Výstava fotografií Nadie Rovderovej: Fotofatal 99–18

Nikon Photo Gallery v Prahe uvádza od 4. októbra 2018 výstavu fotografií Nadie Rovderovej – Fotofatal 99–18. Výstava nadväzuje na sériu predchádzajúcich výstav pod názvom Fotofatal.

Nadia Rovderová získala skúsenosti s fotografiou ako samouk a okrem vlastnej tvorby sa venuje tiež prevádzkovaniu galérie Artinbox v Prahe, v ktorej vystavujú českí a slovenskí fotografi s tvorbou art brut. Jej vlastné fotografie sa stretli s ohlasom na výstavách v Česku, taktiež na Slovensku, v Poľsku, Nemecku, Francúzsku a Japonsku. Rovnako boli zaradené do fotografických zborníkov Czech fundamental alebo Česká fotografia 20. storočia.

V diele Nadie Rovderovej sa stretávame predovšetkým so životnými okamihmi, ktoré sa môžu za bežných okolností zdať úplne obyčajné, ale farebné fotografické stvárnenie ich posúva do roviny nevšednosti a vzácnosti. Autorka často využíva dlhé expozície na niekoľko sekúnd až minút a tým zmieša záznam reality so svojím vnútorným naladením. Snímky nafotené s takto dlhým časom uzávierky zachytávajú jej dych či pohyby tela, buchot srdca či nálady. Sama autorka definuje umenie ako „konštruktívny spôsob spracovania vlastnej nadmernej citlivosti a vnímavosti.“ Medzi najzásadnejšie projekty Rovderovej patrí cyklus Novorodené oči, v ktorom na fotografiách zachytáva, spôsobom sebe vlastným, oči svojich detí Félixa a Ley.

„Ona sama pôsobí ako hypersenzitívny seizmograf, ktorý sa dokáže naladiť na prchavé fluidum okamžiku v jeho celistvosti a zaznamenať ho. Rozostretý obraz je potom trajektóriou sekvencie deja v priebehu času aj prúdiacej energie. Fotografka ide ale ešte hlbšie, za okom uchopiteľné javy. Zdá sa, že sníma aj úkazy, ktoré sa senzorické percepcii vzpierajú – svedčia o tom aj názvy cyklov jej fotografií ako Rozhovory s duchmi, Hľadanie anjelov, Pražské či Popradské podvedomie, alebo Terezín medzi nebom a zemou, v ktorých dokázala resuscitovať ducha miesta, jeho dávnu minulosť aj stále latentne prítomné príbehy. Robí tak pritom úplne prirodzene, intuitívne a bez pátosu,“ popisuje tvorbu autorky historička umenia Terézia Zemánková.

Výstava fotografií Nadie Rovderovej potrvá v Nikon Photo Gallery do 11. novembra 2018.

Nadia Rovderová: Fotofatal 99–18

4.10. – 11.11.2018

Nikon Photo Gallery, Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana

Otváracie hodiny:  utorok – nedeľa, 12:00–19:00

Vstupné zdarma

www.nikonphotogallery.cz

 

Zdroj: Tlačová správa Nikon

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.