Do tretice všetko dobré! EISA ocenenie pre najlepšiu profi APS-C zrkadlovku

Keď už sa zdalo, že vývoj APS-C zrkadloviek v profi segmente nejako zastavil, Nikon ohlásil novinku v podobe D500. Prístroj okamžite zaujal milovníkov športovej, reportážnej a wildlife fotografie, lebo svojim výkonom súperí s najvyššími modelmi Full Frame zrkadloviek zameranými na šport a reportáž. Dokonca ich v niečom aj predstihuje. 🙂 Potvrdzujú to mnohé pozitívne recenzie a medzinárodné ocenenia.

D500_16_80E_front (1)

D500 získal už tri významné ocenenie v tomto roku. Je to TIPA Awards 2016 Best APS-C DSLR Expert (Ocenenie TIPA 2016 pre najlepšiu profesionálnu digitálnu jednookú zrkadlovku so senzorom APS-C), Red Dot Award: Product Design 2016 (ocenenie Red Dot: Dizajn produktu 2016) a najnovšie ocenenie EISA Award ako European Prosumer DSLR Camera 2016-2017.

D500_16_80E_back34r

Nikon D500 je menší súrodenec najvyššieho modelu Nikon D5 s ktorým zdieľa mnoho inovácií. V prvom rade ide o zatiaľ najlepší systém automatického zaostrovania u digitálnych zrkadloviek. 153 bodový AF systém má až 99 bodov krížových, ktoré sú citlivé aj na zvislé aj na horizontálne línie . U D500 je však tento systém dokonalejší v zmysle pokrytia plochy fotografovanej scény AF bodmi. Vzhľadom na crop faktor 1,5x oproti Full Frame, zaostrovacie body pokrývajú obrazové pole po celej jeho šírke až do najvzidialenejších okrajov. Sledovanie pohybujúceho sa objektu skrz obrazové pole je teda omnoho účinnejšie. Podobne odvážna kompozícia do extrémnych okrajových oblastí jednoduchšie zaostriteľná.

D500_AF_Engine

Rýchly procesor nového fotoaparátu dokáže fotografovať obrázky vo frekvencii 10 obr./s alebo natáčať video v rozlíšení 4K.

Prístroj sa dá užívateľsky prispôsobiť a ovládanie pri prehliadaní nafotografovaných snímok vám uľahčí dotykový displej podobne ako na smartfóne.

D500_ambience_1

Osobne som ešte dlhodobejšie Nikon D500 netestoval, no niekoľko krát som ním už fotil a bol to zážitok podobný foteniu Nikonom D5. Fotoaparát neváha, čaká na vás. Presné zaostrovanie spoľahlivo funguje a napriek tomu, že fotoaparát má revolučné automatické jemné doladenie autofokusu, ani raz som nepostrehol, že by ho bolo treba použiť. Prístroj jednoducho poslúcha a jeho spolupráca s objektívmi je perfektná. Keď fotografujete portrét, aj s plne odcloneným svetelným objektívom fotoaparát konštantne dosahuje presné zaostrenie na mihalnice a nevykazuje nijaké tendencie k front alebo backfocus-u.

D500_ambience_4

Razancia zrkadla je jasná, je prispôsobené rýchlemu návratu pri sériovom snímaní, no zvuk a vibrácie zo zrkadla sú jemné. Prístroj jednoducho pôsobí ako strohá no uhladená mašina.
Momentálen odchádzam na hory a tak si na testy beriem menší a ľahší model Nikon D7200, no po návrate sa teším, že si budem môcť dlhšie vyskúšať tento oceňovaný model. Je mi veľmi sympatický, lebo mi zároveň pripomína minulý prístroj Nikon D300, ktorý som vlastnil a prežil s ním veľa dobrodružstiev a zachytil veľa rozhodujúcich okamihov. D500 však naozaj dospel a to nielen výkonom ale aj komfortom. Jeho obrovský hľadáčik je rovnako veľký a jasný, ako hľadáčik u Full Frame aparátov. Po celodennej práci s fotoaparátom tak nemusíte škúliť ako zastreľovač puškohľadov. Hľadáčik je určite vec, do ktorej sa oplatí investovať. Má najväčší vplyv na to, ako príjemne sa vám bude dlhodobo pracovať s fotoaparátom.

Tak hor sa na hory s D7200 a D500 bude čakať, až na jej spúšť netrpezlivo siahnem so zámerom zvečniť jeden z rýchlych momentov života. Prajem vám dobré svetlo a veľa zábavy s fotografiou.

Poznámka
EISA je asociácia, ktorú tvorí približne 50 najznámejších časopisov z 20 európskych krajín zameraných na fotografiu, video, zvuk, domáce kiná a mobilnú elektroniku. EISA si každý rok vyberá najlepšie produkty, ktoré prišli na európsky trh za posledný rok. Vyberá najlepšie produkty z množstva kategórií zameraných na obraz, zvuk a mobilné zariadenia.

Zdieľaj

3 komentáre

  1. Tak po prečítaní tejto recenzie sa normálne začínam teším na nástupcov z radov dvojice D810/ D750 nepochybne budú mať podobné vylepšenia ako táto päťstovka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *