Dávid Haring: Z každého výletu som si chcel priniesť peknú spomienku

„Ahojte! Volám sa Dávid a som zanietený cestovateľ, vždy pripravený zachytiť unikátne momenty počas mojich dobrodružstiev na cestách.“ Takto sa na svojej stránke predstavuje Dávid Haring. Cestuje a domov sa vracia s fotografiami a videami natočenými na nádherných miestach. Nosí so sebou ideálny foťáčik na cesty – malý, ale zato šikovný Nikon Z 50 a neodmysliteľný dron.

Rozhovor s Dávidom Haringom

Cestovať a nepriniesť si obrazové spomienky, to sa hádam ani nedá. Dávid, prezraď nám prosím, čo bolo u Teba skôr. Túžba po cestovaní, či po fotení alebo natáčaní videí?

Všetko začalo cestovaním, keď som si z každého výletu chcel priniesť peknú spomienku. Najskôr som vytváral krátke videá a zistil som, že to je to, čo ma baví. Následne som sa začal o video tvorbu a fotografovanie viac zaujímať a svoj voľný čas som trávil vzdelávaním sa. Až potom som si vlastne kúpil prvú profesionálnu techniku a nabrané vedomosti som začal premieňať na samotnú tvorbu.

Je rozdiel, či chcú mať ľudia len pamiatku, kde všade boli, alebo cestujú preto, aby nafotili pekné zábery fotogenických miest. To ale znamená, že foteniu treba prispôsobiť celý výlet. Napríklad si privstať na východ slnka, či hľadať miesta s najkrajšími výhľadmi. Prispôsobuješ sa aj ty?

Na každý svoj výlet si vytipujem zopár fotogenických miest, ktoré chcem určite zachytiť podľa mojej približnej predstavy. Východ a západ slnka sú tie najkrajšie časy pre fotografovanie, takže vždy sa snažím počas týchto momentov byť pripravený na danom mieste. Keď mi fotka nevyjde podľa predstáv, som schopný tam čakať niekoľko hodín, po prípade sa na miesto vrátiť späť.

Kde hľadáš tipy, kam sa vybrať a čo vidieť, keď cestuješ na miesta, ktoré nepoznáš?

Momentálne pre mňa najlepšiu cestovateľskú inšpiráciu prinášajú sociálne siete. Tam si prostredníctvom lokálnych fotografov dokážem nájsť veľmi atraktívne miesta v krajine, kam sa chystám. Počas cestovania sa častokrát taktiež prihovorím aj fotografom, ktorých stretnem a vymeníme si svoje tipy a odporúčania, ktoré ma dokážu zaviesť na nádherné miesta, ktoré na internete ľahko nenájdete.

Máš aj nejaké vzory alebo svojich „inšpirátorov“?

Sledujem dvoch dánskych fotografov Madsa Iversena a Morten Hilmera, ktorí sa venujú fotografovaniu prírody. Na videá čerpám inšpiráciu of Petra McKinnona, Sama Koldera a zo Slovenska má baví pozerať Patrik Paulinyi.

Cestuješ spolu s priateľkou Lenkou. Má s tebou trpezlivosť? Keď fotíte alebo natáčate, zapojí sa aj ona? Kto natáča do klipov teba?

Keďže som stále fotil a natáčal iba ja, až po niekoľkých výletoch si zvykla na „nový štýl“ cestovania. Teraz to už berie ako samozrejmosť a fotenie sa stalo jej koníčkom. Takže, za každou fotkou, respektíve záberom, na ktorom sa nachádzam, stojí práve ona.

Ako sa cestuje a fotí s Nikonom Z 50?

Nikon Z 50 som si veľmi obľúbil, pretože vďaka jeho ľahkej hmotnosti ho vôbec necítim na krku. Okrem toho ho všade zmestím, čo je pre cestovateľa obrovské plus. Nikon Z 50 je veľmi jednoduchý na ovládanie a ľahko sa s ním fotí. Aj Lenka ako začiatočník si ho veľmi obľúbila.

Aké sú jeho výhody?

Ja som nadmieru spokojný s ostrosťou fotiek a veľmi rýchlym zaostrovaním. Pri natáčaní videa si neviem vynachváliť možnosť natáčať v 4k a funkcie na spomalené zábery a časozberné videá. Taktiež má pozitívne prekvapila aj výdrž batérie.

Aký objektív (objektívy) na ňom používaš?

K foťáku mám dva objektívy. Širokouhlý objektív 16-50 mm používam väčšinou na fotenie krajiny a teleobjektív 50-250 mm mi slúži najmä na detailné zábery.

Video je stále populárnejšie. Video zábermi dokumentuješ krajinu ako cestovateľ, ale zároveň si už vytvoril aj niekoľko komerčných promo videí. Takmer všetky, ktoré máš na stránke, vznikli na cestách. Výborný nápad nájsť klientov a spojiť dokopy záľubu s úžitkom. Nie sú ale potom tvoje cesty aspoň sčasti „pracovné“. Nemáš potom málo času na to, aby si si výlet naplno užil?

S klientami si väčšinou detaily projektu dohodnem vopred, takže na výlet už idem s určitou predstavou o záberoch, ktoré chcem zachytiť. Program sa snažím plánovať tak, aby som nebol pod stresom. Väčšinou to funguje tak, že si vyhradím určitý čas na materiál pre klienta a ostatok výletu si môžem potom naplno užiť. Už párkrát sa mi však stalo, že klienta som získal až po výlete, kedy som pre ich projekty použil moje vytvorené fotky alebo videá.

Si aktívny hlavne na Instagrame a píšeš blog. Inšpiruješ a radíš ľuďom pri cestovaní. Čo pre teba znamená vidieť svet a sprostredkovať ho druhým?

Už od malička ma bavila geografia, no škola mi z každej krajiny ukázala len obal knihy. To mi však nestačilo. Ja som chcel nazrieť dovnútra a spoznať, aký je ozajstný život v iných častiach sveta a vidieť tú obrovskú rozmanitosť prírody na vlastné oči. Pri týchto cestách nenaberám len nové vedomosti, ale aj vtipné a adrenalínové zážitky. Som nesmierne vďačný, že sa môžem s touto zbierkou podeliť aj s ľuďmi cez Instagram a ukázať im tie najkrajšie kúty sveta cez môj hľadáčik. Veľmi ma poteší, keď mi potom spätne napíšu, že som ich inšpiroval k návšteve daného miesta. Čo sa týka blogu, o ten sa stará hlavne Lenka. Sami vieme, že vyhľadávanie informácii pred výletom môže zabrať veľa času, a tak cieľom nášho blogu je podať čitateľovi realistický, stručný a jasný prehľad o danej destinácii.

Páči sa mi, že ťa neodradí ani severská zima či sychravé počasie. Z fotografií a videí cítiť, že rád prežívaš dobrodružstvo v týchto severských krajinách. Cestuješ niekedy aj za horúcim slnkom, len tak oddychovať na pláž, alebo potrebuješ byť stále aktívny?

Keďže žijeme v Kodani, máme odtiaľto skvelé spojenia do celého sveta. Zo začiatku sme skôr zo škandinávskej zimy utekali do tepla. Navštívili sme Tanzániu či Vietnam, no musím priznať, že pri týchto výletoch sme veľa nenaoddychovali. Pre nás dovolenka neznamená relax s koktejlom na pláži, ale skôr dobrodružné spoznávanie krajiny a kultúry. Po niekoľkých dovolenkách v teple sme túžili zažiť aj pravú arktickú zimu, a tak sme sa vybrali loviť polárnu žiaru do nórskeho Tromsø. Vtedy nás škandinávska príroda uchvátila a začali sme ju spoznávať viac a viac.

Kde sa ti zatiaľ najviac páčilo?

Hoci každá krajina, ktorú som doposiaľ navštívil má niečím zaujala, najviac mi prirástlo k srdcu Nórsko.

Kde sa ti podarilo nafotiť, natočiť najkrajšie zábery?

Najkrajšie fotky sa mi podarili zachytiť pri návšteve nórskych ostrovov Lofoty a na Islande. Najkrajšie videá mám zase z Faerských ostrovov.

Momentálne nie je ideálna situácia na cestovanie. Väčšina ľudí sa obáva ciest do zahraničia. Podnikol si cestu v čase koronakrízy? Aké to bolo v porovnaní s tými predchádzajúcimi?

Na konci júna som sa vybral na Faerské ostrovy, keďže to bola prvá krajina, ktorá sa otvorila po prvej vlne v Dánsku. Už v lietadle som vedel, že tento výlet bude výnimočný, keďže nás tam bolo len zopár. Moja predtucha bola správna. Počas celého výletu sme s mojou priateľkou nestretli ani jedného turistu, takže všetky miesta, ktoré sme navštívili, sme mali sami pre seba. A vďaka tomu sme si tú nádhernú prírodu naplno vychutnali.

Čo plánuješ do budúcnosti?

V septembri som mal naplánovaný veľký výlet, ktorý som kvôli pandémii musel odložiť. V momentálnej situácii sa akékoľvek cesty plánujú veľmi ťažko, ale dúfam, že sa mi o niekoľko týždňov podarí dostať do Laponska, ktoré bolo na mojom zozname už veľmi dlho.

Čo túžiš vidieť, nafotiť, natočiť?

Najviac ma láka modernými cestovateľmi neprebádaná Afrika. Určite chcem znova zažiť niekoľkodňové safari, no najviac túžim natočiť práve gorilie safari v Rwande. Zo severu mám na bucket liste návštevu Grónska a fotenie ľadových medveďov na ostrove Svalbard.

Verím, že sa ti tvoje túžby a sny splnia. Ďakujem za rozhovor.

Viac fotografií a videí nádete tu: davidharing.net

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.