Fotoaparát, ktorý má svoje miesto. Nikon D7500

Nikon D7500 si tak trochu neprávom zlízol silnú kritiku pri svojom uvedení, pritom ide o fotoaparát, ktorý si na trhu našiel svoje dôležité miesto.

Toto je prvá časť recenzie Nikonu D7500, ktorá je zameraná na bežné fotografovanie. Počas klasickej rodinnej dovolenky, na ktorej som D7500 testoval, nebola príležitosť na akciu či wildlife. Tomu venujem ešte jeden osobitný článok o akčných schopnostiach fotoaparátu. Verím, že D7500 si ho zaslúži.

Miesto na trhu

Čím ďalej tým viac sa zrkadlovky s APS-C senzorom stávajú nástrojom pre akčných fotografov športu alebo divej prírody. Práve pre týchto fotografov je predlžovací faktor ohniska (x1,5) prínosom, nakoľko im približuje fotografované scény a objekty. Tam svojimi špecifikáciami aj praktickým výkonom smeruje nový prístroj Nikon D7500.

Označením vzbudzuje neomylný pocit, že ide o nástupcu Nikonu D7200 a ja sám som si to v prvej chvíli myslel. Po prečítaní si špecifikácií som ale pochopil, že toto nie je nástupca v pravom zmysle slova. Je to skôr nový púčik na strome. Vysvetlím to.

Donedávna bol najlepšou APS-C zrkadlovkou v ponuke Nikonu model D7200, ktorého (podobne ako konkurenciu) prevalcoval profík s označením Nikon D500. Prevalcoval vo všetkom okrem rozlíšenia senzora. Kým D7200 ostal ako univerzálny fotoaparát vhodný aj pre fotografov krajiny, D500 sa okamžite stal hitom u wildlife fotografov a fotografov športu či rýchlych reportáží.

Nikon D7500 chce vyhovieť športovým tendenciám, no logicky nemôže predčiť jeden z najúspešnejších profi modelov a tak niektoré vlastnosti, ktoré má D7200, boli u D7500 eliminované. Nový model nemá možnosť pripojiť batériový grip, nemá dva sloty pre pamäťové karty a nemá podporu merania so starými manuálnymi objektívmi. Schválne nespomínam zníženie rozlíšenia, lebo v D7500 je senzor je prevzatý z D500 za účelom zrýchlenia fotoaparátu a jeho zamerania sa na šport a akciu. Z uvedených obmedzení mi je najviac ľúto, že za obeť odtučňovacej kúry padol druhý slot pre pamäťové karty. Je príjemné vedieť, že fotoaparát vám na druhú kartu ukladá zálohu všetkých fotografií i videa. Na druhej strane, ešte nikdy sa mi nestalo, že by som o fotografie prišiel pre poruchu ukladania na kartu vo fotoaparáte alebo vo fotoaparáte celkovo.

Nikon D7500 sa ale dočkal mnohých vylepšení, hlavne v zrýchlení ovládania, zaostrovania i kontinuálneho snímania. Obraz je o niečo lepší farbami, hlavne zobrazením pleťových tónov. Keď sa na celé portfólio Nikonu pozriem, D7500 je akoby novým púčikom na vetve 7000-kového produktového radu. Fotograf si môže zvoliť model D7200, ak potrebuje vyššie rozlíšenie, ale nepotrebuje extrémne rýchly fotoaparát, a opačne. Obidva fotoaparáty teda zatiaľ zostávajú paralelne v ponuke.

Ovládanie a ergonómia

Sú na príkladnej úrovni. Tlačidla sú umiestnené štandardne podľa filozofie modelového radu D7XXX až na tlačidlo voľby citlivosti ISO, ktoré bolo podľa vzoru najnovších fotoaparátov posunuté vedľa spúšte. Meniť citlivosť tak môžete aj jednou rukou a s okom na hľadáčiku. Menej používané tlačidlo spôsobu merania expozície sa dostalo na ľavú stranu displeja.

Všetky tlačidlá i ovládače majú presný chod s dobre oddeleným krokovaním. Zadný displej je po novom dotykový, čo výrazne môže pomôcť nielen pri voľbe zaostrovacích bodov v live view móde, ale aj pri nastavovaní parametrov fotoaparátu alebo pri prezeraní nafotografovaných obrázkov. Tam sa potešia najmä tí, ktorí sú zvyknutí na prezeranie obrázkov na smart zariadeniach. Dotykový displej má trochu nižšie rozlíšenie ako u D7200, v praxi sa však naň pozerá lepšie. Má lepšiu farebnú reprodukciu a jas. Displej sa dá vyklopiť nahor o 90° a nadol o 45°, čo umožňuje pohodlné fotografovanie z nad alebo podhľadu. Využijete to nielen pri fotografovaní makra alebo v dave ponad hlavy okolostojacich, ale aj pri bežnom hľadaní nových perspektív.

Pochvalu si zaslúži hľadáčik, ktorý zobrazuje 100% obrazového poľa a má okrem štandardného displeja na okraji aj priehľadnú LCD vrstvu, pomocou ktorej vie zobraziť pomocnú mriežku či digitálnu „vodováhu“. Svetlo sa lomí na na plochách kvalitného optického hranola a hľadáčik je veľký a jasný. Pri hľadáčiku sa najnovšie nachádza senzor, ktorý po priblížení oka automaticky vypne displej.

Stavový displej je o niečo menší, ale nijaká informácia z neho nevypadla. Grip pre uchopenie fotoaparátu je hlbší, možno je to spôsobené tým, že samotné telo aparátu sa zúžilo. Držanie a ovládanie je jednoducho na najvyššej úrovni vo svojej kategórii. Nové telo je tiaž o skoro 40g ľahšie a má zároveň vylepšené utesnenie voči nepriaznivým poveternostným vplyvom.

Fotoaparát má USB, HDMI pripojenie, konektor pre káblovú spúšť a fandovia videa sa potešia vstupu pre mikrofón a výstupu pre slúchadlá. Ako som už napísal vyššie, na spodnej strane nenájdete kontakty pre pripojenie vertikálneho gripu a v slote pre pamäťové karty nájdete miesto pre jednu SD kartu.

8 ovládacích prvkov môžete nakonfigurovať v menu podľa vlastných preferencií a zároveň si môžete v rýchlom menu pridať ďalšie často používané funkcie. Zároveň stále ostáva možnosť uložiť si celkové nastavenia fotoaparátu do užívateľských režimov U1 a U2 a potom fotoaparát jediným pootočením kotúča kompletne nastaviť podľa dvoch najčastejších žánrov. Pod U1 môžete mať napríklad nastavené fotografovanie na najnižšie ISO v priorite clony s jednotlivým snímkovaním pre fotografie prírody a pod U2 rýchle sériové snímanie s automatickým ISO pre snímanie akcie.

Nakoniec som vyskúšal aj prácu so starými Ai a Ais objektívmi. Kto aspoň trochu ovládante manuálny režim, budete ich vedieť v pohode použiť. Expozíciu si veľmi rýchlo nastavíte metódou pokus – omyl alebo môžete použiť externý expozimeter (pozor, je potrebné vypnúť auto ISO) a môžete fotografovať. Je to menej pohodlné a trochu pomalšie, ale v pohode manuálnym objektívom aj zaostríte (stále fungujú ukazovatele zaostrenia) aj vyhotovíte fotografiu. Fotoaparát však do fotografie neuloží EXIF, keďže nevie akú clonu ani ohnisko ste použili. Milovníkov starých objektívov to zamrzí, no nemyslím si, že ich v cieľovej skupine Nikonu D7500 bude veľa, ak vôbec nejakí. Predsa len starým objektívom, ktoré boli navrhnuté pre kinofilm, viac svedčí Full Frame ako APS-C fotoaparát. Full Frame hľadáčik je tiež vhodnejší na manuálne zaostrovanie a zvláštnosť a charakter objektívu vyniknú na FX políčku viac ako na DX. Užívatelia Nikonu D7500 majú k dispozícii desiatky AF, AF-D, AF-S a AF-P objektívov, u ktorých môžu využiť plnú kompatibilitu vrátane automatického zaostrovania, merania svetla i ukladania údajov do exifu.

Spracovanie, ovládanie a ergonómia u Nikonnu D7500 sú na vynikajúcej úrovni. Cítil som sa s fotoaparátom isto aj pri vode v jazere aj na ľadovci, kde dostal slušnú dávku snehu od mojich dcér pri letnej guľovačke. 🙂 Fotoaparát, čo sa týka spoľahlivosti a rýchlosti ovládania, ani raz nezaváhal. Aj preto som sa prestal starať, že má iba jeden slot pre pamäťovú kartu.

Naopak, ocenil som výdrž fotoaparátu, ktorá bola teraz v letných mesiacoch omnoho vyššia, ako výrobca udáva. Na jedno nabitie batérie nebolo problémom vyhotoviť cez 2200 obrázkov, pričom som batériu nenabíjal počas 5 dní. Počas dvojtýždňovej dovolenky som vlastne batériu nabíjal iba dvakrát a pritom fotoaparát cestoval v teplotách s rozmedzím 10°C – 35°C.

Fotografovanie a obrazová kvalita

Fotografovanie je pôžitkom. Fotoaparát je bleskovo zapnutý a v momente pripravený na fotenie. Zaostrovací systém je rovnaký ako u D7200, no podporuje ho nový snímač pre meranie svetla, ktorý má 180 000 bodov. Podobne ako u D500 pomáha rozpoznávať scénu a tiež pri kontinuálnom zaostrovaní a sledovaní objektu. Zaostrovanie pôsobí rýchlejším a istejším dojmom.

Sériové snímanie dokáže uložiť až 50 nekomprimovaných RAW (NEF) súborov a vyše 100 JPG súborov vo frekvencii 8 obr./s. Je to trikrát viac, ako dokáže Nikon D7200. Prakticky som nikdy nezaznamenal, že by sa mi zaplnila operačná pamäť a že by som musel za fotoaparátom čakať. Ale ako som vám už v úvode sľúbil, prevetrám ho ešte pri akčnom fotografovaní.

Spoľahlivosť automatického zaostrovanie treba opäť pochváliť. Geniálnu funkciu pre automatické micro nastavenie AF som nemusel využiť ani s jedným z testovaných objektívov (AF-S 16-80mm, AF-P 10-20mm, AF-D 35mm a AF-S 50mm f/1,8 G). Popravde povedané, odkedy sa funkcia objavila u Nikonu D5 a D500, ani raz som nemal potrebu ju použiť. 🙂

Obrazová kvalita je vynikajúca. V prvom rade ma upútali farby. Tie sú sýtejšie a podľa môjho subjektívneho názoru vernejšie hlavne v pleťových tónoch. Niektoré scenérie som fotografoval zároveň aj Nikonom Coolpix A a pri úpravách doma som si hneď všimol, že súbory z D7500 sú saturovanejšie a len málokedy potrebujú pridať farebnosť. Vyváženie bielej je opäť o niečo presnejšie a vernejšie.

Dynamický rozsah je veľkolepý. Takto vyzerá upravená a dole neupravená fotografia z nekomprimovaného RAWu (NEF). V prípade, že dôjde k podexpozícii, máte v RAW formáte obrovskú rezervu, aby ste dostali aj z tieňov detaily a farbu bez obáv prílišnej straty kresby či zvýšenia šumu. Toto je korekcia expozície o vyše 2EV (expozičné stupne).

Dynamický rozsah je výbornej úrovni a rovnako aj obraz pri vyšších citlivostiach ISO. D7500 celkovo patrí k najlepším na trhu, keď hodnotíme odstup šumu od signálu. Myslím si, že ISO 3200 nie je problémom ani na väčšie formáty. Šum je pritom stále príjemný bez výrazných farebných zhlukov. Hovorím teraz o šume, ako sa prejavuje pri spracovaní nekomprimovaného formátu v počítači. Ak fotografujete do JPG, nebudete mať so šumom nijaké starosti aj do ISO 6400, len musíte byť pripravení, že fotoaparát pri potláčaní šumu siahne aj na jemné detaily.

Hore fotografia zhotovená na citlivosti ISO3200 vyvolaná z NEF, dole priamo nafotená do JPG vo fotoaparáte.

Celkovo je obraz v JPG veľmi príjemný s krásnymi farbami a pomerne silným doostrením tak, aby fotografia vyzerala vynikajúco pri pozeraní na veľkej obrazovke či pri tlači do formátu A3.

Hore fotografia zhotovená a vyvolaná z NEF, dole priamo nafotená do JPG vo fotoaparáte.

Hore fotografia zhotovená a vyvolaná z NEF, dole priamo nafotená do JPG vo fotoaparáte.

Hore fotografia zhotovená a vyvolaná z NEF, dole priamo nafotená do JPG vo fotoaparáte.

Ak ale fotografiu zväčšíte na 100%, artefakty odstraňovania šumu a silného doostrenia si všimnete. Preto ak chcete zväčšovať výstavné zväčšeniny a mať všetko pod kontrolou, fotografujte do RAW, alebo aspoň v menu fotoaparátu znížte silu potlačenia šumu a mieru doostrenia.

Video

Video s vašim dovolením posudzovať nebudem. Som v prvom rade fotograf a video nie je mojou silnou stránkou. Rád si pozriem pekné videá, ale vyhodnotiť ich technickú kvalitu by som si netrúfal. To ponechám odborníkom na video. Z môjho pohľadu len vypichnem pár detailov a noviniek, ktoré Nikon D7500 prináša. Po prvý krát je u prístroja produktového radu D7XXX implementované 4K video a to vo maximálnej frekvencii 30 obr./s, prípadne Full HD vo frekvencii 60 obr./s (MOV alebo MP4 formát). Video v 4K má dodatočný orez s faktorom 1,5x, Full HD je snímané bez orezu. Keď však zapnete elektronickú stabilizáciu pri Full HD, crop sa opäť objaví. Ide totiž o princíp, keď je video nahrané vo vyššom rozlíšení a potom stabilizované pomocou orezu zo strany, z ktorej treba. Je to rovnaký princíp ako stabilizácia pomocou softvéru v počítači. Kým orez v 4K si nebudú pochvaľovať krajinkári, ktorým môže chýbať ultraširoký záber, ocenia ho určite wildlife či športoví fotografi, ktorí zefektívnia svoje teleobjektívy.

Na ukážku čoho je schopný Nikon D7500 prikladám nasledujúce ukážky.


Záver

Tak ako sa mi na začiatku ťažko zháňali slová, tak bude záver ľahký a jednoduchý. Čas strávený s Niknom D7500 bol príjemným časom fotografovania, kedy technika ani raz nezaváhala a ani raz nehodila polienko pod nohy jej užívateľovi. Pohodlne, rýchlo a bez váhania poslúcha pokyny fotografa. Je spoľahlivým prístrojom naplňujúcim ambície nadšeného fotografa pohybu, akcie či živej prírody, ale aj fotografa na cestách a všade tam, kde je 20MP viac ako dosť. A to platí pre 90% fotografovaných situácií. Je vhodným aparátom aj na fotografovanie ľudí pre vylepšenú pleťovku a spoľahlivé detekovanie tváre pomocou nového meracieho senzora.

A tak si tento vydarený prístroj našiel svoje miesto na trhu po boku svojho staršieho brata (nie otca) Nikonu D7200. Ten je málinko vhodnejší na krajinu či architektúru. Oba prístroje momentálne žijú vedľa seba na trhu a po D7500 siahne práve ten fotograf, ktorý by chcel rýchly a spoľahlivý fotoaparát, ale nepotrebuje kompatibilitu so starými manuálnymi sklami či dva sloty pre pamäťové karty, alebo si jednoducho profesionálny D500 nemôže dovoliť. A to je dobre. Je dobre, že D7500 je tu.

Technické špecifikácie

 • Obrazový snímač: DX, CMOS, 23,5 mm × 15,7 mm
 • Celkový počet pixelov: 21,51 milióna
 • Efektívny počet pixelov: 20,9 milióna
 • Formát súborov: NEF (RAW): 12- alebo 14-bitový, bezstratovo komprimovaný alebo komprimovaný, JPEG
 • Ukladacie médium: Karty SD, SDHC (kompatibilné s normou UHS-I), SDXC (kompatibilné s normou UHS-I)
 • Hľadáčik: hľadáčik s pentaprizmatickým hranolom, 100% pokrytie obrazového poľa, zväčšenie približne 0,94×
 • Zaostrovacia matnica: BriteView Clear Matte Mark II typu B
 • Typ uzávierky: Elektronicky ovládaná štrbinová mechanická uzávierka s vertikálnym chodom, elektronická uzávierka s použitím prvej lamely dostupná v režime snímania s predsklopením zrkadla
 • Čas uzávierky: 1/8 000 až 30 sekúnd s krokovaním 1/3 alebo 1/2 EV, režim bulb, X-sync 1/250 s.
 • Frekvencia snímania: až 8 snímok za sekundu
Meranie expozície: pomocou TTL snímača RGB s 180 000 pixelmi
 • Citlivosť ISO: ISO 100 až 51 200 s krokovaním 1/3 alebo 1/2 EV. Možno rozšíriť až na ISO 50 až ISO 1 640 000. Automatické nastavenie citlivosti ISO.
 • Automatické zaostrovanie: modul Nikon Advanced Multi-CAM 3500 II s fázovou detekciou TTL, jemné doladenie, 51 zaostrovacích bodov (vrátane 15 krížových snímačov; pomocné svetlo AF (rozsah približne 0,5 až 3 m)
 • Detekčný rozsah: –3 až +19 EV (ISO 100, 20 °C)
 • Vstavaný blesk: smerné číslo približne 12 (m, ISO 100, 20 °C)
 • Videosekvencie – veľkosť obrazu a frekvencia snímania: 3 840 × 2 160 (4K UHD): 30p, 25p, 24p, 1 920 × 1 080: 60p, 50p, 30p, 25p, 24p, 1 280 × 720: 60p, 50p.
 • Videosekvencie – formát súborov: MOV, MP4. Kompresia videa: Pokročilé kódovanie videa H.264/MPEG-4.
 • Formát záznamu zvuku: Lineárne PCM, AAC.
 • Displej s 8 cm (3,2-palcovou) uhlopriečkou. Zvislo vyklápateľný dotykový monitor TFT LCD s pozorovacím uhlom 170°. Približne 922 000 bodov (VGA).
 • Konektivita: USB 2.0, HDMI, Wi-Fi, Blue Tooth, Audio In, Audio Out.
 • Batéria: EN-EL15a.
 • Rozmery: 135,5 × 104 × 72,5 mm.
 • Hmotnosť: Približne 720 g s batériou a pamäťovou kartou, približne 640 g len telo fotoaparátu

Galérie fotografií obsahujú fotografie nafotené priamo do JPG a fotografie spracované z RAW s úpravou kontrastu a farieb a malým odstránením šumu podľa preferencií recenzenta.

Produktové fotografie Nikon D7500

 

Galéria fotografií JPG priamo z fotoaparátu

 

Galéria fotografií JPG vyvolaný z RAW (NEF)

Zdieľaj

2 komentáre

 1. Mam ho doma mesiac aj s 16-80/ 2,8-4 VR ,, fotí rýchlo , veľmi dobre foti aj pri slabšom svetle aj keď je zamračene , na slnku v JPG mi vychádzajúcu niektoré fotky moc kontrastne ak sú tam aj tiene …., oproti D90 čo som mal doteraz , hodne lepšie , mal som aj dobru cenu v Proleica BA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *