Čo nás čaká v roku 2017? Trendy vo fotografii a technológiách.

Je tu záver roka 2016 a ako to už býva, v biznise sa vyhodnocuje uplynulé obdobie a robia sa prognózy na ďalšie. Aj nás zaujímalo, s čím by sme mohli počítať v roku 2017 v oblasti fotografie a digitálnych zobrazovacích prostriedkov. Čítal som mnoho prognóz z rôznych oblastí fotografie a spracoval som pre vás stručný prehľad toho, čo nás čaká v prichádzajúcom roku 2017 a to nielen v technike a technológii, ale aj vo vizuálnych trendoch.

Technika a technológia

Kompaktné fotoaparáty nižších tried sú čoraz viac nahrádzané fotoaparátmi v smart zariadeniach, hlavne telefónoch. To nie je novinka, ale trend bude ešte viac pokračovať v roku 2017. Pre užívateľov, ktorí nie sú veľmi nároční na obrazovú kvalitu, je pohodlnejšie používať „all in one“ smart zariadenie, ktoré majú stále so sebou. Aj keď sa s týmto fotoaparátom nedá kreatívne ovládať hĺbka ostrosti a v mnohých prípadoch ani expozícia, na bežné dokumentačné fotografovanie to stačí. Po kompaktných fotoaparátoch siahnu ešte tí užívatelia, ktorí si nechcú blokovať telefón alebo míňať energiu telefónu na cestách.

DL_18_50_front34rPrémiový kompakt Nikon DL18-50mm vyniká nielen väčším senzorom, ale aj jedinečným širokouhlým a svetelným objektívom.Práve na čoraz populárnejšie ultraširokouhlé zábery bude ideélnym každodenným spoločníkom.

Existuje osobitná skupina profesionálnych kompaktov, ktoré nemajú vymeniteľné objektívy, ale majú väčší alebo veľký senzor. Tieto kompakty sa dnes úspešne predávajú nielen nadšencom, ale aj profesionálnym fotografom ako fotoaparáty na každodenné nosenie. Majú niekoľkonásobne väčšie senzory ako štandardné kompakty a preto majú obrazovú kvalitu o niekoľko tried vyššiu, hlavne v slabom svetle. Vyznačujú sa veľmi dobrou ergonómiou s mnohými priamymi ovládacími prvkami pre dôležité funkcie. Ešte dlho budú obrazom prevyšovať fotoaparáty zo smartfónov.

Smart zariadenia sa zlepšujú v rozlíšení fotografií, videa i vo funkcionalite. Na domáce použitie ponúkajú kvalitné Full HD a niektoré telefóny dokonca 4K rozlíšenie videa. Fotografie majú údaje GPS a dajú sa pohodlne zdieľať na mapy. Populárne začínajú byť panaromatické snímky, kedy nasnímate smart zariadením celé okolie (často v 360 stupňovom uhle). Fungujú buď ako obrázky a v spolupráci s 360° kamerami aj ako video. V obrázkoch aj videu môžete potom jednoducho pohybom smartfónu meniť uhol záberu. Viac v nasledujúcom odseku. Výhody jedného zariadenia pre všetko sú nesporné – máte všetko v jednom vrecku. Nevýhodami sú samozrejme horšie obrázky v slabom svetle a závislosť všetkých funkcií na jednej batérii, ktorá sa môže veľmi rýchlo vyčerpať.

Nikon-KeyMission-360-hero

Akčné kamery s 360° záberom reality. Podľa viacerých zdrojov to budú práve 360° kamery a fotoaparáty, ktoré budú v najbližších rokoch robiť najväčšie pokroky a panoramatická realita bude veľmi populárnou technológiou zobrazovacích prostriedkov. A boom sa má začať práve v novom roku 2017. Prvé videá sú samozrejme už online a dokonca niektorí prestížni producenti a vydavateľstvá už točia dokumenty v 360°. Pri ich prehliadaní si ale môžete všimnúť viacero nedostatkov. V prvom rade je to rozlíšenie videa. Ani 4K nestačí pekne vykresliť do detailov 360°realitu. Tu si pravdepodobne budeme musieť počkať na 8K video, aby to bolo v kvalite, ako sme zvyknutí pri štandardnom zobrazení vo Full HD / 4K. A musím uznať, že aj keď som si myslel, že 8K video už nemá zmysel, tak práve pri snímaní 360°záberov to má obrovský význam. Druhým problémom je zatiaľ nedokonalé spájanie dvoch 180°záberov alebo viacerých s menším uhlom. Na spojoch vidieť deformácie či odskočený obraz. Tak či onak, aj teraz sa na tieto 360°zábery pozeráme so zatajeným dychom. A je to pochopiteľné, že zlepšovanie tejto technológie bude veľmi rýchlo napredovať.

D7200_18_105_front34r

Digitálne jednooké zrkadlovky dosiahli v posledných rokoch vrchol svojho vývoja. Neuveriteľná rýchlosť, energetická úspornosť a množstvo príslušenstva z nich urobili pracovné nástroje profesionálnych fotografov ale aj nadšencov, ktorí požadovali čo najväčšiu pružnosť a otvorenosť systému. Dnes ich predaj pomaly klesá, ale stále sú to najpredávanejšie pokročilé fotoaparáty. Ostávajú najčastejšou výbavou profesionálnych fotografov. Hobby fotografi či profíci, ktorým nevadí energetická náročnosť mirrorless zariadení, začínajú čoraz viac fotografovať na takzvané systémové kompaktné fotoaparáty. Viac o nich v nasledujúcom odstavci.

V3_10_30_PD_frt34l

Systémové kompaktné fotoaparáty (Compact System Camera) sú fotoaparáty, ktoré ponúkajú výhody a pružnosť zrkadlových aparátov. Nevyužívajú na prenos obrazu do hľadáčika zrkadlo, ale elektronický displej. Sú preto kompaktnejšie, tichšie a v mnohých prípadoch majú aj presnejšie zaostrovanie, keďže zaostrovacie body majú priamo na snímači, nie osobitne pod zrkadlom. Ich nevýhodou je v prvom rade energetická náročnosť, výdrž batéria je násobne nižšia oproti zrkadlovkám. Príčinou je ich samotný princíp – stále prenášajú elektronicky obraz buď do hľadáčika alebo na displej fotoaparátu. Zaostrovací systém mirrorlessov ešte nie je tak vyladený na fotografovanie rýchlych objektov pomocou extrémnych teleobjektívov a tie aj v portfóliu mirrorless fotoaparátov chýbajú. Je to ale jediná kategória fotoaparátov (ak nerátame Smart zariadenia), ktorých predaj pomaly stúpa. Ponúkajú totiž rozumný kompromis vo veľkosti, váhe a kvalite obrazu.

Stredoformátové (semistredoformátové) fotoaparáty čaká pravdepodobne malá revolúcia. Výrobcovia prišli s koncepciami, ktoré konečne nemajú stáť ako polovica rodinného domu. Možno práve týmto smerom sa upriami pozornosť fotografov, ktorým Full Frame stačiť nebude.

Globálna elektronická závierka.

Mala by vyriešiť problémy, s ktorými sa stretávajú niektoré mirrorless fotoaparáty alebo kompaktné fotoaparáty pri fotení či atáčaní videa pomocou elektronickej závierky. Týka sa všetkých fotoaparátov či kamier, ktoré používajú technológiu senzora CMOS. Elektronická závierka u CMOS snímačov pracuje tak, že sa odčíta signál z jednotlivých riadkov senzora postupne. Obrazne povedané, akoby sme ručne zapísali postupne stranu papiera písmom. Kým prebehne odčítanie celého senzora, ubehne cca. 1/80 – 1/100s, napriek tomu, že exponujeme trebárs 1/16000s. 1/16 000s je totiž exponovaný jednotlivý pixel no celé pole senzora je exponované podstatne dlhšie. Už tušíte, aké to spôsobuje problémy pri snímaní rýchleho pohybu. Aj obrázky aj video sú pohybom objektu alebo samotného fotoaparátu či kamery zdeformované. Tento efekt poznáme pod odborným názvom „rolling shutter effect“. Je to najväžnejší problém, ktorý zatiaľ bráni využitiu elektronickej závierky pri fotografovaní či natáčaní športu, pohybu. S elektronickou závierkou je aj použitie blesku veľmi komplikované až nemožné. Viaceré spoločnosti sa nechali počuť, že ich veľkou výzvou a snahou bude pracovať na globálnej elektronickej závierke, ktorá by nepracovala postupným odčítaním signálu po riadkoch, ale jednorazovým odčítaním celej plochy senzora. Podobne ako pracuje pečiatka, ak by sme to mali porovnať s vyššie uvedeným názorným príkladom o postupnom písaní listu papiera.

filmy

Znovuzrodenie filmu?

Áno, aj o tom sa hovorí a to hneď vo viacerých zdrojoch. Predaj filmov v roku 2016 stúpol. Pri všetkých trendoch a s neustálym zvyšovaním kvality digitálnych technológií sa zväčšuje skupina (nie skupina, celé hnutie fotografov a nadšencov), ktorí hľadajú niečo iné. Možno trochu nostalgicky, možno trochu naivne, ale chýba im nedokonalosť a nepravidelnosť filmu. A preto sa veľa fotografov vracia k tomuto analógovému médiu. Predaj filmu sa v roku 2016 zvýšil a zdá sa, že tento trend bude pokračovať aj naďalej.

Obsah a štýl fotografií, vizuálne trendy

Technológie sú jedna vec, druhá je obsah fotografií, popularita určitého typu obrazu, kompozičné riešenia a filozofické posolstvo. Rok 2016 už naznačil nejaké trendy a v 2017 budú ešte výraznejšie. Za zdroj týchto informácií mi poslúžil článok o trendoch vo fotografií jednej z najväčších fotografických bánk a agentúr Getty Images ale aj články z online magazínu digitaltrends.com či digitalartsonline.co.uk.

Menej retuše, viac autentickosti

To, čo bolo dlhé roky ťahúňom svetových fotobánk typu PROFIMEDIA či Getty Images už neťahá. Vyretušované usmiate fotky šťastných rodín, bezchybne oblečení uhladení biznismeni v oblekoch už nepredstavujú autentický materiál v dnešnom svete. Úspešné fotografie budú viac prirodzené, z prirodzených činností človeka skôr ako z pózovaných fotení. Bude sa používať menej retuše za účelom dosiahnutia dokonalej pleti či postavy. Už minule sme písali o prirodzenosti v najnovšom Pirelli kalendári od fotografa Petre Lindbergha a tento trend by mal ostať zachovaný pre rok 2017 (a dúfame aj potom).

Je zvláštne, že popularita a úspešnosť fotografií bude odrážať charakter fotografií na sociálnych sieťach. Momentky aj s humorným podtextom vyjadrujúce reálne situácie zo života. Podobné tým, ktoré zachytávajú a zdieľajú bežní ľudia online. Súvisí to samozrejme aj s tým, že čoraz viac reklamy sa objavuje práve v online priestore a nie v luxusných časopisoch s lesklými stránkami.

Menej filtrov

Instagram ale aj iné aplikácie za posledných 5 rokov enormne spopularizovali používanie rôznych efektových filtrov na „vylepšenie“ fotografie. Dospelo to až do takého štádia, že tieto filtre začali niektorí fotografi nazývať (s prepáčením) „kurvítkami“. Tak tento trend konečne končí a v kurze bude dokumentárny štýl fotografií a to dokonca aj pri komerčných fotografiách.

Sebavedomé neuhladené ženy

Žena ako človek so svojimi vlastnými záujmami a prácou. Žena slobodná, nedbajúca až tak na to, ako vyzerá, ale na to, čím je. Žena bez mejkapu, s vráskami, pehami, na ihrisku i vo výrobnej hale, vedomá si vlastnej sily a hodnoty. Asi najlepšie to ukazuje video z produkcie NIKE:

Výhľad prvého v rade „first person view“

Aj pod vplyvom akčných širokouhlých kamier sa do popredia dostáva živá širokouhlá perspektíva, ktorá nás vťahuje do deja. Moderný pozorovateľ má potrebu byť čoraz menej len pasívnym pozorovateľom z diaľky. Chce sa stať súčasťou deja. A to práve umožňujú širokouhlé objektívy. Nemusia to byť rovno zábery z akčných kamier, ale ako vieme, perspektíva širokáča vťahuje pozorovateľa do deja. Komerčne zaujímavé budú zábery z perspektívy účastníka deja (pohľad cez riadidlá motocykla, cez špičku lode…).

Nadhľad dronov

Áno, popularita fotografií i videa z vtáčej či inej netradičnej perspektívy bude stále populárnejšia. Ponúka predsa nové uhly pohľadu, novú perspektívu, nové vzťahy medzi prvkami v obraze a umožňuje nové kompozície.

Akceptovanie odlišnosti

Viac fotografií a videa, ktoré zobrazujú naše vzťahy, globálne celosvetové susedstvo. Vďaka internetu a sociálnym sieťam sme všetci informovaní a poznávame kultúrne odlišnosti národov, ale i individulitu každého jedného človeka. Portréty, ktoré vyjadrujú jedinečný charakter človeka.

Viac odvážnych fotografií a videa o rodovej rovnosti

No a nakoniec budú fotografie tematicky odzrkadľovať aj najnovšie tendencie a zmeny v sociálnom správaní a vnímaní ľudskej sexuality.

Portréty s tvrdým priamym bleskom

S ostrými tieňmi a nedbalými (nie vernými) farbami pripomínajúce 80-90-te roky. Akoby tie deti vyrástli a stali sa ambasádori svetových značiek. Toto trochu naznačuje aj návrat filmu, alebo jeho imitácia.

Viem, poviete si, že sú to iba prognózy, no tieto vypracovali obrovské serveri pre fotografie a video, ktoré neustále vyhodnocujú záujem podľa vyhľadávaných slov, tém, podľa nákupu fotografií a videí pre rôzne učenie od spravodajských fotografií, cez ilustračné, reklamné až po umelecké. Ak chcete byť IN, skúste sa nad nimi zamyslieť, či by za to nestálo, sa nimi zaoberať a svoju tvorbu trendom prispôsobiť. Platí to samozrejme v prípade, že chcete byť komerčne úspešní.

Ak sa tieto predikcie splnia, budem šťastný. Volanie po prirodzenosti, po tom, čím človek je, čo robí a nie ako vyzerá. Nepózovanie ale momentky a dokumentárny štýl dokonca aj v reklame… Držím nám palce! 🙂

A vy? Čo by ste chceli vy? Čo by ste si priali z nových technológií, čo sa vám páči vizuálne, esteticky či eticky?

Zdroj:
Gettyimages.com
Digitaltrends.com
Digitalartsonline.co.uk

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *