Autodrom pod paľbou Z 9

Minulý týždeň vo štvrtok som mal možnosť zúčastniť sa podujatia Nikon, pri ktorom sme si s ostatnými fotografmi a novinármi mohli vyskúšať vlajkový model mirrorless fotoaparátov Nikon. Podujatie sa konalo na autodrome vo vzdialenom českom Moste. Keďže som sa nemohol zúčastniť nášho podujatia v Šamoríne, kde Nikonmi fotografi fotili parkúrové preteky, na akciu v Čechách som sa veľmi tešil. Bez problémov som vstal o štvrtej ráno, aby som o piatej vyrazil a pred desiatou už parkoval na autodrome. Vyzdvihol som si reflexnú vestu Press, aby som sa mohol pohybovať po obslužnej ceste okolo trate, zhltol rýchle raňajky, absolvoval školenie od Nikon špecialistu Filip Bartáka a poďme ho fotiť. Vzhľadom na počet prítomných sme boli rozdelený do dvoch skupín. Jedna skupina ostala v galérii fotografovať pristavené auto a modelku a druhá skupina sa pobrala na autodrom kde prebiehal tréning pretekárskych trakov.

Podľa aktivity prítomných bolo jednoznačné, že sa všetci tešia hlavne na testovanie športových schopností Nikonu Z 9. Nie, neznamená to že by Z 9 nebol špičkovým štúdiovým fotoaparátom, ale akosi u prístroja tejto rýchlosti predpokladáme jeho hlavné využitie na šport či divokú prírodu. A Nikon Z 9 sa naozaj nenechal zahanbiť. Bezchybné zaostrovanie a snímanie superostrých záberov bolo jediným výsledkom, ktorý sme v nie príliš priaznivých poveternostných podmienkach dosiahli. Občasné mrholenie a chlad nemohli Z 9 zastaviť a myslím, že každý si odniesol úžasné ostré snímky.

Pravdupovediac si myslím, že fotografovanie truckov nebol nejakým spôsobom zvlášť zaťažkávacou skúškou pre tento skvelý prístroj. Som veľmi vďačný za ďalší bod programu ktorým bol skvelý fotograf motošportu, ktorý Nikon Z 9 testoval dokonca aj na Dakare. Marián Chytka nám porozprával svoje skúsenosti, podelil sa o svoj spôsob fotografovania a zaujímavá bola aj debata o fotografiách, ktoré so sebou priniesol. Boli sme tak zároveň na zaujímavej výstave s osobným komentárom autora. Náš priestor, v ktorom sme sa zdržiavali totiž obkolesovali bezchybné veľké printy Mariánových fotografií.

Tento deň so špičkovou technikou Nikon som si naozaj užil, z autodromu som odchádzal posledný. Odchádzal som s veľmi dobrým pocitom, že sa s deviatkou Nikonu podaril skvelý kúsok. Vlastne kus, kus techniky ktorý bezprecedentne a spoľahlivo odvádza svoju prácu a poskytuje fotografovi – reportérovi alebo wildlife fotografovi tú najlepšiu kombináciu pri tvorbe obrazu, či už ide o fotografie alebo videá.

Galéria fotografií z NPS podujatia v Moste:

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.