkosti 10 palcov. No a posledný priestor je na opačnej prednej strane za menším zipsom. Nájdete tu ešte miesto pre uloženie drobného príslušenstva – kariet, baterky, pera. V tomto priestore sú pôvodne ukryté aj remienky na uchytenie bundy a príslušenstvo na vonkajšie oká brašne.

Peak Design pamätá na to, aby taška vyzerala pekne a úhľadne. Keď si skrátite remeň, plantajúci koniec jednoducho zasuniete do určeného priestoru a taška tak zostane úhľadná.

Peak Design Everyday Sling je vyrobená z odolného materiálu, ktorý odpudzuje špinu aj vodu. Veľký lejak som s ňou nezažil, ale niekoľkokrát ma chytil bežný dážď a vnútro tašky vždy ostalo suché. 

Taška pôsobí naozaj sviežo a kvalitne a veľa mojich známych sa pri stretnutí pýtala odkiaľ mám takúto peknú tašku. Takže aj na ulici zaujme pozornosť, nepôsobí však ako taška ukrývajúca množstvo drahej fototechniky. A taška sa páči aj mojej dcére, to znamená že imponuje aj veľmi mladým ľuďom, súčasnej mladej generácii. To je síce pozitívne, ale môže to znamenať aj to, že budem musieť zabezpečiť ešte jednu tašku pre seba. 😊

Na záver úprimne píšem, že na každodenné nosenie malej fototechniky v podobe Nikonu Z fc alebo Nikonu Z 6II s menším objektívom som zatiaľ nič lepšie nemal. Stále ma milo prekvapí komfort nosenia, prispôsobenia sa a hlavne to, ako taška príjemné priľne k telu. Takisto odolnosť materiálu je veľmi vysoká a pri zašpinení ho jednoducho vlhkou handrou utriete. Taška pôsobí veľmi sviežo a odolne. Za pozitívne vnímam to, že do tak malej tašky viem vložiť 10-palcový tablet. Jednoducho vychytané. Vrelo odporúčam.

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *