Create Your Light: Wildlife fotografia s Konsta Punkka, rozprávačom s veveričkami

Od svadieb k divočine! Naša cesta inšpirácií #CreateYourLight prudko mení smer na divočinu. Šestnástou témou je Fotografovanie divokej prírody #ShootingWildlifePhotos! Kto by túto tému mohol lepšie priblížiť ako ten, ktorý sa rozpráva s veveričkami, wildlife fotograf Konsta Punkka? Pozývame vás priblížiť sa k prírode a učiť sa z mnohých jeho skúseností z fotografovania medveďov a vlkov vo východnom Fínsku na pomedzí Fínska a Ruska. Prečítajte si, ako využiť úkryt, zamaskovať fotoaparát, fotografovať na diaľku a ako čo najviac vyťažiť zo svojej výbavy.

„Posledných päť rokov fotografujem divokú zver vo Fínsku – od líšok, cez losy, vlky aj medvede. Keď som sa dozvedel, že budem mať príležitosť vyskúšať nový Nikon Z 7II s objektívmi série Z, hneď som vedel, že to odskúšam na vlčej svorke na východe Fínska. Miestnu svorku pozdĺž fínsko-ruských hraníc som fotografoval tento rok už niekoľkokrát. Túto jar sa v nej narodili dve vĺčatá a ja som pomerne intenzívne dokumentoval ich život.

Nikon Z 7II + NIKKOR 400mm f/2.8G @ 1/800s, f/4.5, 400mm, ISO 2500. Foto © Konsta Punkka

Tipy Konsta Punkka:

Fotografovanie plachých zvierat v divočine

Keď fotografujem vlkov alebo medveďov vo Fínsku, musím použiť úkryt, aby som nevyľakal plaché zvieratá. Je to malý drevený domček, v ktorom sú v stenách otvory pre fotoaparát a reflexné sklá na oknách, aby ste mohli sledovať prírodu, bez toho, aby ste rušili zver. Plánovali sme zostať v úkryte niekoľko dní a vidieť, čo si pre nás príroda pripravila.

Prvý deň sme sa rozhodli pre úkryt pri miestnom močarisku. Miestnych medveďov a vlkov tu v posledných dňoch bolo vidieť často, preto som mal veľké očakávania. Po niekoľkých hodinách čakania prišiel prvý medveď. Na Z 7II som mal nasadený môj 400 mm objektív f/2.8 cez FTZ adaptér. S fotoaparátom som robil pomalé pohyby a podarilo sa mi vyfotiť prvé pekné zábery.

Fotografovanie portrétov divej zvery v ich prirodzenom prostredí

Nikon Z 7II + NIKKOR 400mm f/2.8G @ 1/320s, f/2.8, 400mm, ISO 4000. Foto © Konsta Punkka
Nikon Z 7II + NIKKOR 400mm f/2.8G @ 1/320s, f/2.8, 400mm, ISO 1600. Foto © Konsta Punkka
Nikon Z 7II + NIKKOR 400mm f/2.8G @ 1/320s, f/4.0, 400mm, ISO 4000. Foto © Konsta Punkka

Na fotenie blízkych portrétov treba dlhší objektív, vlky a medvede sa môžu pohybovať až do vzdialenosti 100 metrov. Väčšinou používam jednobodové zaostrovanie, najskôr zaostrím na zviera a potom dokomponujem obraz. Tentokrát som ale nevedel predvídať pohyb medveďov, preto som použil kontinuálne automatické zaostrovanie, aby zostal zaostrený počas toho ako sa predieral pomedzi kríky. Vyskúšal som aj zaostrovanie s detekciou očí zvierat, výborne fungovalo najmä pri vlkoch.

Nikon Z 7II + NIKKOR 400mm f/2.8G @ 1/400s, f/2.8, 800mm, ISO 800. Foto © Konsta Punkka

Plánovanie je dôležité

V kryte som mal pripravený Z 7II so 400 mm objektívom, ale chcel som spraviť aj niekoľko širokouhlých záberov zvierat. Plánoval som postaviť druhé telo Z 7II na statív s novým objektívom NIKKOR Z 14-24 mm f/2.8 a fotoaparát ovládať z úkrytu diaľkovo.

Statív som prekryl lístím a konármi, ktoré som našiel  a nechal som fotoaparát nasmerovaný na miesto, kde chodia zvieratá. Nastavil som režim Bluetooth, aby som mohol fotoaparát ovládať cez aplikáciu Snapbridge. Vrátil som sa do úkrytu a pomocou aplikácie som spustil fotoaparát vždy, keď sa nejaké zviera priblížilo k fotoaparátu.

Nikon Z 7II + NIKKOR 400mm f/2.8G @ 1/1250, f/4.5, 400mm, ISO 400. Foto © Konsta Punkka

Keďže v tomto ročnom období je denné svetlo počas dňa krátko, nastavil som režim na „prioritu clony“. Umožní mi nastaviť clonu a nechať fotoaparát zvoliť čas závierky a ISO podľa aktuálnych svetelných podmienok. Strávili sme v úkryte 6 hodín vkuse, bez možnosti zmeniť umiestnenie fotoaparátu alebo vymeniť batérie počas fotenia. Aj keď bol po celý čas fotoaparát v pohotovostnom režime, nebol žiaden problém s pripojením cez Snapbridge a výdrž batérie bola skvelá.

Po úspešnom prvom dni sme sa rozhodli zmeniť lokalitu. V oblasti rybníka sme chceli zachytiť iné snímky. A aké divadlo sa nám ukázalo!

Po príchode na nové miesto, prišla celá vlčia svorka. Hrali sa pri rybníku, behali okolo močiara, takú aktivitu vlkov počas dňa som ešte nevidel. Na Z 7II som mal opäť nasadený môj 400 mm objektív a na opačnej strane rybníka druhý fotoaparát so 14-24 mm.

Po niekoľkých hodinách a nafotení stoviek záberov vlkov som odrazu zbadal pristávajúceho orla skalného. Rýchlo som zmenil jednobodové zaostrovanie na 3D zaostrovací bod s kontinuálnym automatickým zaostrovaním, aby som zachytil čo najviac z tohto orlieho letu. Aj keď orol lietal medzi stromami, Nikon Z 7II na neho zaostroval a mohol som nafotiť celú letovú sekvenciu.

Nikon Z 7II + NIKKOR 400mm f/2.8G @ 1/640s, f/4.5, 400mm, ISO 3200. Foto © Konsta Punkka

Tieto dva dni strávené na fínsko-ruskej hranici boli nakoniec jedny z najúspešnejších, ktoré som s vlčou svorkou zažil. Blízke stretnutia a akčné série – všetko o čom som sníval a ešte viac.

Nikon Z 7II zvládol dva dni v úkryte veľmi dobre. Sila dvoch procesorov pomohla rýchlejšiemu zaostrovaniu, aby som nezmeškal žiaden moment. Vďaka dvom slotom kapacita a rýchlosť ukladania na karty bola dostatočná, aby som príliš nezaplňoval buffer. Neviem sa dočkať ďalšieho výletu s týmto vybavením.“

To bol Konsta! Dúfame, že ste sa naučili niečo o tom, ako zachytiť silu a krásu zvierat a vtákov v ich prirodzenom prostredí. Mnohí z vás síce nebývajú v blízkosti divočiny, ale tieto tipy môžete rovnako využiť pri fotení iných zvierat vo vašom okolí. Zdieľajte s nami svoje fotografie. Použite hashtagy #CreateYourLight  #ShootingWildlifePhotos a označte @nikon_cz_sk.

Video z natáčania wildlife dielu Konsta Punkka

Ste zvedaví na ďalšie tipy? Nech sa páči tu sú ďalšie od NIKON ŠKOLY

Podporovaný dvomi procesormi Expeed 6 nový Z 7II ponúka výkonný autofokus a vynikajúci výkon AF pri slabom osvetlení. Niekoľko tipov ako začať používať AF režimy:

Pre statické objekty použite režim Single AF (jednobodové automatické zaostrovanie) a využite ktorýkoľvek zo 493 zaostrovacích bodov, aby ste dokonale skomponovali obraz. Tam, kde chcete, umiestnite zaostrovací bod bez potreby zaostrenia a následného prekomponovania. Ak sa objekt pohybuje pomaly, prepnite z AF-S (single) režimu do AF-C (continuous) režimu, spúšť podržte stlačenú do polovice (alebo tlačidlo AF-On) a fotoaparátom sledujte pohyb kým je objekt pod aktívnym zaostrovacím bodom alebo oblasťou.

Z 6II (aj Z 7II) ponúka niekoľko spôsobov sledovania pohybujúcich sa objektov vrátane Auto Area, dynamického zaostrovania a režimu zaostrovania na veľkú alebo malú plochu. Ak chcete rýchlo začať sledovať pohybujúci sa objekt, nastavte AF-C a niektorý z Auto-area režimov, buď sledovanie ľudských alebo zvieracích očí podľa sledovaného objektu.

Pre väčšiu flexibilitu, alebo ak chcete sledovať niečo iné ako ľudí alebo zvieratá, nemusíte prepínať nastavenia. Iba stlačte tlačidlo „OK“ na zadnej strane fotoaparátu a sledujte objekt pomocou Subject Auto AF tracking AF mode (automatického sledovania objektu). Keď pozeráte cez hľadáčik, alebo na zadný displej fotoaparátu vidíte biely štvorček, ktorý môžete posúvať pomocou tlačidla multifunkčného voliča na zadnej strane, alebo jednoducho dotykovo priamo na displeji. Štvorček zmení farbu na žltú a bude sledovať vami vybratý objekt ako sa pohybuje v obraze. Ak chcete zrušiť sledovanie a vybrať iný objekt, jednoducho zatlačte tlačidlo „OK“ a premiestnite zaostrovací štvorček, kam chcete. Prepnutie päť na detekciu očí / tváre je rovnako jednoduché – iba stlačte tlačidlo „-“ (mínus) v spodnej časti pri dotykovej obrazovke.

Bonusový tip

Tlačidlo AF-ON fotoaparátov série Z umožňuje používať zaostrovanie pomocou tlačidla palca na zadnej strane fotoaparátu (back button focusing). Je to pokročilý spôsob zaostrovania, vďaka ktorému dosiahnete vyššiu úspešnosť snímania pri fotení rýchlo sa pohybujúcich objektoch pri vyššej rýchlosti snímania. Kým pridržiavate AF-ON tlačidlo, fotoaparát sleduje váš objekt a stlačením spúšte aktivujete snímanie. Citlivosť sledovania si môžete ešte prispôsobiť vo vašom vlastnom nastavení s menu Custom Settings. Ak sa chcete dozvedieť ešte viac o podrobných nastaveniach a prispôsobení vášho aparátu vašim potrebám, budeme radi, ak využijete aj kurzy ovládania fotoaparátu Nikon v našej Nikon škole.

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *