Za hranicami všednosti: nový širokouhlý objektív NIKKOR Z 24 mm f/1,8 S

Ešte keď som fotografoval na film, moje najobľúbenejšie širokouhlé ohnisko bolo 24 mm. Miloval som spracovanie starších manuálnych AI-s objektívov a tak som v brašni nosieval krásny a kompaktný NIKKOR AI-s 24 mm f/2,8. Bol to nezničiteľný tank a s malým fotoaparátom Nikon FM3A krásne ladil. Opticky bol na svoju dobu výborný. Dnes sme však samozrejme už ďalej a obrovské rozlíšenie súčasných aparátov kladie omnoho vyššie nároky na kresbu objektívov aj ich odolnosť voči protisvetlu či odrazu svetla od samotného senzora. Aj preto vidíme trend, že špičkové optiky svoje rozmery nielen že nezmenšujú, ale v mnohých prípadoch aj zväčšujú.

Podobne ako nové Z objektívy 35 mm a 50 mm sú väčšie ako ich bratranci na zrkadlovkách, aj dnešná novinka NIKKOR Z 24 mm f/1,8 S je o niečo väčšia ako jej ekvivalent pre zrkadlovky. Poviem vám ale, že pri pohľade na ukážkové fotografie viem prečo. Ostrosť kresby je jednoducho fenomenálna a milo prekvapuje aj bokeh. Ten by som v takej miere od 24 mm ohniska so svetelnosťou f/1,8 nečakal.

No a prečo ešte je objektív o niečo dlhší? Je v ňom implementovaný Nikon Multifocusing System. To znamená, že v tele objektívu sú ukryté dva tiché krokové motory, ktoré nezávisle poháňajú dve zaostrovacie sústavy. Výsledok je plynulé zaostrovanie pri videu ale rýchle pri fotografovaní. Zároveň je tým vyladený výkon objektívu pri zaostrení na minimálnu vzdialenosť.

Priznám sa, že som rozmaznaný z ostatných Nikon NIKKOR Z objektívov aj čo sa týka ich spoľahlivosti a odolnosti voči nepriaznivým poveternostným vplyvom. Keď poprcháva, snaží, fúka a víri prach, už to nevnímam ako prekážku a jednoducho pokračujem vo fotení. A dá sa to samozrejme aj s novým Nikonom.

NIKKOR Z 24 mm f/1,8 S vitaj v rastúcej rodine NIKKOR Z objektívov! 🙂

Montáž: NIKKON Z 24 mm f/1,8 S som presne nalícoval na Nikon Z 6, aby ste mali predstavu o jeho veľkosti v porovnaní s telom súčasných Nikon Z fotoaparátov

Tlačová správa

Bratislava, 4. septembra 2019: Spoločnosť Nikon opäť rozširuje svoju zostavu objektívov s pevnou ohniskovou vzdialenosťou a svetelnosťou f/1,8 pre fotoaparáty mirrorless, a to o objektív NIKKOR Z 24 mm f/1,8 S. Vďaka pokročilej optike, výnimočnému výkonu pri fotografovaní zblízka a rozsiahlemu utesneniu pred poveternostnými vplyvmi ponúka tento plnoformátový objektív skutočnú všestrannosť. Je rovnako výkonný v stiesnených priestoroch aj pri snímaní rozsiahlych scenérií a panorám mesta. Umožňuje zachytiť neuveriteľné detaily v rôznych situáciách.

Tento 24 mm objektív s rýchlym zaostrovaním poskytuje vynikajúcu ostrosť od okraja po okraj dokonca aj pri snímaní s maximálne otvorenou clonou pri f/1,8. Najkratšia vzdialenosť zaostrenia len 0,25 m dodáva používateľovi výnimočnú kontrolu nad kompozíciou – od snímok zblízka až po nekonečno. Bokeh je krásne hladký a prirodzene pôsobiaci a závoj, ktorý sa bežne vyskytuje pri širokouhlých objektívoch, je účinne potlačený, a to aj pri snímaní v protisvetle.

Plnoformátový objektív NIKKOR Z 24 mm f/1,8 S je tiež vhodný na snímanie videosekvencií. Tvorcovia videosekvencií môžu snímať s ohromujúco malou hĺbkou ostrosti. Vyvážená perspektíva objektívu funguje rovnako dobre pri celkových filmových záberoch aj pri natáčaní rozhovorov v komorných interiéroch.

Dirk Jasper, Product Manager Nikon Europe, hovorí: „NIKKOR Z 24 mm f/1,8 S prináša používateľom fotoaparátov Nikon Z slobodu pri práci s dostupným svetlom v prakticky každej situácii. Okrem toho ponúka vynikajúci výkon pri zaostrovaní zblízka: ostrosť je neuveriteľná aj keď zaostríte na blízke predmety či ich detaily.“

Súhrn hlavných funkcií

Širokouhlý objektív NIKKOR Z s pevnou ohniskovou vzdialenosťou a svetelnosťou f/1,8: tento 24 mm objektív je ultra ostrý od okraja po okraj a poskytuje brilantný výkon aj v slabom svetle, vďaka čomu umožňuje zachytiť každú zložku scény s realistickou čistotou.

Rad S: optická konštrukcia novej generácie. Antireflexné vrstvy Nano Crystal Coat od spoločnosti Nikon znižuje reflexy a závoj s cieľom dosiahnuť čistejšie snímky. Plynulý, tichý multi-focusing systém.

Výnimočné snímky zblízka: najkratšia vzdialenosť zaostrenia len 0,25 m poskytuje plnú kontrolu nad kompozíciou – od snímok zblízka až po nekonečno. Ostrosť obrazu pri snímaní zblízka je lepšia ako pri porovnateľných objektívoch s touto ohniskovou vzdialenosťou.

Utesnenie pred poveternostnými vplyvmi: každá pohyblivá časť objektívu je utesnená proti prachu a kvapkám vody.

Skvelý na filmovanie: takmer nehlučné automatické zaostrovanie umožňuje aj v tichých okamihoch dosiahnuť plný účinok. Ovládací krúžok možno použiť na nehlučné nastavenie clony či korekcie expozície a ako zaostrovací krúžok pri snímaní s manuálnym zaostrovaním.

Technické parametre

bajonet: nikon Z
svetelnosť: f / 1.8
najvyššie clonové číslo: f / 16
konštrukcia objektívu: 12 šošoviek v 10 skupinách, 1 ED a 4 ASPH členy
obrazový uhol: formát FX: 84 °, formát DX: 61 °
AF systém: Nikon Multifocusing system (vnútorný IF dvoma STM motormi)
zaostrovanie: automatické / manuálne
najkratšia zaostrovacia vzdialenosť: 0,25 m
počet lamiel clony: 9 oblúkovitých
rozmery: priemer 78 mm, dĺžka 96,5 mm
hmotnosť: 450 g

Dostupnosť a cena

Druhá polovica októbra 2019 za 1089 €

Galéria ukážkových fotografií (autor: Ong Ying Sin)

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

6 komentáre

  1. oproti 14-30 je kvalitou vysie ? aky je vaš názor ? Taktiež by ma zaujímalo pri z6 čo by ste odporucili chcel by som pouzivat nieco na natacanie videa a rozhodujem sa medzi objektívmi 35mm , 14-30mm alebo 24mm

  2. oproti 14-30 je kvalitou vysie ? aky je vaš názor ? Taktiež by ma zaujímalo pri z6 čo by ste odporucili chcel by som pouzivat nieco na natacanie videa a rozhodujem sa medzi objektívmi 35mm , 14-30mm alebo 24mm

    1. To záleží od objektov fotografovania / natáčania. Ja milujem Z 35 mm na video, ale niekedy je málo široký. Z 24 mm f/1,8 je kvalitou na vyššej úrovni ako Z 14-30 mm a samozrejme má výhodu aj vyše 2 EV lepšej svetelnosti.

  3. Ďakujem pan Julo za informáciu ale zrejme siahnem po novej 20mm 1,8 a mozno dá to aj celkom dole tu 24mm čo myslíte

    1. No to uvidíme 🙂 24-ku som teraz testoval a je super, ale 20-ka je predsa len širšia. Necháme sa prekvapiť. 🙂

      1. tak budem sa tešíť ked ju budete testovať. čo som počul všade pišu že famozná tak uvidíme aka je v praxi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.