Nikon Z 50 je tu aj s objektívmi v rozsahu 16-250 mm

Už vyše roka som spokojným používateľom bezzrkadlových fotoaparátov Nikon Z. S radosťou využívam všetky výhody veľkého snímača a širokého bajonetu Nikon Z s krátkou vzdialenosťou bajonetu a snímača. Tie sa premietajú do bezprecedentnej kvality objektívov. Samozrejmosťou je plynulé, tiché a extrémne presné zaostrovanie, ktoré využívam pri fotení dokumentu, portrétov aj pri natáčaní videa. Nikon Z sú zároveň perfektne vyrobené, odolné voči nepriaznivým poveternostným vplyvom.

Napriek tomu som sa na nové APS-C (DX formát) Zetko veľmi tešil a očakával ho. Prečo? Pre jednu vlastnosť, ktorá mi u Full Frame Zetiek tak trochu chýba – kompaktnosť. Napriek tomu, že aj Z 6 aj Z 7 sú kompaktnejšie a ľahšie ako Full Frame zrkadlovky, rozmermi ani váhou za menšími zrkadlami nijako nezaostávajú. Poctivé rozmery sú super na používanie, hlavne vo väčších chlapských rukách, ale na prenášanie a cestovanie naľahko, či nenápadné streetovanie v portfóliu značky chýbal naozaj kompaktný mirrorless (nepočítam samozrejme už ukončenú výrobu Nikon 1 fotoaparátov).

Kompaktnosť a váha pre slobodné cestovanie

Samotné telo aj s batériou a SD kartou váži iba 450 g. Oproti Nikonu Z 6 / Z 7 je to ušetrenie 225 g (675 g)! O objektíve ani nehovorím. Novo ohlásený štandardný pancake zoom, aj keď menej svetelný, váži iba 135 g! Výbornú optickú a obrazovú kvalitu tak zmestíte do vrecka bundy v celkovej váhe len 585 g, čo je stále takmer o 100g menej ako samotné telo Z 6 / Z 7. Objektív Nikkor Z DX 16-50 mm f/3,5 – 6,3 má pritom po zasunutí (v transportnej polohe) iba 3 cm. No a keď sme už pri váhe, tak nový teleobjektív Nikkor Z DX 50-250 mm fú4,5 – 6,3 váži iba 405 g. Tým ste vo váhe pod 1 kg so super fotoaparátom a rozsahom ohniskových vzdialeností objektívov od 16 – 250 mm (24 – 375 mm po prepočte na kinofilm).

Intuitívne a rýchle ovládanie

Nikon Z 50 je ozajstným Nikonom. Poctivé šasi z horčíka, veľké ovládacie prvky a hlboký grip na pevné držanie a stabilné snímanie. Všetky ovládacie prvky sú umiestnené tak, aby sa dôležité funkcie fotoaparátu dali ovládať pravou rukou bez potreby oddialiť oko od hľadáčika. Redizajnovaný je hlavný volič režimov a prepínač medzi foto a video režimom. Je super, že ostal zachovaný a tak si jedným otočením páčky zmeníte všetky nastavenia pre video a späť na foto.

Dobré ostáva

Takmer všetko, pre čo sú oceňované FX prístroje Z 6 a Z 7, ostáva zachované. Rýchly a tichý AF na snímači, prehľadné menu a ovládanie s množstvom užívateľských prispôsobení, kompatibilita s objektívmi Nikon F bajonetu pomocou FTZ adaptéra a kompatibilita s ďalším príslušenstvom (blesky, diaľkové ovládače, konvertory, mikrofóny, aplikácie…). V tele Z 50 nenájdete stabilizáciu obrazu, ale stabilizované sú dedikované objektívy, ktoré s ním boli predstavené. Samozrejmosťou je plná pripojiteľnosť k SMART zariadeniam pomocou technológií WIFI a Bluetooth. To môžete využiť na neustále pripojenie a sťahovanie a zdieľanie fotografií ale aj na vkladanie GPS súradníc k fotografiám či diaľkové ovládanie fotoaparátu.

Super presné a rýchle zaostrovanie na snímači

Ako inak, ani Z 50 nemôže chýbať zaostrovanie na snímači s fázovou detekciou kontrastu. Zaostrovacích bodov je 209, čo je viac ako dosť pre akékoľvek použitie a pokrývajú 90% obrazového poľa. Nechýba ani zaostrovanie na tváre v obraze alebo zaostrovanie na oči /Eye Detection AF).

Navyše

Oproti pokročilejším starším bratom Nikon Z 50 ponúka vstavaný výklopný blesk a výklopný displej, ktorý sa dá nadol vyklopiť až o 180 stupňov pre pohodlné selfie či vlogovanie.

Nikon Z 50 bude perfektným prístrojom pre začínajúcich fotografov i nadšencov, ktorí plne využijú jeho potenciál. Môže dokonca slúžiť profesionálom ako ich každodenný vychádzkový foťák alebo ako foťák do zálohy, na ktorom budú vedieť plne využiť objektívy a príslušenstvo mirrorless fotoaparátov Nikon i digitálnych zrkadloviek.

Tlačová správa

Amsterdam, Holandsko, 10. októbra 2019: Spoločnosť Nikon dnes predstavuje Nikon Z 50 – prvý mirrorless fotoaparát radu Z formátu DX a prvé dva objektívy NIKKOR Z formátu DX so zoomom: NIKKOR Z DX 16 – 50 mm f/3,5 – 6,3 VR a NIKKOR Z DX 50 – 250 mm f/4,5 – 6,3 VR. Úplne nový fotoaparát Nikon Z 50 poskytuje prvotriednu kvalitu snímok a sníma dokonale zaostrené fotografie a videosekvencie v kvalite 4K s bohatými detailmi, hĺbkou a farbami. Po skombinovaní fotoaparátu Z 50 s novými objektívmi NIKKOR Z formátu DX poskytuje nový mirrorless systém úžasné snímky, od širokouhlého snímania až po snímanie teleobjektívom.

Fotoaparát Z 50, ktorý je vybavený veľkým snímačom formátu DX s rozlíšením 20,9 Mpx, prináša optické výhody mirrorless systému od spoločnosti Nikon v pevnom a kompaktnom tele formátu DX. Medzi vlastnosti prevzaté od oceňovaných fotoaparátov Nikon Z 7 a Z 6 patria bajonet Nikon Z s veľkým priemerom a rýchly širokouhlý systém Hybrid-AF (automatické zaostrovanie). Fotoaparát Z 50 je tiež vybavený ostrým elektronickým hľadáčikom, vyklápateľnou dotykovou obrazovkou a hlbokým gripom, vďaka ktorému sa mirrorless fotoaparáty od spoločnosti Nikon tak pohodlne držia. Vďaka inteligentnému automatickému zaostrovaniu s detekciou očí je fotoaparát Z 50 skvelý na snímanie portrétov a sériové snímanie rýchlosťou až 11 snímok za sekundu (s automatickým zaostrovaním/automatickou expozíciou) sa postará o akciu. Fotoaparát Z 50 je plne kompatibilný s bajonetovým adaptérom FTZ od spoločnosti Nikon, ktorý umožňuje používať s týmto fotoaparátom objektívy NIKKOR s bajonetom Nikon F pre digitálne jednooké zrkadlovky.¹

Oba objektívy formátu DX s bajonetom Nikon Z sú optimalizované pre možnosti vynikajúcej koncentrácie svetla bajonetu Nikon Z s veľkým priemerom. Tieto objektívy so zoomom zaostrujú rýchlo, potichu a stabilne, vďaka čomu sú rovnako skvelé pre videosekvencie ako pre statické snímky. Ultraprenosný objektív so zoomom NIKKOR Z DX 16 – 50 mm f/3,5 – 6,3 VR je plochý ako palacinka a nádherne pokrýva rozsah ohniskových vzdialeností od širokouhlých záberov až po portréty. NIKKOR Z DX 50 – 250 mm f/4,5 – 6,3 VR je kompaktný teleobjektív so zoomom, ktorý umožňuje komponovať jedinečné portréty a následne snímať vzdialené akcie s plynulou, stabilnou presnosťou.

Jordi Brinkman, produktový manažér pre spoločnosť Nikon Europe, povedal: „Či už je vašou vášňou fotografovanie alebo zaznamenávanie videosekvencií, nový mirrorless fotoaparát Z 50 od spoločnosti Nikon ponúka vzrušujúcu zmes kreativity a výkonu. Okrem nových objektívov NIKKOR Z formátu DX získate bezproblémovú kompatibilitu so všetkými objektívmi s bajonetom Nikon Z. A ak máte vo výbave objektívy s bajonetom Nikon F a ich príslušenstvo, takisto ich môžete používať. Nezáleží na tom, či už vlastníte digitálnu jednookú zrkadlovku Nikon, alebo fotoaparát Nikon používate prvýkrát. Mirrorless systém formátu DX od spoločnosti Nikon vám poskytne dostatočný priestor na rast.“

Nikon Z 50

Vynikajúca kvalita snímok: bajonet Nikon Z s veľkým priemerom, veľký snímač CMOS formátu DX s rozlíšením 20,9 MPx (APS-C) a rýchly obrazový procesor EXPEED 6.

Totálne ostrý: systém Hybrid-AF (automatické zaostrovanie). 209 zaostrovacích bodov AF na snímači pokrýva približne 90 % obrazového poľa horizontálne aj vertikálne na dosiahnutie špičkovej ostrosti od okraja po okraj.

Brilantné výsledky pri slabom svetle: široký rozsah citlivosti ISO 100 – 51 200 a automatické zaostrovanie pri slabom svetle až do –4 EV.

Inteligentné automatické zaostrovanie s detekciou očí: automaticky zaostrí na oči objektu bez ohľadu na to, či je v zábere sám alebo je súčasťou davu.

Rýchle sériové snímanie: rýchlosť až 11 snímok za sekundu s automatickým zaostrovaním a automatickou expozíciou.

Tichá prevádzka: fotoaparát Nikon Z 50 zaostruje ticho a je vybavený režimom nehlučného fotografovania.

Videosekvencie v kvalite 4K: používatelia môžu zaznamenávať videosekvencie s rozlíšením 4K/UHD a s frekvenciou 30p a snímať spomalene videosekvencie s rozlíšením Full HD bez obmedzení spôsobených faktorom orezania. Priamo vo fotoaparáte možno vytvárať časozberné videosekvencie s rozlíšením 4K.

Plynulý elektronický hľadáčik: ultraostrý elektronický hľadáčik (2 360 000 bodov) zobrazuje prirodzený obraz podobný optickému hľadáčiku digitálnej jednookej zrkadlovky. Snímky možno zobraziť aj tak, ako budú vyzerať s použitými nastaveniami.

Veľká vyklápateľná dotyková obrazovka: monitor LCD s vysokým rozlíšením (1 040 000 bodov) a dotykovým ovládaním na spôsob smartfónu. Možno ho vyklopiť nahor alebo nadol, čo poskytuje flexibilitu pri snímaní videosekvencií alebo autoportrétov.

Kreatívne efekty: 20 efektov pre fotografie a videosekvencie priamo vo fotoaparáte. Pri ukážke efektu možno nastaviť intenzitu.

Telo mirrorless fotoaparátu formátu DX s vyklápacím bleskom: vďaka prednej a hornej časti z odolnej zliatiny horčíka sa pohodlne nosí.

Ergonómia od spoločnosti Nikon: hlboký grip pre pohodlnú manipuláciu a dômyselne umiestnené tlačidlá, voliče a ovládacie prvky na dotykovej obrazovke.

Jednoduché menu v štýle digitálnej jednookej zrkadlovky: súčasným používateľom digitálnych jednookých zrkadloviek Nikon je ihneď známe a ľahko ho zvládnu aj začínajúci používatelia fotoaparátov Nikon.

Rýchle pripojenia: Wi-Fi® a Bluetooth® plus aplikácia SnapBridge od spoločnosti Nikon uľahčujú odosielanie fotografií a videosekvencií do akéhokoľvek zariadenia, kde ich môžete zdieľať alebo uložiť.

Systém, ktorý si zamilujete: kompatibilný s bajonetovým adaptérom FTZ a príslušenstvom pre digitálne jednooké zrkadlovky Nikon vrátane diaľkových ovládačov fotoaparátu, bleskov pre digitálne jednooké zrkadlovky, mikrofónov a ďalšieho príslušenstva.

NIKKOR Z DX 16 – 50 mm f/3,5 – 6,3 VR

Mimoriadne prenosný širokouhlý objektív so zoomom: objektív s rýchlym zaostrovaním a rozsahom ohniskových vzdialeností 16 – 50 mm od širokouhlej po normálnu (zodpovedá rozsahu ohniskových vzdialeností 24 – 75 mm vo formáte FX alebo 35 mm).

Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť iba 0,2 m: umožňuje zaostriť aj blízke detaily.

Stabilizácia obrazu vstavaná v objektíve: umožňuje snímať s časmi uzávierky dlhšími až o 4,5 expozičného stupňa, než by bolo inak možné.² Zachytávajte čistejšie snímky pri slabom svetle a zaznamenávajte stabilné videosekvencie, dokonca aj počas chôdze.

Nehlučný ovládací prstenec: pre dôležité funkcie vrátane manuálneho zaostrovania, ovládania clony a korekcie expozície.

Objektív vo vrecku: váži len 135 gramov a v zasunutom stave je plochý ako palacinka.

NIKKOR Z DX 50 – 250 mm f/4,5 – 6,3 VR

Kompaktný teleobjektív so zoomom: objektív s rýchlym zaostrovaním a rozsahom ohniskových vzdialeností 50 – 250 mm od normálnej ohniskovej vzdialenosti až po teleobjektív (zodpovedá rozsahu ohniskových vzdialeností 75 – 375 mm vo formáte FX alebo 35 mm).

Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť iba 0,5 m: umožňuje zaostriť aj na objekty, ktoré sú bližšie.

Stabilizácia obrazu vstavaná v objektíve: umožňuje snímať s časmi uzávierky dlhšími až o 5 expozičných stupňov, než by bolo inak možné.2

Nehlučný ovládací prstenec: pre dôležité funkcie vrátane manuálneho zaostrovania, ovládania clony a korekcie expozície.

Cestujte naľahko: Objektív je v zasunutom stave mimoriadne kompaktný a váži len 405 gramov.

Cena produktov:

Z50 – 889 €

Z50 + 16-50mm + 50-200mm – 1 289 €

Z50 + 16-50+FTZ – 1 199 €

Z50 + FTZ – 1 039 €

Z50 + 16-50 – 1 039 €

Z 16-50 mm – 339 €

Z 50-200 mm – 389 €

¹ S fotoaparátom Nikon Z možno používať približne 360 objektívov NIKKOR s bajonetom Nikon F. Ďalšie informácie o systéme objektívov NIKKOR nájdete na oficiálnej webovej lokalite spoločnosti Nikon.
² Na základe noriem asociácie CIPA.

VYHLÁSENIA
Značka a logá Bluetooth® sú registrované ochranné známky, ktoré vlastní spoločnosť Bluetooth SIG, Inc., a akékoľvek použitie týchto známok spoločnosťou Nikon a jej pobočkami je na základe licencie. Wi-Fi® a logo Wi-Fi Certified sú registrované ochranné známky spoločnosti Wi-Fi Alliance®.

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *