K2 vlastnou cestou Kláry Kolouchovej

Meno Klára Kolouchová sa už na našich stránkach niekoľkokrát skloňovalo. Klára je ambiciózna horolezkyňa. Ešte pred štyrmi rokmi sme na diaľku sledovali jej výstup na horu K2. Vtedy jej pre zlé počasie víťazstvo nebolo dopriate. Kláre robil na ceste za jej snom spoločnosť Petr Jan Juračka. Domov sa vrátili s nádhernými nafotenými aj natočenými zábermi. Kádvojka vtedy výpravu na svoj vrchol nepustila, česká vlajka neviala v mrazivom povetrí vo výške 8 611 m n.m. Pakistanská kráľovná sa však nakoniec podvolila a pred rokom Kláru na svoj vrchol pustila.

Kráľovná hôr alebo Hora zabiják, aj tak ju pre jej nemilosrdnosť nazývajú. Od prvého úspešného pokusu o zdolanie vrcholu v roku 1954 prešlo 23 rokov, kým sa podarilo zdolať horu druhej skupine. Stala sa osudnou už pre 80 horolezcov.

Prvýkrát sa o výstup na K2 Klára Kolouchová spolu s Petrom Janom Juračkom pokúsila v roku 2016

Minuloročný víťazný výstup bol už tretím Kláriným pokusom zdolať túto druhú najvyššiu a podľa horolezcov najnebezpečnejšiu horu sveta. Prvýkrát boli príčinou lavíny, druhýkrát zdravie a tretí pokus sa už už zdal byť zmarený. Výprava musela z výšky 8 300 m n.m. zostúpiť naspäť do základného tábora a absolvovať náročné rozhodovanie. Dobre zvažovať všetky pre a proti návratu na horu. Ostatné súbežné výpravy to vzdali, ale skupina, v ktorej bola Klára, našla aspoň o jedno „pre“ navyše a tak sa s veľkým úspechom vrátili.

Klára Kolouchová sa týmto výstupom stala prvou Češkou, ktorá zdolala tri najvyššie hory sveta. Na Mount Everest vyšla ešte v roku 2007 a na tretiu najvyššiu posvätnú horu Kanchenjungu tiež minulý rok 2019.

Klára Kolouchová pri výstupe na K2 v júli 2019

Klárina cesta za snom je príbehom, ktorý si zaslúžil byť zdokumentovaný a tak sa aj stalo. Dala sa dokopy s režisérkou Janou Počtovou, ktorá dva roky kamerou sledovala kroky, fyzickú aj psychickú prípravu na najnáročnejší výstup. Klára totiž nie je iba horolezkyňa, ale aj matka a manželka. Pracujúca žena, od ktorej sú aj spoločenské očakávania a do veľkej miery polemika, či si žena v jej roli vôbec môže dovoliť plniť si nebezpečné sny a odchádzať od rodiny. Jana Počtová Kláru sprevádzala vo chvíľach úspechov aj ťažkého lúčenia a náročných emočných rozhodnutí či fyzického vypätia. Natáčali prípravy doma, aj cestu do Pakistanu a všetko dôležité, čo sa udialo v základnom tábore. Ďalej už pokračovala Klára bez režisérky, ale s technikou Nikon a zniesla si z výstupu nádherné zábery.

Klára Kolouchová (vpravo) s Janou Počtovou

Od úspešného výstupu prešiel už rok a v českých kinách sa od 30. júla 2020 premieta film K2 vlastní cestou s Klárou Kolouchovou v hlavnej roli. Nikon je partnerom filmu. Je pohľadom úspešnej režisérky na úspech ženy, ktorá bola pre svoj nebezpečný a náročný sen ochotná obetovať oveľa viac, ako len fyzické sily. “Je to film o krehkom hľadaní rovnováhy medzi povinnosťami, ťažko vysvetliteľnou túžbou zdolať nezdolateľné a o potrebe vymedziť sa voči spoločenským očakávaniam,“ približuje režisérka Jana Počtová.

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.