Čo nového v CEWE fotosvete: CEWE FOTOKNIHA po 4 rokoch

Pred takmer 4 rokmi som vás nabádal, aby ste si zo svojich zážitkov, rodinných príležitostí, dovoleniek urobili spomienku v tlačenej podobe. Takú, ktorú neohrozí krach počítača alebo záložného disku. Takú, ktorú si vezmete pod pazuchu, keď idete navštíviť starých rodičov, na kávu s kamarátkami alebo na pivo s kamarátmi. Takú, ktorú si budete môcť prehliadať kdekoľvek bez ohľadu na to, či máte poblíž elektrickú zásuvku alebo dobre nabité SMART zariadenie.

Áno, hovorili sme o fotoknihách ako o krásnej pamiatke a hardvérovej zálohe vašich najvzácnejších obrazov zo života.

Priznám sa, že pre nedostatok času som ani ja nezálohoval každý rok nášho života a nenechal si vytlačiť minimálne jednu fotoknihu za rok, ako som si pôvodne zaumienil. Ale vstúpil som si do svedomia po tom, čo sa mi niekde na diskoch nenávratne zapatrošili fotografie z krstu mojej mladšej dcérky.

A tak sa poctivo vraciam k svojmu záväzku, triedim fotky z archívu a vyrábam fotoknihy. No a to je dobrá príležitosť podeliť sa s vami o nové prekvapenia, ktoré ma na stránke CEWE.SK čakali. Pribudlo tam totiž niekoľko nových typov fotokníh, ale aj ďalšie zaujímavé spôsoby a možnosti, ako svoje fotky nenechať iba na diskoch v elektronickej zraniteľnej podobe.

Novinky

Fotokniha pure

Ako prvú spomeniem novú jednoduchú a kompaktnú CEWE FOTOKNIHU Pure, ktorá je zameraná na používateľov SMART zariadení. Iba pomocou nich si totiž môžete tento typ fotoknihy vytvoriť. Zúfať ale nemusíte, pomocou aplikácie SnapBridge si môžete sťahovať do SMART zariadenia aj fotografie z Nikon fotoaparátov a mať tak vo fotoknihe kvalitný obraz, na ktorý ste zvyknutí. A jednoduchou myslím v peknom minimalistickom dizajne, ktorý neodpútava pozornosť od fotografií. Často som bol svedkom, že ľudia svoju fotoknihu v dobrom úmysle preplnili textami, kreslenou grafikou, obrázkami, ikonkami, smajlíkmi… Výsledok bolo všeličo, len nie decentný výtvor, na ktorý sa s pôžitkom bez vyrušovania pozerá. (Samozrejme proti gustu žiaden dišputát 😊) Takže najbližšie si ju vyskúšam aj ja z nejakého zaujímavého krátkeho výletu. Do tejto fotoknihy je možné umiestniť iba 22 fotografií, text a fotokniha môže byť odoslaná do výroby. Spracovanie trvá asi jeden pracovný týždeň. Fotokniha má veľkosť 15×15 cm a je digitálne vytlačená na matný papier. V cene je aj štýlové papierové puzdro, ktoré ochráni fotoknihu, keď ju pôjdete ukázať kamarátom. Objednám a dám vám vedieť, ako sa napríklad digitálna tlač porovnáva s mojou najobľúbenejšou CEWE FOTOKNIHOU na prémiový fotopapier s matným povrchom.

Zdroj: cewe.sk

Predlohy pre fotoknihy

Keď som v predchádzajúcej kapitole vravel o prekombinovaní elementov vo fotoknihách a preplnenom dizajne, práve tomu by mali pomôcť predísť predlohy, ktoré teraz CEWE na svojich stránkach ponúka. Ide o akési šablóny, ktoré majú ukážkové fotografie a znázorňujú, ako by mohla vyzerať vaša fotokniha či už zachytáva rok života, dovolenku, svadbu alebo bábätkovské obdobie chlapca i dievčatka.

Zdroj: cewe.sk

Predlohu stiahnete bezplatne na stránkach CEWE ako .ZIP, rozbalíte, načítate do aplikácie CEWE fotosvet a môžete si vložiť svoje obrázky, prípadne dotvoriť podľa svojho vkusu. Už tieto predlohy sú urobené pekne, decentne a pritom esteticky. Odporúčam pri vytváraní fotoknihy vyskúšať.

Vytvorenie fotoknihy za vás

Áno, aj takýto servis ponúka CEWE Fotolab. Vyberiete si len veľkosť, povrch, dodáte fotografie a počkáte. Služba stojí od 20€ a závisí samozrejme od počtu strán. Ak teda nemáte čas, môžete skúsiť spoľahnúť sa na iných.

Väzby fotoknihy

Odkedy som naposledy vytváral fotoknihu, pribudli nové povrchy. Teraz si máte možnosť vybrať zo zošitovej, mäkkej, tvrdej, tvrdej ozdobnej, plátennej a koženej väzby. Práve posledné dve ocenila medzinárodná porota cenou TIPA WORLD AWARDS 2020 ako najlepšiu fotografickú službu roka. Luxusnú fotoknihu už vyrábam, takže sa čoskoro dočítate aj iba konkrétne o nej. Zaujímavý je aj ozdobný efekt na obálke, zvlášť pre slávnostné príležitosti. Môžete si zvoliť zlatý, ružovo zlatý alebo strieborný efekt písma alebo elementu, alebo parciálne lakovanie písma či ornamentu. Písmo či ornament tak 3D vystupujú nad povrch knihy. Ozdobný efekt môžete použiť na tieto veľkosti fotokníh: veľká, veľká panoráma alebo XL v tvrdej väzbe. Škoda, že sa nedá využiť aj na chrbte knihy, iba na knižných doskách. Niekedy by sa to mohlo hodiť.

Zdroj: cewe.sk

Typy papiera

Digitálna tlač štandard matná, digitálna tlač prémiová matná, digitálna tlač s lesklým povrchom, matný fotopapier, lesklý fotopapier a prémiový matný fotopapier. Mne osobne vyhovuje posledný a najdrahší variant. Je to hrubý fotopapier, ktorý najživšie podáva farby a má aj najvyššie rozlíšenie detailov. Tým vôbec nechcem tvrdiť, že by lacnejšie varianty mali byť zlé alebo nepoužiteľné. Poznám niektorých spokojných zákazníkov, ktorí si nechávajú tlačiť fotky digitálnou tlačou na prémiový papier a ten im vyhovuje najviac. Ako asi vo všetkom, najlacnejší variant nemusí úplne uspokojiť vaše požiadavky.

Zdroj: cewe.sk

Kvalita

Priznám sa, že som zakoketoval aj s inými servismi, ktoré majú fotoknihu vo svojom portfóliu, no prémiový matný papier z CEWE mne osobne zatiaľ vyhovuje najviac, takisto orientácia v aplikácii a dodatočné služby. Fotky sú živé, kontrastné a detailné. Ja som v aplikácii povypínal úpravy, pretože úpravu fotky mám najradšej pod kontrolou ja sám a výsledok naozaj korešponduje s tým, čo vidíte na kvalitnej obrazovke (nakalibrovanej). Môžete sa tak spoľahnúť na konštantný výsledok.

Jedna strana s druhou dokonale lícuje. Ako je to možné? Dvojstrana knihy sa totiž lepí vcelku ako jeden list v strede ohnutý. Aj keď po čase používania môže byť ohyb v strede viditeľný (vidím to na starších fotoknihách), dôležitejšie je to, že je to vlastne jeden list. Veľké fotky a panorámy tak môžete dať cez obidve strany bez obavy, že nebudú k seba úplne lícovať. Zdá sa mi, že oproti starším fotoknihám je zohnutý stred kvalitnejší, ale môže to byť spôsobené aj tým, že kniha sa ešte toľko nepoužívala. 

Jediné, čo mi na knihe vadí a čo kriticky spomeniem, je QR kód na zadnej strane obálky. To, že má firma reklamu na poslednej strane vo vnúti knihy mi nevadí. Je to znesiteľná reklama. Ale prečo by mal obálku kaziť nejaký QR kód, neviem. A tak som zavolal do CEWE. Vedia o tom a vedia, že to niektorým fotografom vadí. QR kód slúži pre interné potreby a laboratórium z neho vie vyčítať všetky potrebné údaje. Zákazníkovi je nanič. A tak ostáva dúfať, že po niekoľkých impulzoch sa bude dať zmeniť softvér a posunúť QR kód na menej lukratívne miesto dovnútra. 🙂 

Matný povrch Premium fotopapiera je na nezaplatenie. Môžete sa ho smelo dotýkať bez obavy, že zanecháte na fotkách odtlačky prstov. A keď ho aj zašpiníte či dokonca polejete. Ak zareagujete rýchlo a utriete povrch, nič hrozné sa nestane.

Ozdobné písmo a elementy sa na niektoré fotoknihy vyslovene hodia (svadba, narodenie, krst…) a na ten účel sa mi páčia. Nepreháňal by som to s nimi napríklad na knihe z dovolenky alebo ročnej rodinnej fotoknihe.

Záver

CEWE FOTOKNIHA ma opäť presvedčila o svojich kvalitách a som rád, že som sa znovu odhodlal vyrobiť ďalšie fotoknihy aj spätne do histórie svojej rodiny. Okamžite si získali obľubu u celej rodiny a ich prezeranie má svoje čaro, iné ako pozeranie fotografií na notebooku či tablete, o telefóne ani nehovorím.

Kvalita zas o niečo stúpla. Páči sa mi matná obálka i ozdobné písmo na patričné príležitosti. Vysoko oceňujem pomocné tematické predlohy, ktoré umožnia vyrobiť decentnú fotoknihu aj začiatočníkovi alebo tomu, kto nemá až tak vycibrené estetické cítenie alebo je menej technicky zdatný. Aj nové väzby v koži a plátne sú. Prial by som si, aby sa QR kód na zadnej strane nezobrazoval alebo aby bol vyriešený inak.

Určite vyskúšam fotoknihu pure a plátennú / koženú väzbu na svadobnú fotoknihu. No a čo úplne na záver? Nebojte sa. Pozerám si akurát všetky CEWE FOTOKNIHY, ktoré som si nechal urobiť. Ani jedna z nich nejaví náznak blednutia, posunu farieb či inej dehonestácie obrázkov. Vyzerajú stále perfektne a sú stále rovnako populárne u našich rodičov i starých rodičov, ale i u kamarátov, ktorým pripomínajú dôležité udalosti v živote alebo len vydarené prázdniny.

Viac info o CEWE fotoknihách: www.cewe.sk

Zdieľaj

3 komentáre

 1. Mozno sa Cewe zlepsil ale mam negativne skusenosti asi pred 7 rokmi
  Objednaval som 2 rovnake knihy a kazda bola inaksie farebne spravovana
  Odvtedy pracujem s talianskou firmou Graphi studio a maximalna spokojnost
  Exelentna kvalita a sluzby
  Ceny su vyssie asi nie vhodne pre slovensky ytj

 2. Dobry den.
  Zdielam Vas nazor nakolko som prisiel o zazitky z dovolenky ked zlyhal externy disk. Uz minimalne 10 rokov pravidelne davam robit aspon dve fotoknihy rocne. Dovolenku a potom prierez co vsetko sme zazili pocas roka. Dlhe roky som daval fotoknihy robit v CEWE. Uz je to ale par rokov co ma poriadne sklamali knihy prisli nie matne ale cierne. Boli robene na kalibrovanom monitore a po konzultacii s pracovnikom CEWE, ktory ma este viacej rozculil svojou neochotou som ich nadobro opustil. Je mozne ze sa od vtedy vela zmenilo aj v kvalite aj v pristupe ale nenasiel som uz dovod a odvahu vratit sa. Som spokojny z pracou Happy foto, A ukazkovy pristup ako sa spravat k zakaznikovy a kvalitu profesionalnej tlace som zazil aj v Imageposter..Vzdy po precitani chval na CEWE by som skusil ci je to tak ale vlastna skusenost ma odradi.

 3. Myslím, že ten unikátny čiarový kód je iba pre ich potreby, aby nebodaj nedošlo k zámene a umiestnenie na zadnú stranu zrejme eliminuje potrebu manipulácie s fotoknihou. Rozhodne by to ale chcelo popracovať na tom, nakoľko je to vskutku dosť rušivé.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *