„Za fotkou v každom počasí“: vyhodnotenie aprílového kola súťaže

Do štvrtého kola našej celoročnej súťaže ste poslali menej fotografií ako do predchádzajúcich troch, ktoré mali pravdepodobne populárnejšiu či jednoznačnejšiu tému. Je to zaujímavé, lebo počasie je na druhej strane najčastejšie diskutovaná téma pri bežných menej dôverných stretnutiach. To znamená pri väčšine stretnutí a vo väčšine pouličných dialógov. Dokonca aj v dôverných telefonických rozhovoroch so svojimi blízkymi sa nezabudnete zmieniť, či opýtať na počasie. Prečo? Lebo počasie ovplyvňuje čo robíme a často aj to, ako sa cítime. No a v apríli tohto roku (2019) sme sa mohli cítiť všelijako. Teplé dni striedali chladné, suché striedali vlhké, bezvetrie silný vietor. A také boli aj vaše fotografie. Treba ale povedať, že za zaujímavejšie ste považovali nepriaznivé počasie. A máte tak trochu pravdu. Pri krásnom západe slnka zdvihne fotoaparát asi každý, ale nie každému sa chce vybrať do dažďa či fujavice a ťahať so sebou ešte aj fotoaparát.No ale komu sa nelení, tomu sa zalení … A to už druhý mesiac po sebe. Fotka, ktorá najviac zaujala tento mesiac totiž opäť pochádza z fotoaparátu Marcela Rebra. Áno, Marcel boduje druhý mesiac po sebe a to fotografiou skialpinistky v snehovej chumelici. 

©Marcel Rebro

Z fotografie srší drsná atmosféra a chlad. Vietor nesie padajúci i už napadaný sneh a rýchlo zahladzuje stopy ľudí, ktorí prešli pred skialpinistkou. Ľudská postava je natočená chrbtom vetru, hlavu má chránenú prilbou a pomáha si palicami. Podľa postoja a výstroje nejde o žiadneho zelenáča, no je vidieť, že príroda je tak silná, že pred ňou majú rešpekt aj tí najskúsenejší turisti, lezci či skialpinisti. A áno, to je to pravé slovo, ktoré fotografia sprostredkúva – rešpekt. S ocenenou fotografiou Marcel získava svoju druhú šiltovku, no čo je dôležitejšie, druhou výhrou si zvojnásobil šance na celkové prvenstvo v našej celoročnej súťaži o hlavnú cenu – fototechniku Nikon v hodnote 1111 €. Gratulujem!

Ako býva zvykom, chcem spomenúť aj autorov, ktorí svojimi fotografiami zaujali a „pobili“ sa toho mesiaca o ocenenie.

©Marcel Rebro

V prvom rade to bol Marcel, ktorí svojej čiernobielej fotografii robil konkurenciu nádhernou farebnou fotografiou sobov klusajúcich mrazivou krajinou. Jeho „Ranná cesta do práce pri -35°C“ má rozprávkovú náladu a vtip. Pochádza zo série fotografií, ktoré vyhrali v našej súťaži minulý mesiac v kategórii zvieratá.

©Tibor Cibira

Ani druhý autor, ktorého dnes vyzdvihneme, nie je neznámy. Tibor Cibira má už svoj vyCibrený štýl fotografií. Jeho náladové, trochu pochmúrne či aspoň nostalgické fotografie sú rozpoznateľné medzi ostatnými.

©Tibor Cibira

A vynikali i teraz. S Marcelovou čiernobielou fotografiou zviedli tuhý boj. Bola to „tesnotka“.

©Aleš Tvrdý

Tretí autor, ktorý sa váznym spôsobom zapojil do súboja je Aleš Tvrdý. Áno, máte pravdu, aj tento autor už v našej súťaži vyhral mesačné kolo. Naposledy to bolo v januári pri téme Čiernobiela fotografia. Jeho „Zradná cesta“ má podobnú atmosféru ako Marcelova, len menšiu dávku drsnosti a je trochu tajomnejšia. Minimalistická kompozícia zasnežených stromov a postavy strácajúcej sa v hmle a nečase.

©Andrej Belovezcik

A na záver trocha optimizmu. Aj nepriaznivé počasie môže vyčariť úsmev na tvári. Záleží samozrejme od okolností. V prípade poslednej spomenutej fotografie ide o letný dážď, ktorý rozosmial dievčatko utekajúce pod ochranou dáždnika. Nevieme, kto je druhou postavou, ktorá nesie dáždnik. Ak je to rodič, ide okrem počasia aj o skvelú rodinnú fotografiu, akú by som sám chcel mať vo svojom rodinnom albume. Andrej Belovezcik je autorom, ktorý svojou veselou fotografiou s názvom Prší toto rozprávanie o najlepších súťažných fotografiách štvrtého kola ukončí. Neznamená to však, že do súťaže ste neposlali viac dobrých fotografií, ale všetky ich vo vyhodnotení nemôžeme spomenúť. Ďakujem všetkým, ktorí sa do súťaže zapojili a vyzývam vás zapojiť sa do piateho kola súťaže. Nezabudnite, hráme o celkovú výhru Nikon fototechniku v hodnote1111 €, ktorú získa jeden z 12 víťazných autorov v mesačnom kole. Nijakú inú podmienku nemusíte splniť. Stačí vyhrať mesačné kolo a ste jedným z 12 finalistov. A téma na mesiac máj? Je ňou „Sloboda pod šírym nebom“ alebo inými slovami Človek v prírode. Fotografie nahrávajte do komentárov k príspevku na Facebook funpage Nikonu a označte ich tagom #nikonblog052019.

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *