Efektívne a bleskové prenášanie nastavení medzi fotoaparátmi

Uloženie a načítanie nastavení fotoaparátu

Napriek tomu, že Nikon fotoaparáty poznám dobre, jednu ich geniálnu funkciu som až doteraz neocenil.  🙂

Nie preto, že by som nechcel, ale nikdy som nemal vo svojej výbave dva rovnaké fotoaparáty. Ako záložné telo som vždy používal iný model.

Pred nedávnom som však fotografoval jednu dôležitú reportáž. Keďže som potreboval istotu, používal som dva fotoaparáty súčasne. Mal som ich zavesené na dvojitom remeni, každý s iným objektívom.

A chcel som upravovať rovnaké súbory s rovnakým farebným podaním, dynamickým rozsahom a šumom a hlavne s rovnakou špičkovou kresbou objektívov. Rozhodol som sa tak nepoužiť D750 ako druhý fotoaparát k Nikonu Z 6, ale požičať si druhý totožný prístroj, čiže Z 6.

Po takmer dvojročnom používaní som si však svoj Nikon Z 6 odladil úplne podľa svojich predstáv a spôsobu práce – nastavenie ovládacích prvkov, prehodenie hlavného a vedľajšieho ovládača pri práci s clonou (manuál a A režim), nastavenie redukcií šumu, zaostrovania, spôsobov zaostrovania, rozlíšení, redukcií skreslenia, menu, rýchleho menu, vyváženia bielej vrátane vlastne doladeného nastavenia sériových snímaní, stabilizácie, farebného profilu, dátumu a času… Viete si to predstaviť, keď s fotoaparátom intenzívne pracujete tak dlhý čas a neustále ladíte vám hodiace sa nastavenia. Ak by ste to isté chceli nastaviť manuálne na druhom fotoaparáte, stálo by to niekoľko hodín času aj s rizikom, že na niečo dôležité by ste zabudli.

Nikon má však v ponuke menu položku Save/load settings – uloženie a načítanie nastavení fotoaparátu. A to je naozajstná záchrana. Za pár sekúnd si z rovnakého modelu urobíte kópiu svojho fotoaparátu.

Stačí uložiť nastavenia na kartu vo svojom fotoaparáte, potom vložiť kartu do druhého fotoaparátu a nastavenia načítať.

Ľahké? Áno! Jednoduché? Áno!

Kedy túto geniálnu funkciu využijete?

Požičiate si druhý prístroj (totožný model), ktorým potrebujete fotografovať rovnako ako so svojim.

Vy požičiate svoj prístroj kamarátovi, ktorý ho nastaví podľa seba (rozladí ho) a vy sa k svojim nastaveniam dostanete naspať za pár sekúnd.

Zašlete fotoaparát do servisu, kde často resetujú nastavenia na výrobné, aby vedeli, ako prístroj reaguje defaultne (akoby od výroby). Prístroj príde naspäť bez vašich nastavení. Dostanete ich späť za pár sekúnd.

Možné komplikácie

Totožné modely

Táto funkcia funguje medzi totožnými modelmi. Napríklad Nikon Z 6 a Nikon Z 6, Nikon D780 a Nikon D780. Už ani medzi Nikon Z 6 a Z 7 táto funkcia nie je možná. Jednoducho musíte použiť rovnaký model fotoaparátu, aby dokázal uložené nastavenia prečítať a aplikovať.

Funkčná karta

Karta musí byť samozrejme funkčná a musí na ňu zdrojový fotoaparát uložiť súbor s nastaveniami. Spravidla začína písmenami NCSET. 

Keď z nejakých príčin zdrojový fotoaparát neuloží nastavenia, na cieľovom fotoaparáte sa v menu zobrazí vyšednutá možnosť načítať nastavenia / load settings.

Rovnaká verzia firmvéru

To bol aj môj problém, keď som si po druhý krát požičal Z 6. Nevedel som prísť na to, prečo mi môj fotoaparát uloží nastavenia, vidím ich na karte a druhý ich nevie aplikovať.

Fotoaparát ma stále upozorňoval, že pri aktuálnom nastavení alebo stave nie je táto možnosť k dispozícii. Problém bol, že na mojom fotoaparáte bol už aktualizovaný firmvér vo verzii 3.00 a na požičanom vo verzii 1.00. Po aktualizovaní firmvéru všetko prebehlo ako má za pár sekúnd a bez problémov.

A ktoré funkcie sa vám do nového fotoaparátu prenesú? Je to tento dlhokánsky zoznam, ktorý nájdete aj v používateľskej príručke. Kto z vás ju dočítal až po stranu 313? 🙂 🙂 🙂

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jeden komentár

  1. Super, priznám sa všimol som si tuto položku v menu ale netušil, že je to až taká vychytávka, Ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *