Vytvorte si naozajstnú fotoknihu

V dávnejšom článku som písal, že pre mňa je veľmi dôležitá aj hardvérová záloha fotografií. Môže to byť len vytlačená fotografia v archivačnej krabici alebo albume, ale môže to byť rovno obraz, ktorý vás bude tešiť a vyvolávať príjemné spomienky. Na príjemné prezeranie je asi najlepšia fotokniha. Možno si poviete, že v digitálnej dobe je jednoduchšie nahrať množstvo fotografií do tabletu alebo telefónu. Áno, je to tak, do tabletu zmestíte viac fotografií a ich prezeranie pri súčasnom rozlíšení a kvalite displejov môže byť pôžitkom, ale fotka na papieri je fotka na papieri. Niektorí fotografi dokonca vravia, že fotografia sa stáva reálnou až vtedy, keď je vytlačená fyzicky. No a okrem tejto hardvérovej zálohy má fotokniha veľký význam aj pri prezeraní fotografií ľuďmi, ktorí nemajú vzťah k digitálnym technológiám. Typicky to môžu byť starí rodičia či iní príbuzní, alebo aj partia kamarátov pri pohári vínka alebo na kávičke.

DF0_3359

Fotokniha môže byť aj vhodným spôsobom na prezentovanie svojho portfólia. Svojho času som fotoknihu nosieval so sebou na stretnutia s potenciálnymi klientmi. Kvalitne vyrobená a obrazovo atraktívna fotokniha pôsobí omnoho serióznejšie, ako prezentácia tvorby na displejoch malých rozmerov. Zvlášť ak chcete odprezentovať napríklad dokument, ktorý sa v decentne zalomenej knihe ukáže v omnoho komplexnejšej podobe, ako keď záujemcom premietame striedavo všetky fotografie jednu za druhou. Viem si predstaviť, že pomocou fotoknihy by sa skvele prezentoval aj grafik.

DF0_3360

Osobne používam fotoknihy CEWE na najkvalitnejšom papieri – fotopapieri. Fotografie na nich žiaria, majú sýte farby a vysoký kontrast. Pred časom som skúsil aj fotoknihy na menej kvalitnom papieri, ale som pomerne náročný pozorovateľ a nevyhoveli mojim kritériám. Sú ale cenovo výhodnejšie. Posledné dve knihy, ktoré som nechal urobiť, boli jedna na lesklom (dokumentárna zo salaša) a druhá na matnom (rodinná) fotopapieri.

Pred niekoľkými rokmi som postrehol, že farby fotografií a zvlášť ich doostrenie softvér automaticky „vylepšoval“, napriek tomu, že som mal autoúpravu fotiek vypnutú. Nejakým spôsobom sa fotky s výraznejšími hranami ešte viac preostrili a zvýšil sa aj kontrast. Dokonca som knihu preto dvakrát reklamoval. Bol som zvedavý, ako pracuje CEWE v súčasnosti a musím s radosťou konštatovať, že ani na jednej fotke nevznikli neprirodzené artefakty kompresie či doostrenia.

DF0_3368Lesklý verzus matný povrch

Lesklý povrch vyzerá pekne, kontrastne a ostro, ale keď je v miestnosti viac ostrých zdrojov svetla, môžu vám pohodu pri prezeraní rušiť odlesky. Lesklý povrch má ešte ďalšiu nevýhodu a to náchylnosť k skorému „zapackaniu“. Odtlačky prstov je hlavne u tmavých fotografií dobre vidieť. Preto u mňa vyhral matný povrch. Ono to nie je celkom tak matný, len sa tak extrémne neleskne. Nazval by som ho pololesklý alebo ako sa s obľubou využíva anglický názov semi gloss… Ako vidíte, je stále porovnateľne kontrastný s lesklým ale neodráža ani ostré svetlá a je rezistentný proti odtlačkom prstov.

DF0_3366

Farebná vernosť predlohe je na veľmi vysokej úrovni. Jasy zodpovedajú predpokladu. Pozor, píšem predpokladu, lebo musíte počítať s tým, že podsvietený displej vášho počítača je s najväčšou pravdepodobnosťou svetlejší, ako fotografia na papieri. Pri úpravách fotografií na to pamätajte a urobte ich o kúsok svetlejšie, ako sa vám zdajú prirodzene.

DF0_3380

Čiernobiela je jediným slabším miestom, nakoľko nie je úplne neutrálna. Nie je to nič, čo by vyrušovalo, ale ak ste zvyknutí na plné poltóny a neutrálnu šedú, toto zatiaľ ešte nie je doladené na 100%. Neznamená to, že čiernobiela nie je pekná a kvalitná, len nie je na úrovni čiernobieleho klasického papiera alebo kvalitného papiera do atramentovej tlačiarne.

Snímka obrazovky 2016-12-16 o 0.00.18

Pri usporiadaní fotografií môžete prácu plne nechať na program. Ja mám rád minimalistickú prezentáciu fotografií a tak som volil zlomy bez akýchkoľvek ozdôb a dokumentárnu fotoknihu dokonca aj bez rámčekov. Fotografie i rozvrhnutie som tak robil manuálne. Na veľkých fotoknihách XL neuveriteľne vyniknú plné fotografie. Bodaj by nie, keď urobíte jednu dvojstránku s jednou fotografiou, dostanete takmer výstavnú zväčšeninu merajúcu po dĺžke 60cm! Zaručujem vám, že svoje okolie ohúrite.

DF0_3393

DF0_3382

Spoj je celistvou fotkou a preto s prechodom nie je nijaký problém. Moja rada – ak to nie je nutné netlačte veľa fotografií na jednu stranu a nechajte si vytlačiť aj „fullky“ na celú stranu či ešte lepšie dvojstranu. Pozor na rozlíšenie fotografie, pri takej veľkosti môžete naraziť na limity starších fotoaparátov. Program vás na malú fotografiu upozorní ikonkou v hornom paneli.

Softvér umožňuje nielen vkladať fotografie, ale aplikovať na ne šablóny, meniť pozadie listov či vkladať rôzne tvary a kliparty. Ja tieto srandičky nepoužívam, ale ich príklad som vám znázornil na nasledujúcej dvojstrane. Proti gustu žiaden dišputát. 🙂

Snímka obrazovky 2016-12-15 o 22.14.28

Nezabudnite na decentnú obálku. Môžete vybrať tematickú fotografiu a ak je v dostatočnom rozlíšení, môže prechádzať cez prednú i zadnú stranu obálky. Samozrejme pridajte nadpis, autora, zvoľte decentný font a stačí objednať.

DF0_3369

Softvér vás prevedie krok za krokom objednávkou, v ktorej si zvolíte spôsob platby a doručenia fotoknihy. Pozor, softvér začne po dokončení objednávky spracovávať a posielať fotografie, preto je dobré mať rýchle pripojenie (upload) na internet. Potom už len počkať cca. jeden týždeň a fotoknihu dostanete kvalitne zabalenú v kartóne a celofáne. Už len listovať a tešiť sa.

Tak čo, nestojí to za to? Nezvážite fotoknihu aj vy? Nenecháte si urobiť fyzické fotky z vašich záberov, ktoré za to stoja?

Ja už mám rozrobenú ďalšiu! 🙂

Viac o CEWE fotoknihe sa dozviete tu.

Zdieľaj

3 komentáre

  1. Práve preto, že mám mnoho priateľov aj príbuzných, ktorým digitálne technológie nič nehovoria, pripravil som z niekoľkých rokov cyklodovoleniek fotoknihu formátu A4. Keď k nám príde návšteva, pozeráme si „skutočné“ papierové fotky bez počítača a ten zážitok je niečo úplne iné. A preto po Vianociach dávam robiť druhú fotoknihu, tentoraz z prvého roka v našej novej záhrade.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *