Ako fotiť reflexy?

Reflexy sú veľmi populárnou témou fotografov, ktorí sa radi prechádzajú ulicami a hľadajú toto špecifické „zátišie“. Možno k nim patríte aj vy, alebo ich nevyhľadávate, ale už sa vám nejaký pekný záber s reflexom podaril. A možno ste to ešte neskúsili a máte radi výzvy. Nech je to akokoľvek, piata téma súťaže Fotka NIKONBLOGU 2021 je určená všetkým, ktorým sa podaril záber s odrazom a pridá ho k ostatným súťažným fotografiám na Facebooku. Možno niektorým z vás pomôže trochu inšpirácie a zopár tipov. Nech sa páči, čítajte ďalej.

Existuje niekoľko prístupov k hľadaniu reflexov alebo odleskov.

Verný obraz – hladké odrazné povrchy

Môžeme hľadať úplne verný obraz objektu, ktorý sa vytvára na lesklých a dokonale hladkých povrchoch ako je sklo, hladké kovové plochy alebo pokojná hladina vody. V meste hľadajte okná a foťte odraz mestského života v nich alebo portréty. Zrkadlá verne odrazia, či zdvoja realitu. Využijete ich v meste a rovnako aj v krajine. Obraz sa vám bude zrkadliť aj na pokojnej hladine jazera, alebo v mláke po daždi.

Foto: Julo Kotus
Foto: Maksym Tymchyk, Unsplash
Foto: Kalle Kortelainen, Unsplash

Kreatívny obraz – nerovné odrazné povrchy

Môžeme hľadať kreatívnejšie odlesky vo viac deformovaných plochách, v štruktúrach, alebo dokonca iba odrážajúce sa či lesknúce sa svetlo na vlhkej dlažbe alebo inom povrchu. Abstraktnejší odraz dá aj rozčerená voda. Skúste vyfotiť obraz v bubline z bublifuku alebo v sklenej guli. Na Vianoce už bude táto téma neaktuálna, ale možno bude mať chuť vyhrať sa s odrazmi v lesklej vianočnej guli. Akýkoľvek prístup zvolíme, môžeme dosiahnuť efektné obrazy.

Foto: Julo Kotus
Foto: Marc Schulte, Unsplash

Súmerný obraz

Práve na jeho zvýraznenie sa hodí stredová kompozícia, ktorá ho ešte viac umocní a podobne bude pôsobiť aj verný odlesk.

Foto: Robert Richarz, Unsplash

Nesúmerná kompozícia

Odlesk však môžeme umiestniť aj podľa štandardných kompozícii do tretiny až pätiny obrazu, kde pôsobí sviežejšie a dynamickejšie. Vtedy už ale súmernosť odleskom nezvýrazňujeme, ale skôr vytvárame zaujímavú kompozíciu zvyčajne ešte s iným prvkom v obraze. Môžeme napríklad kombinovať tmavú siluetu okoloidúceho v tieni s pekným nasvieteným odrazom v sklenenej budove. Vo všeobecnosti odrazy v sklenených budovách sú veľmi obľúbené. Môžete v hypermodernej budove zachytiť klasickú architektúru či zelený park a opačne.

Foto: Julo Kotus

Reflexom otočený obraz

Zaujímavým nápadom, ktorý ozvláštni fotku je zrkadlové prehodenie strán nesúmerných objektov. To spôsobí, že sa na situáciu pozeráme z iného uhla a to nás často môže prekvapiť. Nový uhol pohľadu cez odraz často odhalí viac, alebo je zaujímavejší, ako samotný priamy obraz.

Foto: Julo Kotus

Kreatívny odraz v skle

Sklo je veľmi vďačné pri tvorbe zaujímavých kompozícií. Nájdite v meste veľkú sklenenú plochu a sledujte, čo všetko sa v nej odráža. Pod určitým uhlom uvidíte niekedy aj viac prekrývajúcich sa odrazov reality. Vznikne vám v princípe viacnásobná expozícia na jedno stlačenie spúšte.

Foto: Corina Rainer, Unsplash

Podobný efekt vznikne, ak za sklom bude objekt, napríklad človek a na skle, cez ktoré ho fotíte sa bude zároveň odrážať úplne iné realita, ktorá sa deje za vami.

Foto: Ingridi Alves Photograph

Zamerajte sa na oko

Pri detailnom pohľade aj ľudské či zvieracie oko odráža realitu z okolia. Zamerajte sa na neho a môžu sa vám podariť zaujímavé snímky. Nasaďte dioptrické či slnečné okuliare a otvoria sa vám ďalšie kreatívne možnosti. Okuliare nemusia byť len usadené na nose. Môžu byť zavesené, položené, alebo ich kľudne môže niekto držať v ruke, či mať vyložené na hlave. Všetko je na vašej fantázii.

Foto: Yan Ots, Unsplash
Foto: Ramiro Pianarosa, Unsplash

Reflex či reflexík?

Odraz môže na fotografia tvoriť zásadnú časť obrazu, celá scéna môže byť vyfotená odraz, môže tvoriť aj menšiu časť alebo dokonca len detail, ktorý si divák všimne pri pozornejšom sledovaní vašej fotografie.

Foto: Julo Kotus

Existuje množstvo spôsobov a možností ako fotiť reflexy. Je možné, že sa vám podarí byť oveľa originálnejšími ako naznačili moje tipy. Možno reflexy dokážete využiť v množstve ďalších situácií, či iných žánroch a ozvláštniť tým vaše fotografie. Foťte, skúšajte alebo sa zapojte do súťaže s tým, čo už máte nafotené.

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.