Dávid telom, Goliáš obrazom. Nikon D5600

Stále malý a ľahučký fotoaparát, ktorý môže váhou konkurovať hocakému mirrorless fotoaparátu s podobnými špecifikáciami, som otestoval veľmi rád. Bol som zvedavý na to, či môže aj Full Framistovi poslúžiť ako dovolenkový či cestovateľský fotoaparát. Nízka váha a výrazný hlboký grip mi okamžite pripomenuli môj starý dobrý filmový foťáčik Nikon F80. Držanie jednou rukou bez akéhokoľvek supportu je jedinečne pevné a isté. Okamžite som si ho obľúbil. Je to naozaj istota, ktorú retro fotoaparáty trochu postrádajú. Sám som v posledných rokoch také používal a boli to nielen mirrorless fotoaparáty, ale napríklad aj môj veľmi obľúbený Nikon Df.

Ergonómia a ovládanie

Ako sa vraví v jednej reklame na nealko nápoj, že „ak ju miluješ, nie je čo riešiť“, tak isto som si aj ja nahováral, že držanie týchto retro fotoaparátov bolo isté a komfortné. Nebolo hrozné, ale tak trochu som pozabudol na istotu, ktorú pri držaní jednou rukou ponúka ľahká zrkadlovka s dobre tvarovaným gripom. :-).

D5600_AFP_18_55_VR_frttop

Zapnúť foťák a v tej chvíli aj stlačiť spúšť a vyhotoviť záber, to sa zrkadlovkou dá. Zrkadlovka totiž neštartuje procesory a premietanie obrazu na displeje. Mať fotoaparát 4 dni neustále so sebou na snehu, fotiť v zime a vo vetre a prísť o 60% energie, aj to sa dá so zrkadlovkou. Zaostrovanie a všetky reakčné časy sú veľmi príjemné. Fotoaparát nemal problém bleskovo zaostriť so súčasnými AF-P objektívmi a držať krok aj pri sledovaní pohybujúcich sa objektov. Nie, nečakajte výkon Nikonu D500, ale s nafotením akcie svojich ratolestí nebudete mať žiaden problém.

D5600_top

Čo ma na zaostrovaní veľmi potešilo, je implementovanie pokročilých algoritmov zaostrovania aj do týchto nižších modelov. Na lyžovačke som tak mohol využívať obľúbený režim 3D kontinuálneho zaostrovania na pohybujúce sa objekty. Je špeciálny tým, že fotoaparát si podáva informáciu o objekte medzi jednotlivými 39 zaostrovacími bodmi, pričom zohľadňuje pomocou senzora na meranie svetla aj farbu predmetu. Ako sa predmet hýbe obrazovým poľom, zaostrovacie body ho „sledujú“ a fotoaparát stále zaostruje na daný predmet. Svojho času som si na tento systém zvykol u profesionálneho Nikonu D3 a dodnes ho používam pri fotení akcie. Jednou z jeho obrovských výhod je, že pred začiatkom snímania nemusíte voliť prvý zaostrovací bod presne kde ho chcete. Jednoducho namierite fotoaparát aktuálne zvoleným AF bodom na objekt, zatlačíte spúšť do polovice a prekomponujete obraz podľa svojho zámeru. Aktívne AF body sa presunú a stále sledujú objekt. Na nasledujúcej sérii vidíte perfektný kontinuálny AF, ktorý aj na veľmi krátku vzdialenosť udržal krok s rýchlou lyžiarkou.

DSC_0327-Edit

DSC_0328-Edit

DSC_0329-Edit

DSC_0330-Edit

DSC_0331-Edit

Samozrejme, najlogickejšie sa 3D kontinuálne zaostrovanie používa v kominácii s kontinuálnym snímaním – pri stlačení spúšte fotoaparát vyhotoví viac záberov, kým sa mu nezaplní operačná pamäť. Nikon D5600 ponúka slušnú frekvenciu snímania 5 obr./s, čo pre rodinnú lyžovačku bohato postačuje. Čo ma však sem-tam obmedzilo bol buffer. Fotoaparát nemá tak veľkú prechodnú pamäť a tak v prípade, že snímate do nekomprimovaného RAW (NEF) formátu, sa po sekunde kadencia snímania zníži. Pri snímaní do JPG formátu je to lepšie, no aj tak po 4 až 5 sekundách dôjde k spomaleniu snímania. Keď som tak chcel vyhotoviť dlhšiu akčnú sériu, posledné zábery som mal poredšie. Ak si teda myslíte, že by mohol D5600 nahradiť plnokrvý športový fotoaparát, tak nie, nemohol. Na akčné rodinné fotografie však postačuje až až.

DSC_0369

DSC_0304-Edit

Na ovládaní a komforte Nikonu D5600 ma zaujali ešte dve veci. Nie je nič nezvyčajné, že fotoaparáty majú dnes dotykový displej. Platí to hlavne o mirrorless fotoaparátoch, no začínajú sa objavovať už aj v zrkadlovkách. Nájdeme ho aj u D5600, no už predchodca D5500 mal funkciu, ktorú by som si prial aj u vyšších modelov zrkadloviek – voľbu zaostrovacieho bodu pomocou dotyku na obrazovke. Nie, nie pri fotení cez displej v live view móde, to by bolo bežné, ale pri štandardnom fotení cez optický hľadáčik! Displej po priložení hľadáčika k oku zhasne, ale ostáva aktívny a správa sa ako touchpad. Dokážete tak pomocou dotyku a pohybu v sekunde zvoliť zaostrovací bod, ktorý potrebujete bez toho, aby ste opakovane klikali na smerové tlačidlá, ako tomu bolo doteraz. To je zatiaľ jedinečné riešenie u zrkadlovky. Dúfam, že Nikon túto geniálnu a pritom jednoduchú voľbu zaostrovacích bodov najbližšie implementuje aj do vyšších modelov. Neviem si predstaviť lepší upgrade aj pre tak výborný a oceňovaný prístroj, akým je Nikon D500. Voľba dotykom namiesto klikania cez 55 AF bodov by stála za to.

D5600_AFP_18_55_VR_LCD_4

Dotykový displej má na starosti aj urýchlenie a uľahčenie ovládania na spôsob, akým sme dnes zvyknutí ovládať smart zariadenia. Je to užitočné. Napríklad v navigácii v menu môžete jedným ťuknutím do displeja ušetriť niekoľko kliknutí na tlačidlá.

Ďalšou zaujímavou funkciou je konektivita pomocou SnapBridge. Má dve úlohy. Prvou je sťahovanie fotografií z fotoaparátu do smart zariadenia a druhou diaľkové ovládanie fotoaparátu pomocou smart zariadenia. Začnem tou jednoduchšou, diaľkovým ovládaním aparátu. Skôr by som mal povedať diaľkovým spúšťaním fotoaparátu, lebo pomocou smartfónu naozaj nič nemôžete ovplyvniť, len výber zaostrovacieho bodu a vyhotovenie záberu. Nemôžete diaľkovo ovládať ani clonu ani čas a ani aktivovať korekciu expozície, čo je škoda.

_DSC7296Pripojenie smart telefónu k D5600

_DSC7302Diaľkové spúšťanie expozície telefónom

_DSC7298Surfovanie obrázkami vo fotoaparáte a sťahovanie

Druhou úlohou je maximálne zjednodušenie rýchleho zdieľania fotografií online. Na to slúži spojenie Bluetooth Low Energy, ktoré je šetrné k energii v batérii a pracuje (ak mu to dovolíte) automaticky a pozadí. Keď raz prístroj spárujete so zariadením a povolíte automatické sťahovanie obrázkov, prístroj bez toho, aby ste sa o niečo starali, posiela obrázky buď vo webovom rozlíšení (cca. 2Mp) alebo v plnom rozlíšení do vášho smart zariadenia. Vy potom bez starostí otvoríte galériu fotografií v zariadení a zo záložky SnapBridge môžete fotografie prezerať, posielať mailom, SMS alebo zdieľať na internet. Keď je sťahovanie fotografií aktívne, v stavovom riadku zariadenia bliká ikonka SnapBridge. Samozrejme, ak si zaškrtnete voľbu sťahovať v plnom rozlíšení, sťahovanie bude dlhšie a zožerie aj viac energie batérie. SnapBridge vie synchronizovať aj čas fotoaparátu s vašim zariadením a dokonca vložiť údaje o zemepisnej polohe. Musíte mať najprv povolené zdieľanie polohy vo vašom zariadení, inak vloženie údajov k fotografií nezapnete. Napriek počiatočným problémom so spárovaním s mojim zariadením Asus, vnímam SnapBridge ako zatiaľ najjednoduchšiu a najbezstarostnejšiu aplikáciu pre čo najjednoduchšie zdieľanie fotografií.

DSC_0079

DSC_0114-3

Obraz

To najhlavnejšie pre fotografa sa ukrýva ale pod plášťom. Senzor Nikonu D5600 patrí k najlepším APSC senzorom na súčasnom trhu. Platilo to už o jeho predchodcovi a platí to aj o súčasnom modeli. D5600 má na APSC fotoaparát výnimočnú citlivosť, farebný i dynamický rozsah. 24Mp senzor je náročný na kvalitné objektívy a štandardný objektív AF-P 18-55mm síce nie je vôbec zlý, ale zdá sa mi, že za rozlíšením senzora bez Low Pass filtra zaostáva. Nemajte obavy, aj so štandardným objektívom urobíte krásne výstavné zväčšeniny, ale ak by ste chceli D5600 používať aj ako profi krajinársky ľahký fotoaparát (nečudoval by som sa), potom by som siahol po drahšom a kvalitnejšom objektíve. Už aj preto, že tento malý plastový objektív vykazuje v rohoch aberáciu (farebné kontúry na kontrastných hranách). Tá sa dá síce opraviť jedným klikom v počítači a v JPG ju koriguje sám fotoaparát, ale má to predsa len nejaký dopad na ostrosť v extrémnych okrajových oblastiach fotografie. To už som ale na hranici počítania pixelov, čo nemám veľmi rád. Spomínam to len preto, aby ste vedeli, že D5600 je schopný ešte ostrejších a detailnejších výsledkov, aké vidíte nasnímané tu v teste, len potrebuje objektív, ktorý by zvládol jeho senzor.

DSC_0348-Edit

Množstvo detailov v tieňoch aj svetlách je obdivuhodné a fotoaparát má ešte rezervy a to aj pri fotení na snehu pod ostrým slnkom. V jednom prípade som zabudol nastavenú silnú korekciu 1,7EV do plusu a v JPG súbore skončila fotografia totálne prepálená bez akýchkoľvek detailov vo svetlách. Doma v počítači som však bez väčších problémov fotku korigoval v Adobe Photoshop Lightroom a dosiahol správne exponovanú fotografiu.

DSC_0275Omylom o 1,7EV preexponovaná fotografia bez detailov vo svetlách. JPG z fotoaparátu

DSC_0275Z RAW vyvolaná a zachránená fotografia.

DSC_0136Vynikajúci dynamický rozsah sa ukáže aj pri úpravách fotografií v protisvetle.

DSC_0099-Edit

D5600 môžete používať aj v šere. ISO3200 v naozaj slabom svetle. Plne odclonený štandardný zoom umožnil fotografovať z ruky len 1/10s! Ani v takýchto drsných podmienkach fotoaparát neprestane produkovať pekné fotografie. Šum pri tak vysokej citlivosti a nedostatočnom svetle je naozaj vynikajúco zvládnutý a objektív so stabilizátorom umožnil udržať bez statívu 1/10s… Samozrejme, ak chcete viac fotografovať v takýchto podmienkach, odporúčam prikúpiť lacný 35mm objektív so svetelnosťou f/1,8 a v tých istých podmienkach sa dostanete na kratší čas 1/80s, alebo s rovnakým časom môžete fotografovať len na citlivosť ISO400! Áno, taký je rozdiel medzi svetelnosťou f/5,6 a f/1,8.

DSC_0086

Nočné zábery zo statívu sú plné detailov a bez šumu. Chod zrkadla je jemný a tak vibrácie pri dlhších časoch (niekoľko sekúnd) nehrajú nijakú rolu. D5600 tak môžete úspešne využívať na večerné a nočné fotografovanie. Objektív pri dostatočnom priclonení začína hviezdičkovať, čo môže pridať na atraktivite nočných fotografií. Má zároveň minimálne odlesky.

DSC_0109-EditVynikajúci doplnkový záblesk. Vstavaný malý blesk bol schopný vysvietiť postavu a tvár v tieni a dorovnať expozíciu nasvieteného kopca v pozadí. Pre dosiahnutie synchronizyčného času s bleskom 1/200s bola pritom použitá clona až F10!

Akokoľvek nestranne by som sa chcel pozrieť na obraz z Nikonu D5600, musím povedať, že sa nachádza medzi špičkou APS-C fotoaparátov. A to je dobré. Ako som už napísal v článku s prvými skúsenosťami s D5600, je super, že aj začiatočníci môžu fotiť technicky dokonalé fotografie bez toho, aby museli kupovať či nosiť drahú profesionálnu zrkadlovku. Obraz z D5600 ale je profesionálny.

Video

Video sa mi ťažko komentuje, lebo v žiadnom prípade sa nemôžem nazvať videografom. Pár videí, ktoré som sa snažil natočiť, nevypovedá o schopnostiach fotoaparátu či kvalite videa, preto ich tu nezverejňujem. Čo som postrehol pri natáčaní bol ale pomalý a váhajúci autofokus, ktorý zatiaľ vo videu nevie konkurovať mirrorless fotoaparátom. Aj Nikon 1 aparáty predčia zrkadlovky v zaostrovaní pri videu. Samotné video je ale kvalitné a ak viete manuálne zaostrovať, so svetelnými objektívmi môže byť aj veľmi kreatívne – pre malú hĺbku ostrosti. Nie je to 4K video, ale Full HD v slušných frekvenciách až 60 obr./s. Ak ale chcete bezstarostné natáčanie videa s automatickým zaostrovaním, Nikon 1 bude lepšia voľba.

DSC_0085

DSC_0080

DSC_0117

Záver

Hľadáte malú, ľahkú zrkadlovku s výbornou výdržou batérie? Potom ste ju našli. Hľadáte na ovládanie nenáročný prístroj s dobrou ergonómiou, konektivitou a rýchlym zaostrovaním? Aj to je D5600. A hľadáte jeden z najlepších obrazov medzi APS-C fotoaparátmi, aj ten má Nikon D5600. Jedinú výhradu mám naozaj iba pre AF pri videu, inak ide o jeden z najlepších fotoaparátov v kategórii, aký som kedy testoval. A ešte jedna dobrá správa. Ak si nepotrpíte na rýchlu konektivitu cez SnapBridge, za lepšiu cenu môžete mať všetky ostatné výhody a funkcie v stále aktuálnom modeli Nikon D5500!

Pre technické špecifikácie kliknite link na stránky výrobcu.

Fotografie vyvolané z RAW (NEF) v Adobe Photoshop Lightroom

 

Produktové fotografie a JPG priamo z fotoaparátu

Zdieľaj

2 komentáre

  1. Mám starší model D5100 a zistil som, že počet fotiek pri sériovom snímaní určuje aj skutočný rýchlosť karty. https://www.d5100.sk/na-co-uklada-fotografie-nikon-d5100/ v druhej polovici článku mám napísané merania. Možno by stálo za to vyskúšať D5600 so skutočne rýchlou SD kartou. Na druhej strane rozdiel medzi 4 obr/s a 5 obr/s dokáže medzipamäť zaplniť podstatne rýchlejšie, to uznávam. Hneď by som si D5600 kúpil, škoda že môj D5100 má nafotených len 37700 snímok (v januári 2017).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *