Fotografka Lina Kayser: Keď nebude príroda, nebudeme ani my

Nórka Lina Kayser sa narodila v Bergene, ktorý je známy ako „Brána do fjordov“, dnes žije v nádhernej prírode Národného parku Dovrefjell-Sunndalsfjella. Je domovom takmer nedotknutého alpinského ekosystému, žijú tu polárne líšky, orly skalné aj posledné európske divoko žijúce soby, rastú tu druhy rastlín, ktoré pretrvali od poslednej doby ľadovej – ideálne miesto pre fotografa severskej a alpinskej divočiny, krajiny, ktorý zvyšuje povedomie o ochrane prírody.

Venuje sa vlastným projektom, a zároveň vedie workshopy v Nórsku aj v zahraničí, v roku 2018 sa zúčastnila expedície loďou do divočiny súostrovia Svalbard. Jej spolupráca s Nikonom sa začala v roku 2017 a v roku 2020 sa stala Nikon Z Creator. Tento rok bude porotkyňou súťaže Environmental Photographer of the Year.

Čo má vo svojej brašni?

Fotoaparáty:

Z 7II
Z 6II
Z 50

Objektívy:

NIKKOR Z 20mm f/1.8 S
NIKKOR Z 70-200mm f/2.8 VR S
NIKKOR Z 24-70mm f/4 S
NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR
NIKKOR Z DX 50-200mm f/4.5-6.3 VR
AF-S NIKKOR 300mm f/4PF PF ED VR
AF-S NIKKOR 500mm f/5.6 PF ED VR

Čo bolo impulzom pre tvoju lásku k fotografii? A prečo si si vybrala Nikon techniku?

Milujem zvieratá a sledovanie dokumentárnych filmov prírody odkedy si pamätám. Vyrastala som v outdoorovej rodine na západnom pobreží Nórska v Bergene. Je to naše druhé najväčšie mesto, ale stále je veľmi blízko k prírode. Víkendy sme trávili lyžovaním a turistikou s našimi psami. Môj otec aj starý otec mali Nikon zrkadlovky, takže keď som sa rozhodla začať s fotografovaním krás prírody, ktoré som videla na našich prechádzkach, mala som požičaný Nikon. Keď som sa rozhodla kúpiť si vlastný fotoaparát, voľba bola jasná!

Predtým som pracovala v kancelárii, ale nebola som šťastná. Vydržala som to neuveriteľných 15 rokov, potom som začala robiť trénerku psov a v tomto období som začala zároveň brať vážnejšie fotografovanie. V roku 2017 som oslovila spoločnosť Nikon s projektom, na ktorom som vtedy pracovala. Pozvali ma, aby som na podujatí vo Švédsku urobila prezentáciu. Vďaka tomu som sa stala súčasťou Nikon programu pre talenty. Znamenalo to pre mňa zlom. Umožnilo mi to ísť za svojim cieľom stať sa profesionálnou fotografkou divokej prírody.

Minulý rok ma z Nikonu požiadali, aby som sa stala Nikon Z Creator. Bolo to vzrušujúce. Je to motivujúce byť súčasťou úžasnej skupiny talentovaných ľudí, pomáha mi to neustále napredovať vo fotografii. Som veľmi vďačná, že môžem byť v tíme.

Foto: Lina Kayser

Prečo je fotografia pre teba taká dôležitá?

Je to spôsob ako sa vypnúť od všetkého a byť len v prítomnosti. Dá sa povedať, že je to určitý druh meditácie. Najdôležitejšie pre mňa je použiť všetky dostupné prostriedky na ochranu prírody. Ja to robím prostredníctvom svojich fotografií. Keď sa ľudia pozrú na fotografiu sovy a pomyslia si, aká je milá, možno ich to inšpiruje k tomu, aby chránili naše sovy a naše lesy. Alebo možno záber na ľadového medveďa pritiahne pozornosť na zmeny v polárnom prostredí, ktorým čelíme.

Foto: Lina Kayser

Tešíš sa z toho, že budeš porotkyňou súťaže Environmental Photographer of the Year?

Som z toho nadšená a predpokladám, že to bude plné emócií vidieť toľko úžasných a silných fotografií. Nie je hocijaká fotografická súťaž. Táto súťaž má poslanie. Šíri povedomie o zmenách klímy, chudobe, problémoch životného prostredia a ďalších zmenách, ktorým čelí naša planéta. Jediný záber môže vypovedať množstvo príbehov, vyjadriť množstvo emócií a osloviť tisícky ľudí. Fotografia je veľmi silné médium, ktoré dokáže upriamiť pozornosť na tieto príbehy. Je jednoduché vyhnúť sa čítaniu článkov s množstvom čísel a faktov, ale keď je pred vami fotografia, je ťažké pred ňou zatvoriť oči, či odvrátiť pohľad.

Máš nejaké obľúbené fotografie?

Milujem fotografovanie polárnych líšok, polárnych kačíc – mníšikov a ľadových medveďov. Pred dvomi rokmi na expedícii na Svalbarde som mala šťastie na dvoch zvedavých polárnych medveďov, ktoré prišli veľmi blízko k kajakom, na ktorých sme boli. Vidieť ich ako sa hrajú a zabávajú na ľadovej ploche je moja obľúbená spomienka a vznikli tu moje obľúbené fotografie.

Foto: Lina Kayser

Ako využívaš sociálne médiá na ochranu prírody?

Na Instagrame som získala 136 000 sledovateľov z celého sveta a mnohí z nich žijú v mestách. Prostredníctvom mojich fotografií sa snažím ukázať aká je príroda nádherná a ako je všetko spolu prepojené. Nie je to o zdvíhaní varovného prsta na kohokoľvek, ale o rozprávaní príbehov o zmenách v prírode, ktorým čelíme. Polárna krajina má v mojom srdci špeciálne miesto. Niekoľkokrát som navštívila Svalbard a severné Nórsko. Pohľad na to, ako rýchlo sa mení klíma, ako to vplýva na ľadovce a zamrznuté časti mora a zvieratá, ktorých prežitie závisí od tohto ľadu, láme srdce. Všetko stojí na zdravej Zemi, prírode a dokonca aj na našom ľudskom zdraví. Keď nebude príroda, nebudeme ani my.


Navštívte www.linakayser.no a sledujte @linakayser na Instagrame

Do súťaže Environmental Photographer of the Year sa môžete prihlásiť TU.

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *