Create Your Light: Fotografovanie domácich miláčikov s Nigelom Dansonom a Pebbles

Od minulej témy výzvy #CreateYourLight neodídeme príliš ďaleko. Opäť budeme fotografovať zástupcov zvieracej ríše. Tentokrát to však bude iné. Nebudeme vyčkávať na náhodné, nečakané, či možno aj nechcené návštevy, ale budú nám pózovať naši priatelia. Zvieratká, ktorým sme dali domov a oni sú za to pre nás radosťou. Maznáčik či miláčik znie tak dôverne, veď časom sa stanú členmi rodiny a často sú obľúbenými objektmi v našich fotografiách. Krajinársky fotograf Nigel Danson bol vyzvaný, aby zmenil svoj zvyčajný objekt fotenia a skúsil nafotiť pekné zábery svojho zvieracieho miláčika. Nigel výzvu prijal a ponúka nám niekoľko svojich postrehov a tipov, aby sme aj my zvládli túto výzvu #CreateYourLight.

Tipy a triky od Nigela Dansona

Som krajinársky fotograf a to z veľkej časti znamená, že môj objekt sa nepohybuje. Hory, stromy a skaly stoja ako na požiadanie. Na rozdiel od môjho špringeršpaniela Pebbles! 😊

Výzvu som prijal, lebo ak stále robíte iba to, čo viete, nezlepšíte si svoje schopnosti a nikdy neobjavíte nič nové. Bol som nadšený touto výzvou a začal som rozhovorom o nej s Pebbles. Bola za a tak sme si objednali viac maškŕt. 😊

Za posledné tri roky som Pebbles fotografoval veľakrát, pretože je so mnou stále na mojich túrach. Keď tvorím YouTube videá okolo Lake District, vždy so mnou a občas sa mi podarí naozaj pekná snímka. Aj fotografia zvierat má mnoho tipov spoločných s inými fotografickými žánrami. Atraktívne svetlo, prostredie, výraz a samozrejme kompozícia.

Vytvoril som pre vás video, a z neho pochopíte, že zručnosťou číslo jedna pri fotení domácich miláčikov je vytrvalosť.

Všetky zábery som nafotil Nikonom Z 7 a maximálne som sa snažil využívať novú funkciu automatického zaostrovania na zvieraciu tvár a oči. Použil som rôzne objektívy zo série Z pre neuveriteľnú ostrosť a rýchle zaostrovanie, ktoré je pri rýchlom špringeršpanielovi Pebbles nevyhnutné.

Fotoaparát som nastavil na prioritu času uzávierky s citlivosťou ISO na automatike až do hodnoty ISO 1000. Clonu som zvyčajne mal maximálne otvorenú.

Tu je niekoľko tipov, ktoré mi pomohli nafotiť čo najlepšie snímky Pebbles.

Tip 1: Foťte z úrovne očí

Tak ako pri fotografovaní ľudí, je dôležité sa znížiť na úroveň očí, alebo dokonca mierne pod ňu. Má to dve veľké výhody. Umožní vám to jednoducho rozostriť pozadie a získate pohľad, akým sa väčšina ľudí na svoje zvieratká nepozerá (zvyčajne na ne hľadíme zhora), takže vyniknú.

© Nigel Danson

Tip 2: Využite slnečné svetlo vo svoj prospech

Je dôležité dbať na slnečné svetlo a na to, ako ovplyvní záber. Často fotím v tieni a do očí sa snažím dostať pekné odrazené svetlo.

Na tejto fotografii som vďaka svetelnému lúču vytvoril zaujímavú kompozíciu so striedajúcim sa tmavým/svetlým/tmavým pruhom. Kľúčové je vždy si uvedomovať ako dopadá svetlo na domáceho miláčika a na pozadie fotografie.

© Nigel Danson

Rád fotím pri západe slnka, keď je svetlo mäkké a teplé. Našťastie pri tomto zábere vydržala Pebbles stáť na skale asi štyri sekundy.

Tip: Využite mäkké a teplé svetlo pri západe slnka © Nigel Danson

Tip 3: Schovajte svojho domáceho maznáčika

Fotky vyzerajú dobre, ak hneď divákovi neodhalíte všetko. Predstavivosť je často krajšia ako realita!

Tip: Skúte vaše zvieratko skryť v zarastenej záhrade. © Nigel Danson

Pokúsil som sa presvedčiť Pebbles, aby v záhrade behala pomedzi vysokú trávu, ale obaja sme z toho boli unavení a mne sa nepodarilo vyfotiť záber, aký som chcel.

Druhá fotka z piesočných dún v Anglicku je vydarenejšia.

© Nigel Danson

Tip 4: Premýšľajte nad rôznymi uhlami

Fotografovanie vášho domáceho maznáčika z rôznych uhlov (a s rôznymi ohniskovými vzdialenosťami) môže byť vynikajúci spôsob, ako dostať skvelú fotografiu iného typu. Toto som vyfotil z nadhľadu, keď sa Pebbles pokúšala obsedieť, aby dostala maškrtu. 😊 Nerobí sa jej to ľahko. Keď na to tak myslím, ani ja by som nesedel čakajúc na niekoho, kto mi dáva koláčik a pri tom hovorí, “sadni, sadni, sadni, ostaň…” 😀

© Nigel Danson

Tip 5: Zachyťte emócie a reakcie zvieratka

© Nigel Danson

This is the most important tip but it is also the most difficult. I tried to get Pebbles to react to different sounds or capture a moment when she was exhibiting different behaviour. One that is still a work in process!

© Nigel Danson
© Nigel Danson

Ste pripravení vyskúšať Nigelove tipy s vašim chlpatým priateľom u vás doma?

Nájdite si čas na niekoľko záberov a zdieľajte ich s nami na sociálnych sieťach. Použite hashtagy#CreateYourLight a #PetPhotographyAtHome a nezabudnite označiť našu stránku @nikon_cz_sk a pridať odkiaľ ste! 

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *