Výstava Hynka Čermáka: Nik On Art

Nikon Photo Gallery uvádza od 8. novembra výstavu fotografií Hynka Čermáka – Nik On Akt. Séria fotografických aktov prezentuje nielen pohľad známeho herca na ženskosť, ale tiež jeho snahu pomáhať dobrej veci.

“Akty fotím už mnoho rokov a musím povedať, že ma to veľmi baví. Fotky z výstavy sa snažím predávať v rámci boja proti rakovine prsníka. Jednoducho prsník za prsník. Ale kvalitu fotiek nepreceňujem, myslím, že sa z deväťdesiatich percent predali preto, že som ich fotil ako populárny herec a peniaze idú na dobrú vec.” hovorí skromne autor.

Hynek Čermák vyštudoval technický odbor na SOU a maturoval ako mechanik, jeho herecká kariéra aj fotografické dielo, ale jasne hovorí o tvorivých génoch. Pochádza totiž z rodiny výtvarníkov, matka a otec sú absolventi výtvarnej školy na Hollarovom námestí a sestra vyštudovala fotografiu. Hynkov otec, Bedřich Čermák, pracoval s aktami vo svojich dielach veľmi často. Rovnako jeho matka, Jarmila Hannah Čermáková, necháva ženskú nahotu a materstvo ako výraz nádeje a slobody vyniknúť vo svojich obrazoch a básňach.

Akokoľvek sa môže zdať, že je to iba erotický symbol, autor dúfa, že divák pocíti aj odvahu, pokoru a somozrejmosť, ktorou nahota inšpiruje. A fascinujúcu možnosť zastaviť čas, ktorú ponúka práve tvorba aktu. Hovorí sa, že herci majú jemnú dušu. Hoci Hynek Čermák hráva väčšinou drsných mužov, k ženám sa správa ako k bohyniam. Pri svojej záľube vo fotografovaní rád presviedča ženy, že sú krásne. Vznikajú tak nádherné fotografie, ktoré pomáhajú.

“Akt je o dôvere medzi fotografom a modelom, o dialógu medzi človekom a človekom. O zastavení času, o splnení snov. O odvahe odhaliť sa, lebo nahota na fotografii hovorí o nahote fotografa. O technike, ktorá nás dnes ovláda a my sme jej dali život. Akt je o tých, ktoré dali život nám.” dopĺňa Hynek svoje motto.

Výstava fotografií Hynka Čermáka Nik On Akt potrvá v Nikon Photo Gallery do 9. decembra 2018.

Hynek Čermák – Nik On Akt

8.11. – 9.12.2018

Nikon Photo Gallery, Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana

Otváracie hodiny:  utorok – nedeľa, 12:00–19:00

Vstupné zdarma

www.nikonphotogallery.cz

Zdroj: Tlačová správa Nikon

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *