Jeho kanceláriou je svet: Roger Brendhagen

Pred niekoľkými dňami sa na Nikon YouTube kanály objavili videá so zaujímavým nórskym fotografom Rogerom Brendhagenom. Rád vám jeho cestu k fotografii a jeho prácu predstavím.

Roger Brendhagen sa narodil v Oslo, ale jeho životné chodníčky ho viedli tak, že sa nakoniec z neho stal fotograf spätý s prírodou. Neskôr sa jeho rodina presťahovala na sever krajiny do provincie Hedemark. Práve toto miesto, jeho lesy, zver, hory, rieky, údolia ovplyvnili Rogera pri výbere fotografického žánru. Dnes fotí výlučne prírodu.

Fotografovať začal ako chlapec, keď mal 12 rokov. A keďže ho príroda vždy priťahovala a fascinovala, prirodzene ju aj fotografoval. Až do 30-tich rokov ho však živila iná vášeň – hudba. Potom prišlo obdobie, kedy začal písať. Ako novinár však pri svojej práci čoraz častejšie fotografoval. Až nakoniec používal fotoaparát častejšie, ako písal.

Prelom v Rogerovej kariére nastal v roku 2002, keď strávil tri týždne v Antarktíde a domov sa vrátil s výnimočnými snímkami. Začal svoje fotografie predávať a prednášať.

Roger Brendhagen a Nikon? V minulosti používal inú značku, ale všetko sa zmenilo, keď v 2007 dostal k dispozícii Nikon D3. Prijal výzvu od Nikonu otestovať prístroj a ak bude spokojný, môže sa stať ambasádorom značky. A ako sám hovorí: “Prihlásil som sa hneď na druhý deň.“

Keď Roger fotí zvieratá , snaží sa zachytiť ich „osobnosť“. Rád fotí z nízkej perspektívy a využíva svetlo, ktoré vytvorí kontúru okolo objektu.

Ako väčšina fotografov, je presvedčený, že svoju najlepšiu snímku ešte nespravil:). Fotografia arktickej líšky pri splne mesiaca patrí k jeho obľúbeným. Možno aj preto, že na ňu čakal 10 rokov. Raz mesačne spln mesiaca a len 150 arktických líšok v celom Nórsku.. Bol to jeden z obrazov, ktoré nosil dlho vo svojich myšlienkach. Čakanie sa mu vyplatilo a nakoniec snímka vznikla.

Rogera fascinuje fotografovanie hadov po celom svete, v Škandinávii rád fotí pižmoňov severských, akrtické líšky a medveďov hnedých. Jeho najväčším fotografickým snom je stráviť pol roka na severe v arktickej oblasti, nafotiť polárneho medveďa počas polárnej žiary a o celom zážitku napísať knihu.

Pri práci používa takmer všetky objektívy, ktoré Nikon vyprodukoval, najčastejšie však 600 mm. Na expedície vyráža s tromi telami D5 spolu s objektívmi 14-24/2,8, 24-70/2,8, 70-200/2,8, 200-400/4, 600/4 a 800/5,6. Na makro si pribalí 60/2,8, 105/2,8 a 200/4.

Rodger pri svojej práci úzko spolupracuje aj s medzinárodnou mimovládnou organizáciou – Svetový fond na ochranu prírody (WWF). Okrem fotografovania sa venuje aj písaniu pre noviny a časopisy v Nórsku (Vi Menn, A-Magasinet, Aftenposten and Dagbladet) ale aj iné európske periodiká. Je členom poroty viacerých fotografických súťaží. Sám je víťazom niekoľkých ocenení, vrátane Nordic Nature Photo Contest.

Autor fotografií v galérii: Roger Brendhagen, Zdroj: www.nikon.no

 
Zdroj:
 
Web stránka autora:
 

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *