Create Your Light: Akčná dobrodružná fotografia s Rayom Demskim

#CreateYourLight pokračuje s outdoorovým dobrodružným fotografom Rayom Demskim. Na horské dobrodružstvo dostal na vyskúšanie nový Nikon Z 6II. Je ľahký a odolný, na outdoorové dobrodružstvá ako stvorený. Ray má s fotením akčných záberov športovcov veľa skúseností, poradí ako s plánovaním, svetlom a ako maximálne využiť príležitosti.

Nikon ambasádor Ray Demski

Rayove tipy:

Outdoorová fotografia pre mňa znamená príležitosť zachytiť miesto, na ktorom ste ešte nikdy neboli, tak, aby ste sa pri pozeraní fotografií cítili, akoby ste tam práve boli.

Verím, že ak trávime viac času vonku, cítime sa viac spojení so svetom. Myslím si, že dobrý outdoorový záber takéto spojenie vždy vytvorí. Medzi ľuďmi a svetom, ktorý spolu zdieľame. Nezáleží na tom, či je vaším svetom susedný park, oceán alebo hory.

Keď ma z Nikonu oslovili, aby som na fotenie trailového behu v horách vzal nový Nikon Z 6II, bol som nadšený možnosťou vyskúšať nový prístroj a ukázať dramatické prostredie. Som spokojný, ako fotenie dopadlo.

Tu je niekoľko tipov pre vás, ako fotiť outdoorové snímky.

Fotenie plánujte

Nikon Z 7 II + NIKKOR Z 24-70mm f/2.8 S @ 1/500 s | f/7.1 | ISO 160. Foto © Jarno Schurgers

Plánovanie závisí od druhu a účelu fotenia, ale vždy je dobré mať predstavu kam idete a čo chcete fotiť. Ako dopadá svetlo na krajinu v rôznych etapách dňa? Aké sú poveternostné podmienky?

Na toto fotenie bola príprava jednoduchá. Potrebné bolo iba prirodzené svetlo, iba pri jednom fotení použili bežci „čelovky“ a niekedy držal asistent ďalšie svetlo. Dopredu som vedel, čo chcem tam hore robiť a vedel som, aké vybavenie budem potrebovať. Mal som Z 6II a niekoľko Z objektívov.

Vyrazili sme o deň skôr a preskúmali sme okolie. Našli sme toto úžasné miesto – hrebeň a za ním ľadovec. Neuveriteľne krásne, tu som sa rozhodol spraviť prvý záber.

Počasie je pri fotení vonku najdôležitejší faktor. A v horách špeciálne.  Neustále musíte počasie sledovať a keď sa ukáže v zlom počasí okno, treba ísť na to.

Vďaka tomu, že sme predchádzajúci deň preskúmali okolie, premýšľal som, kde bude svetlo a plánoval kedy bude najlepšie. Vedel som, že chcem záber bežca na hrebeni so zlatou žiarou, ktorá sa vytvorí, keď sa súmrak strieda slnečné svetlo. Malo to byť v čase medzi 6:30 až 7:30 ráno. Začali sme za tmy, aby sme pri prvom svetlo mohli fotiť.

Čarujte so svetlom

Pri komerčnom fotení využívam všetky typy osvetlenia, ale keď som v horách iba ja a Z 6II, fotenie je iba o dostupnom svetle. Dramatický záber na krajinu dodá pocit, aké je to byť na týchto nádherných a inšpiratívnych miestach. Pomocou svetla oddelíte vaše objekty od pozadia, navyše zvýrazníte tvary a detaily v scenérii krajiny.

Nikon Z 6II + NIKKOR Z 24-70mm f/2.8 S @ 1/1000 s | f/4 | ISO 200. Foto © Ray Demski
Nikon Z 6II + NIKKOR Z 24-70mm f/2.8 S @ 1/800 s | f/4 | ISO 1000. Foto © Ray Demski

Na tejto fotografii som sa snažil umiestniť bežca tak, aby na neho svetlo dopadalo zboku a trochu zozadu pričom na úbočí za bežcom je ešte tieň. Zvýraznili sa tak detaily na bežcovi a skalách. Zado-bočné svetlo modeluje krajinu do 3D a dáva to pocit, ako by ste tam boli.

Nerád fotím napoludnie, vtedy je slnko ostré a svieti nad hlavou. Skoré ráno, neskoré popoludnie až do večera – to je čas, keď je svetlo mäkšie a svieti z uhla. Vystúpia detaily  a textúry.

Rovnaká technika funguje aj keď sú bežci v parku, či turisti v teréne. Akékoľvek dobrodružstvo sa rozhodnete fotiť, dôležité je scénu zachytiť živo, aby mal pozorovateľ pocit, že je jej súčasťou..

Využite príležitosti naplno

Prispôsobiť sa je nevyhnutné. Buďte pripravení. Vždy majte fotoaparát pripravený.

Je skvelé, keď sa stane niečo neočakávané. Plánuje fotenie v dobrom počasí, ale zrazu sa objavia tieto úžasné oblaky. Vyzerá to na dážď. V jednom momente sa cez oblaky prederie slnečný lúč.

Toto sa stalo pri druhom fotení. Výsledkom sú fotografie atlétov bežiacich nádhernou krajinou s dramatickým oblačným pozadím.

Nikon Z 6II + NIKKOR Z 70-200mm f/2.8 S @ 1/600 s | f/8 | ISO 320. Foto © Ray Demski

Pre takéto zábery mám Z 6II rád. Je rýchly a drží krok aj v neočakávaných chvíľach. Niektoré momenty nastanú len raz. Potrebujem mirrorless systém, na ktorý sa môžem úplne spoľahnúť. Teraz má Nikon Z 6II druhý slot na kartu, nová úroveň ochrany vašich súborov. Zvyčajne mám nastavený fotoaparát tak, aby nahrával fotografie na obidve karty naraz, automaticky sa mi už vo fotoaparáte vytvára záloha bez toho, aby som na to musel myslieť.

Uľahčite si zaostrovanie

Keď ostríte na rýchlo sa pohybujúce objekty, napríklad na bežcov, a máte na vyhotovenie snímok iba obmedzený čas, musíte si byť istí, že správne zaostríte na prvýkrát.

Nikon Z 6II + NIKKOR Z 70-200mm f/2.8 S @ 1/640 s | f/2.8 | ISO 200. Foto © Ray Demski

Rozpoznávanie tváre a očí u Nikonov funguje pri detailnejších záberoch bežcov skvele. Sledovanie vybraného objektu skrz obrazové pole je rovnako spoľahlivé. Umožňuje mi to bežca udržať ostrého v celej sekvencii – z diaľky až kým nie je úplne blízko. Na tieto AF módy sa môžem spoľahnúť aj v extrémnych situáciách a pri rýchlom pohybe.

Použite odolnú súpravu

Neprestaňte fotografovať, ani keď sa zhorší počasie. Zistil som, že skutočne čarovné a emotívne fotografie vznikajú práve vtedy, keď sa nám fotiť vôbec nechce. Keď sa valia búrkové mraky, začína snežiť, mení sa počasie a je veľmi veterno – vtedy by mal byť náš fotoaparát pripravený. Z 6II je vynikajúci fotoaparát do takýchto podmienok. Vďaka utesneniu ho nemusím šetriť. Keď som vonku, nemusím sa o svoju výbavu vôbec obávať. Nemusím myslieť na to, ako udržať fotoaparát v suchu pri tom, ako visím nad útesom na lane. Stále väčšinou používam D850 a niekoľko objektívov, alebo D6, ak potrebujem fotiť viac snímok za sekundu. Ale ani jeden teda nie je vôbec ľahký! Samotné telo D6 váži ako Z 6II aj s objektívmi a batériami. Pri fotení akčných fotografií vonku je skvelé mať malý a ľahký fotoaparát ako je Z 6II, na ktorý sa môžem spoľahnúť. A aj keď je Z 6II menší, v kvalite obrazu nerobí žiadne kompromisy. Špeciálne s novými Z objektívmi si Z 6II získa mnoho fanúšikov.

Jeden objektív, ktorý vládne všetkým?

Mám veľmi rád moje pevné sklá, ale nemajú rozsah, ktorý potrebujem na akciu vo vonkajšom prostredí. Platí to najmä vtedy, keď je môj pohyb obmedzený prostredím, v ktorom práve som – napríklad, keď visím na útese. Vtedy potrebujem použiť zoom. Najčastejšie používam NIKKOR 24 – 70 mm. Má všestranný rozsah, presne taký potrebujem, keď fotím z riskantného miesta a mám len jednu príležitosť na záber. Vonku je to často môj jediný objektív.

Pri tomto fotení som použil aj NIKKOR Z 70-200 mm. S veľkým úspechom s ním využívam sledovanie objektu s výberom zaostrovacieho poľa. Kvalitu obrazu je výnimočná.

Ray Demski s NIKKOR Z 70-200mm f/2.8 S
Ray Demski s NIKKOR Z 14–24 f/2.8mm f/2.8 S

Veľmi rád používam aj nový NIKKOR Z 14-24 mm. Miloval som aj 14-24 s bajonetom F, ale ten je oveľa ťažší!

Choďte na miesto, ktoré máte radi, využite Rayove tipy, plánujte, foťte a vystihnite miesto také, aké skutočne je. Zdieľajte svoje fotografie, použite hashtagy: #CreateYourLight a #shootingactionadventure, a označte náš miestny kanál nikon_cz_sk.

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *