Eduard Genserek: BANSKÁ BYSTRICA/Poézia svetla

Internet ponúkol (nielen) fotografom nespočetné množstvo možností prezentácie tvorby a zároveň inšpirácie inými autormi. Virtuálne galérie sa každým dňom stále viac napĺňajú lepšími aj slabšími prácami. Niekto by si mohol myslieť, že už je zbytočné vyhľadávať tlačené fotografie. S tým by som nikdy nesúhlasil. Pôžitok, s akým si pozriem kvalitne vytlačenú fotografiu na papieri, oproti online verzii je neporovnateľný. S veľkým potešením si pozriem veľké výtlačky na výstave fotografií a rovnako rád si prelistujem fotoknihu.

Edo Genserek patrí k fotografom, ktorého práca stojí za knižné vydanie. Potvrdením sú jeho niekoľkonásobné úspechy v národnej súťaži novinárskej fotografie Slovak press photo vo viacerých kategóriách. Edo je reportážny fotograf, fotí ale aj divokú prírodu a portréty. Jeho srdcovkou je Afrika, kam už niekoľkokrát vycestoval. Jeho domovom však je Banská Bytrica. Krásna, historická a v Edovom poslednom prevedení čiernobiela. Aj mne sa Banská Bystrica veľmi páči. Asi pol roka som prežil v susednom (konkurenčnom 🙂 ) Zvolene a do Bystrice som si často rád zašiel.

V roku 2015 mu vyšla kniha Banská Bystrica a v roku 2017 Klenoty Banskej Bystrice. Stránky oboch sú zaplnené farebnými fotografiami. Prednedávnom predstavil čerstvú novinku. Je to opäť Banská Bystrica, tentokrát s podtitulom Poézia svetla.

BANSKÁ BYSTRICA - Poézia svetla / The poetry of light.

Po prvom letmom vzhliadnutí by ju charakterizoval ako hru svetla a tieňov kresliacich po starobylých dominantách mesta a zaujímavých historických detailoch. Celá kniha je čiernobiela. Možno trochu odvážne, ale z môjho pohľadu správne rozhodnutie. Čiernobiela Banskej Bystrici jednoznačne “sekne”.

Knižka má príjemný, takmer štvorcový formát a rozmery, ktoré padnú akurát do ruky. Pod papierovým obalom je ukrytá elegantná tvrdá väzba v čiernej farbe. Ak by som mal knihu opísať jedným slovom povedal by som, že je jednoduchá, keby som mohol pridať druhý prívlastok, pridal by som, že je aj elegantná. Keď som knižku nazval jednoduchou, myslím to v pozitívnom zmysle. 

Úvodné slovo si v knihe ponechal autor. Neopakovateľná atmosféra, hrdo sa týčiace bystrické veže, trvalý klenot našich dejín, príbehy z minulosti, tajomné uličky, genius loci, týmito slovami opísal “svoje” mesto. Fotografiami vás sprevádza minulosťou aj súčasným náladami mesta. Mne sa páčia scenérie s kontrastným bočným svetlom, ktoré sa v čiernobielej najlepšie vyníma. Veľa kresťanských symbolov, ktoré patria k našej histórii, je zachytených v podobnom ostrom svetle a veľmi im to sluší. Kniha nie je historickým exkurzom v tom zmysle, že by sme sa z nej o meste dozvedeli historické fakty. Nezistíme z nej, čo konkrétne je na fotografii, ale na 179. strane nájdete zoznam lokalít v slovenčine aj angličtine. Názvy ulíc, či konkrétnych miest, kde sa nachádzajú zachytené objekty alebo z ktorého miesta boli vyfotené. Tí, ktorí Bystricu dobre poznajú, sa rýchlo zorientujú a tí ostatní s mapou (či navigáciu) v ruke môžu hľadať konkrétne miesta. Naozaj, nechal by som sa v nejakú sobotu na toto nahovoriť. 🙂

Fakty sú v knihe potlačené vizuálnym dojmom. K tejto možno tak trochu odvážnej forme dospel Edo až pri tretej knihe. Dve predchádzajúce boli klasické knihy o meste – farebné fotografie doplnené textami ku konkrétnym pamiatkam či miestam.  Preto už pravdepodobne necítil potrebu spisovať fakty, či vyobrazovať farebnú realitu. Táto kniha je vďaka svojmu prevedeniu viac osobná a pocitová.

Čiernobiela fotografia je väčšinou srdcová záležitosť, treba mať pre ňu cit a vedieť, ktorej fotke pasuje. A fotkám v knihe Banská Bystrica – Poézia svetla naozaj pristane. Vidno, že Edo mal čas a počkal si na zaujímavé svetlo. Zaujímavosťou je, že väčšina fotiek je bez človeka. Výtvory ľudského umu a rúk stojace na vyľudnených uliciach. Je mi to jasné, prečo je to tak. Keď ide o svetlo a čistotu obrazu, musíte si privstať a fotiť v čase, keď sa iní ešte len zobúdzajú. Fotky tak môžu pôsobiť vyslovene aktuálne v tomto čase obmedzení zhromažďovania a pohybu. Aj keď ľudia sú nevyhnutnou a súčasťou miest, fotky bez nich v čiernobielom prevedení dokonale upriamia pohľad na objekty. Vďaka tomu vyniká ich majestátnosť a krása. Panorámy mesta, stavby, detaily, interiéry vykreslia mesto aj tým, ktorí ho nepoznajú. Kniha ale dokáže prekvapiť aj tých, ktorí Bystricu poznajú a to práve osobnou výpoveďou, vnímaním autora aj čiernobielym prevedením. 

Nazval som ju jednoduchou a verím, že to všetci čitatelia pochopia správne. Tak ako sa hovorí, že v jednoduchosti je krása, a tak vnímam aj túto knihu od Eda Gensereka. Banská Bystrica je zaujímavé mesto s dlhou a pestrou históriou a v spojení s potenciálom čiernobielej fotky a výborného fotografa vznikla kniha, ktorá si nájde miesto v mojej knižnici a určite nielen v tej mojej.

Pre zaujímavosť, celá kniha až na dve fotografie bola nafotená na Nikon Z 7, D 850 a D810. 🙂

Detaily

Autor: Eduard Genserek
Počet strán: 180
Väzba: tvrdá
EAN: 9788097177027
Jazyk: slovenský, anglický
ISBN: 978-80-971770-2-7
Dátum vydania: 20. apríl 2020
Vydavateľstvo:  ZOOM CREATIVE, s.r.o.
Rozmery: 22 cm x 21 cm

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *