Christian Ammann: S 8K schopnosťami Nikonu Z 9 môžete exportovať z videa regulárne fotografie

Christian Ammann je renomovaný módny fotograf, ktorého klientmi sú aj značky ako Chanel či Cartier a LÓréal. Pre svoju schopnosť postaviť koncept, zorganizovať produkciu, fotografovať a dodať hotový výsledok je veľmi zaneprázdneným mužom.

„Už od svojich 12 rokov som vedel, že chcem byť fotografom. Mal som však úplne odlišnú predstavu o žánri, ktorému sa budem venovať. Myslel som si, že budem pracovať pre Greenpeace alebo podobnú organizáciu. V 90. rokoch som žil so svojimi rodičmi (Švajčiarmi) v Írsku a chcel som študovať fotografiu, no v tom čase tam nebola príležitosť. Tak som sa za štúdiom fotky presťahoval do Švajčiarska.“ (Christian Ammann)

Foto: Christian Ammann

Pri štúdiu portrétu mu učarovala kreativita a sloboda, ktoré ponúkala módna fotografia. Ako sám o sebe hovorí, na začiatku bol dosť hanblivý a zdržanlivý, a tak mu práca so skúsenými modelmi, ktoré sú zvyknuté na to, že sú “režírované“, vyhovovala. Až neskôr sa naučil sám viesť modelov k pózam a štylizácii podľa svojich predstáv. Robiť to kreatívne a nekonvenčne mu vyhovuje.

Pre Christianov štýl je charakteristický pohyb a veľkolepé osvetlenie. Preto bol dokonalým adeptom na testovanie prototypov fotoaparátov Nikon Z 9.

Foto: Christian Ammann

„Je úžasné teraz pracovať s produkčným fotoaparátom s tak precíznym zaostrovaním a rýchlosťou spracovania obrazu. Všetko beží na pozadí, nič ma nezdržiava. Citlivosť fotoaparátu je geniálna a umožňuje používať naozaj vysoké hodnoty citlivosti ISO bez negatívneho dopadu na obraz. Je to fantastické, lebo môžem byť flexibilnejší a používať menej svetiel.“ (Christian Ammann)

Christian sa učil fotografovať ešte na analógových fotoaparátoch, no skoro sa adaptoval na nové digitálne technológie a v poslednej dobe, podobne ako mnoho fotografov, prijal výzvu video produkcie. „Fascinuje ma, že vo videu sa pohybuje nielen objekt ale aj kamera. To umožňuje rozprávať príbeh úplne iným spôsobom ako fotografia. Prechody a pohyby kamery sú čerešničkou na torte. V súčasnosti je pomer mojej fotografickej a videoprodukcie 50/50.“ (Christian Ammann)

Foto: Christian Ammann

Natáčanie videa s Nikonom Z 9 má pre Christiana nesporné výhody. Automatické zaostrovanie na tvár a oko mu umožnilo bez väčšej námahy natočiť free runnera pri všetkých jeho skokoch a trikoch a účinná stabilizácia obrazu podľa neho funguje ako gimbal. Nikon Z 9 mu vyhovuje aj farebným podaním, keďže už roky fotografuje fotoaparátmi Nikon. No a v neposlednom rade veľká výdrž batérie pre neho znamená viac času na tvorbu a menej starosti o energiu.

„Pri tvorbe sa často prepínam medzi fotografickým a video režimom, no niekedy na to nie je priestor. Prišiel som však na to, že keď točím do najvyššieho rozlíšenia 8K, môžem z videa extrahovať plnohodnotné fotografie. Keď viete, ako scénu kvalitne nasvietiť, rozdiel medzi štandardne zhotovenou fotografiou vo foto režime a fotografiou exportovanou z videa ani nezbadáte. A to je fantastické!“ (Christian Ammann)

Text: voľný preklad autora z Nikonblog Europe
Foto: Christian Ammann
Video: Nikon

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *