Výber článkov z nikonblog.cz

Už je to niekoľko mesiacov, čo som vám naposledy priniesol tipy na zaujímavé články bratského nikonblog.cz. Priznám sa, že ani neviem, ako ten čas ubehol a tak vám s ospravedlnením ponúkam nádielku článkov, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Vybral som niekoľko fotografických inšpirácii pre vás, ktorí máte radi športovú fotografiu a streetku, testy dvoch fotoaparátov, jednu tému na zamyslenie a nakoniec užitočný článok pre všetkých začiatočníkov.

 
Inšpirácie

Sedem Nikonov D850 pre Bullet Time. Ako sa natáčalo video Karolíny Kudláčovej

Viete čo je to Bullet Time video, ako sa sníma a čo je jeho výsledkom? V réžii Víta Kratochvíla v spolupráci s fotografom Danom Vojtěchom vzniklo video niekoľkonásobnej majsterky sveta, Európy i Česka v športovnom aerobiku s názvom Sila. Dynamika. Pôvab. A Karolína Kudláčová. Točilo sa na sedem D850 súčasne.

Viac si prečítajte na: nikonblog.cz

Zdroj foto: MERGE studio, Fomei

Via Italia – talianské streetfoto Jany Kupčákovej

Ak občas sledujete náš a český Nikonblog meno Jana Kupčáková vám je asi povedomé. Zo svojich ciest už napísala niekoľko článkov, ktoré vyšli na českom Nikonblogu a úspešne sa zúčastňuje našich súťaží ako SOM | Fotka mesiaca Nikonblogu alebo Nikon kalendár.
Jana je mladá fotografka a lektorka, ktorú fascinuje pouličná fotografia, baví ju sledovať neustále sa meniacu scénu, okamihy, ktoré trvajú len moment a stoja za stlačenie spúšte. Viac o fotení v milovanom Taliansku v blogu.

Foto: Jana Kupčáková

MotoGP na Masyrykovom okruhu v Brne, Nikony Václava Dušku Jr. a NPS k tomu…

Masarykov okruh v Brne je tradične dejiskom závodu cestných motocyklov MotoGP. Rýchle motorky a skvelý jazdci sú lákadlom pre oči divákov, aj pre tie ukryté za hľadáčikmi fotoaparátov. Václav Duška Jr. je profík, fotograf, ktorý striehne so svojimi Nikonmi a zachytáva jedinečné momenty tohoto športu. Prečítajte si jeho postrehy z fotenia závodu, pozrite fotografie, ktoré sa mu tento rok vydarili a o tom ako na takýchto podujatiach funguje služba NPS (Nikon Professional Services).

Foto: Václav Duška Jr.
Testy

Nikon Coolpix P1000 – tulák ku hviezdam. Test kompaktného megazoomu

Petr ho naval “exotom”. 😉 Kompakt rozmerov zrkadlovky, ktorý ponúka megalománsky zoom, s ktorým odfotíte aj krátery na mesiaci. Ako si počínal v teste a čo Petr ocenil pri jeho používaní čítajte tu.

Nikon D3500 v detailoch. Prečo by ste ho mali, alebo mohli chcieť

Petrovými rukami prešla aj letná novinka zo základného radu zrkadloviek D3500. Recenziu tentokrát poňal trochu inak, ako zvyčajne. Nevenoval pozornosť všetkým funkciám a vlastnostiam, ale zameral sa na na to, čo ho pri používaní najviac zaujalo, príradne sklamalo. Viac v recenzii.

Na zamyslenie

Mimochodom: O fotení do šuflíka, ktoré vymrelo

Z času na čas sa objaví nejaký článok, zamyslenie nad tým, kam smeruje fotografia, ako sa v poslených rokoch prudko mení. Mení sa technika, spôsob, dôvod, účel… Starší fotografi už len nostalgicky spomínajú na časy strávené v tmavej komore a mladí s radosťou využívajú najnovšie technológie, aby svetu ukázali svoje či už lepšie alebo horšie snímky. Zamyslite sa nad fotografiou spolu s Petrom. Prečo dnes vlastne fotíme? Pre seba, pre rodinu, len tak do šuflíka? Rozuzlenie je geniálne jednoduché. Viac v článku.

Najstaršia zachovaná daguerrotypia z roku 1837, autor: Louis Daguerre | Louis Daguerre [Public domain], via Wikimedia Commons

 

SOM | DSLR začiatočník. Poznáte skutočný význam ohnísk objektívov?

Používate zrkadlovku, na ktorú nasadzujete pevné alebo zoomové objektívy? Viete ich správne využiť, alebo ste len tak trochu leniví a z pohodlnosti používate zoomy, aby ste získali väčšie priblíženie? Pozor ale, zoom nie je len o priblížení! Viac k téme píše Petr.

Foto: Petr Lindner

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.