So správnym objektívom na vašom Nikone vyhotovíte skvelú fotku architektúry v momente. Aby boli vaše fotky lepšie, je potrebné porozumieť vašej fototechnike a dobre ju nastaviť. Prečítajte si, na čo si pri fotení treba dať pozor, aké fotografické vybavenie rozšíri váš uhol pohľadu a ako sa vyhnete padajúcim líniám a skresleniu perspektívy.
Architektúra a perspektíva
Ak chcete fotiť z jedinečného uhla pohľadu: rybie oko NIKKOR, NIKKOR objektívy s korekciou perspektívy či NIKKOR objektívy s manuálnym zaostrovaním vám pomôžu vytvoriť kompozície úplne novým spôsobom. Či už chcete objekt skresliť alebo narovnať, špeciálne Nikon objektívy vám ponúknu kreatívne možnosti ako zachytiť a zaujať vašim vlastným uhlom pohľadu na svet.
Nastavenie scény pre architektúru
Fotografovanie architektúry je zaujímavé najmä pre množstvo línií, ktoré tvoria budovy, mosty, železničné stanice, historické stavby. Množstvo z nich sa nachádza v našom okolí, vídame ich denne, len im nevenujeme dostatok času, nevšímame si ich. Keď spomalíte a zameriate sa na fotenie architektúry, všimnete si množstvo pozoruhodných detailov. Môžete študovať línie historických aj moderných stavieb, viesť pohľad diváka a odhaľovať nové perspektívy. Ukážte ich všednosť v novom svetle. Dôsledne orámujte tieto línie, vyberte detaily v snímke, vnímanie priestoru sa vašou zlepšujúcou sa zručnosťou môže úplne zmeniť.
Tipy na zdokonalenie záberov architektúry
Dajte pozor na svoju pozíciu
Keď fotografujete objekt, uistite sa, že stojíte rovnobežne s objektom, aby ste sa vyhli zbiehajúcim líniám. Ak si neustrážite svoju pozíciu, fotka môže byť „naklonená“, čo nie je vždy zámer. Správny výber NIKKOR objektívu vám môže pomôcť. Niektoré umožňujú korekciu perspektívy (PC-E) a umožnia jednoducho upraviť rovinu zaostrenia bez zmeny pozície fotoaparátu. S týmto typom objektívu môžete korigovať zbiehajúce sa línie, ktoré sa pri fotení architektúry širokouhlým objektívom vyskytujú. Je to napríklad objektív PC-E NIKKOR 24 mm f/3.5D ED.
Čas dňa
Meniace sa svetlo počas dňa ovplyvňuje zobrazenie línií a tieňov na vašom zábere. Ak plánujete fotografovanie architektúry, vezmite do úvahy aj správny čas počas dňa. Ideálne je ráno a večer, keď je slnko nižšie na oblohe a svetlo jemnejšie a smerové.
Perspektíva
Venujte na mieste čas tomu, aby ste sa pohrali s perspektívou. Napríklad fotografovanie zdola nahor zdôrazní veľkosť budov. Nezvyčajná perspektíva vytvára napätie a upúta pozornosť. Diagonály naznačia v obraze priestorový vzťah. Zahrňte do obrazu existujúce línie a využite ich na vedenie pohľadu diváka.
Použite statív
Statív je pri fotografovaní užitočný. Umožní vám fotiť so strednými hodnotami clony medzi F11 a F16 a zodpovedajúcim dlhším časom expozície, zatiaľ čo váš Nikon fotoaparát zaznamená snímku v najvyššej kvalite pri nízkom ISO.
Kompozícia snímky
A v neposlednom rade si ustrážte pozadie. Najmä pri malých ohniskových vzdialenostiach – širokouhlých záberoch – tým riskujete, že sa hlavný objekt stratí v obrázku.
Extrémny uhol pohľadu s rybím okom
Objektív AF-S fisheye-NIKKOR 8-15mm f/3.5-4.5E ED kombinuje kreativitu extrémne širokého uhla pohľadu s univerzálnosťou zoomu. Jednoduchá zmena ohniskovej vzdialenosti – dva efekty v jednom. Na 8 mm môžete snímať objekty kruhového tvaru, zatiaľ čo na 15 mm môžete fotiť full-frame fisheye zábery. Výsledkom sú zábery vo vysokom rozlíšení ostré až ku okrajom záberu aj pri otvorenej clone 1:3,5. V kombinácii s veľmi rýchlym a tichým autofokusom a spoľahlivým ovládaním expozície nič nestojí v ceste vašim úchvatným fotografiám architektúry. Naviac kvalita snímok pri snímaní zblízka je prvotriedna. Najbližšia zaostrovacia vzdialenosť je len 0,16 m.
Správny objektív
Výber správneho objektívu je dôležitý. Širokouhlé objektívy NIKKOR majú veľkú hĺbku ostrosti. Vďaka tomu sú perfektné na ostré zábery architektúry. Na rozdiel od portrétnej fotografie, pri fotografovaní architektúry sa nevyužíva bokeh (zámerné rozostrenie pozadia). Aby boli interiéry a budovy zachytené autenticky, celý obraz by mal byť ostrý. Zdôraznia sa aj vodiace línie budov a zbiehajúce sa línie.
Ultraširokouhlý objektív AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED boduje vysokým rozlíšením a vynikajúcim kontrastom. Eliminuje nechcené odlesky, reflexy a lúče v protisvetle. Má svetelnosť f2,8 a špeciálnu nano-kryštlickú vrstvu. Pre fotoaparáty Z s full-frame senzorom odporúčame objektívy NIKKOR Z 14-24mm f/2.8 S a NIKKOR Z 14-30mm f/4 S a ak fotíte na DX formát (Z 50 alebo Z fc) odporúčame NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR.