Buď zaostrené!

Pri objektívoch s elektronickým pohonom zaostrovacej sústavy sa stáva, že po uspatí a prebudení fotoaparátu, alebo po jeho vypnutí a zapnutí sa zaostrovacia sústava posunie do default – prednastavenej polohy nehľadiac na to, či bolo predtým zaostrené manuálne alebo automaticky. To bolo pre fotografov, ktorí používali manuálne predostrenie na určitú vzdialenosť frustrujúce a v princípe nemohli fotografovať svojim spôsobom. Je to typický spôsob fotenia street fotografov, alebo niekedy aj reportážnych fotografov. Predostria si napríklad na ulici 35 mm objektív na vzdialenosť 2 m a priclonia na clonu F5,6 a dosiahnu potrebnú hĺbku ostrosti bez nutnosti starať sa o zaostrenie. Lenže ak sa im fotoaparát uspal a potom prebudil, alebo ho vypli a zapli, toto prednastavené zaostrenie stratili. Problém sa dal obísť tým, že fotograf vypol uspávanie fotoaparátu – šetrenie energie. Lenže potom sa zas fotoaparát extrémne rýchlo vybil.

Podobné problémy mali aj pri automatickom zaostrovaní napríklad športoví či wildlife fotografi. Predstavte si, že máte fotoaparát predostrený na kŕmidlo a čakáte na zver. Tá prichádza, ale vy už po chvíli uspatia či vypnutia fotoaparátu predostrenú vzdialenosť nemáte. Strácate tak drahocenné sekundy a zábery. Veľa podobných prípadov môžeme menovať v športe – predostrenie na prekážku, bránku, štartovú či cieľovú čiaru, hrazdu, kruhy, bradlá…

Ako riešiť túto situáciu? Tieto problémy rieši funkcia v „menu nastavení“ – „uloženie pozície zaostrenia“. Po aktivovaní tejto funkcie fotoaparát aj po opätovnom prebudení sa z uspatia alebo zapnutí a vypnutí zachováva poslednú pozíciu zaostrenia bez ohľadu na to, či ste mali AF alebo MF.

Tak poďme na správne zaostrené fotky!

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *