Create Your Light: mestská a pouličná fotografia s Nikon Z fc

Jedno mesto, dve generácie. Čo sa stane, keď dvaja fotografi, otec a syn, vyrazia spolu do ulíc s mirrorless fotoaparátom Nikon Z fc? Constantin a Gregor strávili deň v uliciach Stuttgartu s Nikonom Z fc  s ikonickým dizajnom.

Otec a syn Dr. Gregor Renner a Constantin Schiller pripravení na 21. tému #CreateYourLight

Constantin Schiller je fotograf, influencer a spolumajiteľ kreatívnej agentúry. Architektúra, umenie a dizajn sú jeho vášne. Rád ich vníma z iného pohľadu.

Constantinov otec, Dr. Gregor Renner, je inžinier a vášnivý fotograf, ktorý v minulosti fotografoval filmovou zrkadlovkou Nikon FE2. Dr. Renner sa rád venuje zachytávaniu životných momentov spôsobom z časov, keď fotil na film a učil sa princípom klasickej fotografie.

Mirrorless fotoaparát Z fc: najlepšie spojenie fotografických generácií. Z fc prevzal dizajn z ikonického Nikonu FM – predchodcu filmového fotoaparátu FE2, ktorý Gregor Renner používal. Môže byť ikonicky vyzerajúci Z fc lákavou zmesou inovatívnych technológií Nikon Z a „old-school“ vzhľadu, ktorý spojí štýl otca a syna?

Z fc | Ikonický DX Mirrorless fotoaparát

Ukážte, čo vidíte

Ukážte, čo vidíte. Nikon Z fc + NIKKOR Z 28mm f/2.8 @ 28mm, 1.160s, F2.8, ISO 100

Pre Constantina a jeho otca je fotografovanie umením ukázať všetkým ostatným , čo vidíte. V mestskom prostredí je to o hľadaní uhla pohľadu.

Z fc je vynikajúci fotoaparát na vychádzky a hľadanie nových spôsobov videnia objektov. Constatntin vyhľadáva extrémne uhly, vďaka ktorým sú jeho fotky príťažlivejšie. Naplno pri tom využíva výklopný displej fotoaparátu Z fc.

„Hore, dole, za rohom… Hľadajte nové uhly. S výklopným displejom Z fc môžete všetko! Foťte spoza rohu, zo zeme. Choďte do extrému.“

Pozrite sa zbližša a ukážte, čo vidíte. Nikon Z fc + NIKKOR Z 28mm f/2.8 @ 28mm, 1/80s, F2.8, ISO 2000

Odrazy

Hľadajte odrazy v meste. Nikon Z fc + NIKKOR Z 28mm f/2.8 @ 28mm, 1/60s, F9, ISO 250

Odraz vo vode alebo v okne je vynikajúci spôsob, ako vytvoriť nový obraz známeho miesta. Tmavým odrazom sa môžete vyhnúť tak, že budete mať slnko od chrbta. Fotením z nízkej pozície zvýšite mieru v odrazu v zábere. Ovládaním dotykovou obrazovkou sa môžete sústrediť na scénu a fotiť jednoducho klepnutím na obrazovku.

Odrazy a budovy. Nikon Z fc + NIKKOR Z 28mm f/2.8 @ 28mm, 1/00s, F8, ISO 100

Experimentujete s kompozíciou

Constantin a jeho otec sa v uliciach Stuttgartu navzájom vyzvali komponovať iným spôsobom. Dr. Renner si rád dáva načas a fotí perfektné snímky tak, ako to bolo za jeho analógových čias. Vyzval Constantina, aby spomalil a uprednostnil dokonalé komponovanie fotografie na mieste pred jej vylepšovaním v postprocese po nafotení.

V Z fc si môžete zobraziť pomocnú mriežku na displeji, ktorá vám uľahčí komponovanie. Užitočný tip je naprogramovanie funkčného tlačidla na mriežku. Takto môžete kedykoľvek počas snímania aktivovať aj deaktivovať mriežku.

Iné komponovanie. Nikon Z fc + NIKKOR Z 28mm f/2.8 @ 28mm, 1/160s, F10, ISO 100

Mriežka 3×3 uľahčí komponovanie asymetrických snímok, ktoré Gregor uprednostňuje. Použitím pravidla tretín je objekt umiestnený v pravej alebo ľavej tretine obrazu. Constrantin preferuje symetrické komponovanie a porušovanie pravidiel pre kreatívny výsledok. Mriežka 4×4 je ideálna na umiestnenie objektu do presného stredu.

 

Z fc tiež umožňuje zmenu pomeru strán snímaného obrázka. Constantin vyzval otca, aby porušil svoje pravidlá a vytvoril snímky s moderným filmovým pomerom strán 16:9 (24×14) (choďte do  photo shooting menu /vyberte image area). Širšie zorné pole získate fotografovaním v pomere 16:9, architektonické fotografie vyznejú v tomto pomere kreatívnejšie a dynamickejšie. Pomer strán 16:9 vyznie najlepšie na šírku, podobne ako obraz moderných televízorov. Znamená to, že sa musíte viac sústrediť na detaily ako na celú budovu.

Constatin zistil, že fotografovanie cez hľadáčik Z fc ho spomalilo: „Pohľad cez displej hľadáčika mi vytvoril spomienky… Každému obrázku som venoval čas. Viac som si cenil konkrétny moment.“

Filmový výraz vďaka pomeru strán 16:9 (24x14). Nikon Z fc + NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR @ 50mm, 1/60s, F6.3, ISO 500

Poďme stará škola!

V jednoduchosti je krása. Nikon Z fc + NIKKOR Z 28mm f/2.8 @ 28mm, 1/250s, F5, ISO 100

Constantinovi sa páčilo, ako nostalgicky sa cítil jeho otec pri fotografovaní s Nikonom Z fc. Dr. Renner hovorí, že pri používaní Z fc sa cíti, akoby sa vrátil domov. Obzvlášť sa mu páči používanie mechanických kotúčov fotoaparátu, ktorými ovláda rýchlosť závierky, kompenzuje expozíciu a volí hodnotu ISO.

Nostalgiu cíti aj Constantin. Nasadením FTZ adaptéra môže fotografovať s otcovými starými AI NIKKOR objektívmi s bajonetom F a plne využiť ich jedinečný charakter. Ak používate na Z fc staré objektívy a manuálne zaostrujete, môžete použiť focus peaking na potvrdenie zaostrenia na monitore či v hľadáčiku.

Nech už patríte k akejkoľvek generácii, Nikon Z fc vás chytí za vaše fotografické srdce.

Nakoniec Gregor Renner hovorí: „Je pre mňa dôležité, aby som niečo zanechal svojim deťom, tak prečo nie objektívy a fotoaparát. Tak spoznajú, čo som robil a možno to zachovajú pre budúcnosť. Je to pre mňa skutočne dôležité, pretože je to oveľa viac ako len fotenie.“

Constantin súhlasí: „ Nikon Z fc je v starom štýle ale s najnovšími technológiami. Som veľmi vďačný za to, že ma otec priviedol k fotografii a s Nikonom Z fc máme oveľa viac možností, ako sme kedy mali. S Nikonom Z fc s jeho flexibilným displejom môžem urobiť viac snímok a prispôsobiť sa situácii.“

Pochváľte sa aj vy svojimi mestskými snímkami!

Ako komponujete vaše fotografie? Od dobre známeho miesta až po novú lokáciu. Ukážte nám fotky z extrémnych uhlov alebo zaujímavé mestské kompozície. Pridajte k fotografiám tag #CreateYourLight a máte šancu, že sa vaše fotografie stanú súčasťou našich kanálov!

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.