Čitatelia sa pýtajú: FTZ adaptér, rýchla SD karta a „hrkanie“ v objektíve

Do mojej mailovej schránky pomerne často prichádzajú najrôznejšie otázky od čitateľov. Na všetky sa snažím odpovedať, aj keď – pri zvlášť „zákerných“ otázkach, týkajúcich sa obvykle fototechniky – musím niekedy odpoveď konzultovať s odborníkom najpovolanejším, Filipom Bartákom z Nikonu. Pozerávate jeho videá na youtubovom kanáli Nikonu?

No nič vráťme sa k otázkam čitateľov. Nech to skrátim – odpovede na niektoré otázky by určite zaujímali aj iných nikoňákov, práve preto som vybral tri z nich a zverejňujem odpovede.

Kompatibilita nového vs. pôvodného FTZ adaptéru

Aby na nových mirrorless Nikonoch radu Z bolo možné využívať celú škálu „zrkadlovkových“ objektívov, teda skiel s bajonetom F, existuje adaptér FTZ – ale to iste viete. Pred nedávnom bola predstavená jeho nová verzia a ja som dostal (nejednu) otázku typu: 

„Je nový FTZ adaptér kompatibilný s prvou verziou? Má aj nejaké nové funkcie?“

„Starý“ a nový adaptér FTZ

Odpoveď je v tomto prípade jednoduchá: Obe verzie adaptéru FTZ sú funkčne zhodné a majú rovnaký účel – vymedziť rozdielnu vzdialenosť (vzdialenosť od bajonetu k snímaču) bajonetov Z a F a prepojiť všetky potrebné elektrické kontakty tak, aby objektívy s bajonetom F fungovali na Zetkách.

Aký je teda rozdiel medzi oboma verziami? V konštrukcii. Pôvodný adaptér FTZ mal integrovanú statívovú pätku, nový ju nemá – je to v podstate valec. Dôvodom inovácie je, že pri niektorých zostavách telo/objektív, telo/batériový grip/objektív pevná statívová pätka prvej verzie FTZ prekážala a sťažovala manipuláciu. Toť všetko.

Rýchla karta v „pomalom“ tele

„Už dlhší čas vlastním SDXC kartu SanDisk typu UHS II. Teraz som si kúpil Nikon Z 50 a rád by som ju v ňom používal. Ale v technických dátach je napísané, že podporuje štandard len do UHS I. Môžem túto kartu v Z 50 používať?“, pýta sa ma ďalší čitateľ a ja tentokrát môžem odpovedať z vlastnej skúsenosti – pretože takú kartu tiež vlastním a… v Nikone Z 50 ju používam úplne bežne.

Rýchla SDXC karta SanDisk štandardu UHS II v Nikone Z 50 pracuje bez problémov

Aj keď som už de facto odpovedal, pridám len upresnenie tejto problematiky. Ak je v špecifikáciách uvedená kompatibilita so štandardom UHS I, neznamená to automaticky, že fotoaparát nedokáže pracovať s rýchlejšími kartami UHS II. Áno, u niektorých starších DSLR som sa stretol s tým, že fotoaparát túto kartu neakceptoval. Ani jedno Zetko využívajúce SD karty s ňou však nemalo jediný problém. 

Jediné skôr teoretické obmedzenie je v tom, že telá, podporujúce maximálne UHS I, nedokážu využiť takmer dvojnásobnú rýchlosť (tu 300 MB/s) kariet UHS II. Práve v prípade Nikonu Z 50 je to ale zbytočný luxus, pretože tento foťák zo seba ani nevydá taký dátový tok. 

Pokiaľ kartu typu UHS II už vlastníte, kľudne ju v Nikone Z 50 (alebo v Nikone Z fc) používajte. Novú by som si ale asi nekupoval – cenový rozdiel je totiž niekoľkonásobný.

„Hrkanie“ v objektíve Nikkor Z 50–250 mm f/4,5–6,3 VR

Tretia otázka sa týka výborného základného telezoomu pre DX Zetká, objektívu Nikkor Z 50–250 mm f/4,5–6,3 VR. Ten som na Nikonblogu recenzoval už skoro pred dvoma rokmi s podtitulom Keď sa povie príjemné prekvapenie a trvám na svojom, že ide o výnimočné sklo s vynikajúcim pomerom cena/výkon. Jeho majitelia si ale nemohli nevšimnúť, že pri vypnutom fotoaparáte alebo pri zloženom objektíve v ňom pri manipulácii niečo tak trochu „hrká“. Jeden z čitateľ mi píše:

„Kúpil som si dlhý zoom Z 50-250 mm na Z fc a musím povedať, že je výborný. Ľahký, malý a krásne kreslí i „na plnú dieru“. Síce by ho Nikon mohol robiť aj v striebornej verzii pre Z fc, ale to prežijem 🙂 Čo ma dosť znervózňuje, že keď ho vezmem do ruky, niečo v ňom hrká. Mal by som ho reklamovať?“

Nikkor Z DX 50–250 mm f/4,5–6,3 VR na tele Nikon Z 50

Nie, reklamácia nie je na mieste. To, čo v objektíve skutočne zľahka hrká, sa skrýva na konci označenia tohto telezoomu v skratke VR. Vibration Reduction teda optická stabilizácia v objektíve pracuje na princípe plávajúceho člena alebo členov (šošoviek) v magnetickom poli. To je napájané z fotoaparátu, takže ho vypnete alebo objektív dáte dole, plávajúce členy sa „uvoľnia“. 

Tento objektív má však parkovaciu polohu pre „voľné“ členy, ktorá sa aktivuje vypnutím fotoaparátu – takže pred zložením zoomu z tela je potrebné foťák vypnúť. Aj tak sa síce „hrkanie“ zľahka prejavuje, ale je slabšie – a hlavne, pri konštrukcii je s tým počítané – teda nejde o vadu, ale o vlastnosť.

Poznámka: Tento jav môžete zaznamenať aj u iných Nikkor objektívoch s VR stabilizáciou, a ani u nich nie sú na závadu.

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.