Všestranný kompaktný NIKKOR Z DX 18 – 140 mm f/3,5 – 6,3 VR

S niečím sa vám priznám. Na zrkadlovkách som neznášal objektívy s extrémne širokým rozsahom ohnísk. 😊 Jednoducho nespĺňali moje nároky na kvalitu obrazu. Objektív s najširším rozsahom, ktorý som akceptoval, bol NIKKOR AF-S 24 – 120 mm f/4 G. Ostatné objektívy, ktoré mali širší rozsah som pre nedostatočnú kresbu a odolnosť voči protisvetlu ignoroval. S príchodom mirrorless fotoaparátov, ktoré majú senzor omnoho bližšie k objektívu, sa však môj postoj zmenil. Už niekoľko rokov fotografujem na mirrorless fotoaparáty Nikon a môžem s čistým svedomím povedať, že všetky objektívy na bajonet Nikon Z sú o triedu lepšie, ako boli na zrkadlovkách s bajonetom Nikon F. Nie, to vôbec neznamená, že objektívy na zrkadlovky boli slabé, jednoducho technológia pokročila zase o kus ďalej. Rozdiel je najmarkantnejší práve u objektívov s extrémne širokým rozsahom ohnísk, ľudovo povedané u ultrazoom objektívov.

Keď som ale vyskúšal ultrazoom NIKKOR z 24 – 200 mm, pochopil som, že doba sa zmenila a že moje obavy môžem z hlavy pokojne vypustiť. Aj preto som už bez zaváhania vyskúšal ultrazoom aj pre APS-C (DX) fotoaparáty Nikon – NIKKOR Z DX 18 – 140 mm f/3,5 – 6,3 VR. V prepočte na FF ponúka tento objektív ekvivalent ohnísk 27 – 210 mm, čiže podobný rozsah ako pri spomínanom ultrazoome na full frame. Objektív pre APS-C (DX) formát je ale omnoho menší a aj ľahší. Je to dobrá správa pre tých, ktorí radi cestujú či výletujú naľahko. Veď to je koniec koncov aj dôvod, prečo uprednostnia kompaktnejší APS-C (DX) fotoaparát pred full frame (FX).

Dizajn a ergonómia

Objektív má vysúvateľný tubus a plastový bajonet. Telo je taktiež plastové. Aj keď ide o overený kvalitný polykarbonát, predsa len v tejto cenovej relácii by som privítal aspoň kovový bajonet. Na druhej strane som mal v rukách aj niekoľko desiatok rokov staré objektívy s plastovým bajonetom, ktoré nebol žiaden problém používať. Filtrový závit má priemer 62 mm, čo je v súčasnosti bežný štandard na mnohých NIKKOR Z objektívoch.

Prstenec zoomu (zmeny ohniskovej vzdialenosti) je veľký a príjemne pogumovaný. Naopak prstenec zaostrovania je plastový a tenký. Nie je to ideálny ovládač, ale na občasné ručné zaostrenie / doostrenie postačuje. U objektívu tohto rozsahu, svetelnosti sa ručné ostrenie veľmi nepredpokladá. Naproti tomu sa dajú tomuto tenkému prstencu priradiť funkcie ovládania clony, ISO alebo korekcie expozície. Clona má 7 zaoblených lamiel a pracuje v rozsahu F3,5 až F22 na 18 mm ohnisku a F6,3 až F40 na 140 mm.

Vzhľadom na kompaktnosť a cenovú reláciu nemožno v tejto kategórii očakávať svetelnejšiu optiku a s tým treba pri fotení v zhoršených svetelných podmienkach počítať. Objektív je vybavený účinným stabilizátorom obrazu VR, ktorý umožňuje fotografovať z ruky aj s dlhšími časmi bez použitia statívu. Objektív váži niečo málo nad 300 g, takže neobťažuje na kompaktnom mirrorless fotoaparáte ani po dlhší čas zavesený na popruhu okolo krku. Ja som ho mal počas testovania na niekoľkých výletoch zavesený na ruksaku spredu a bolo to úplne komfortné aj počas niekoľkohodinových prechádzok či túr. Dobrá správa pre outdoor milovníkov je, že objektív je opatrený tesnením na pohyblivých častiach a je odolný voči nepriaznivým vplyvom počasia.

V balení nájdete objektív, predný a zadný kryt. Ak chcete, plastovú slnečnú clonu si môžete dokúpiť osobitne.

Zaostrovanie

Zaostrovanie je tiché a rýchle, vo videu plynulé. Pri rýchlom preostrení v celom rozsahu počuť len jemné zabzučanie, pri pomalom preostrovaní počas natáčania videa je objektív bez uchom počuteľného zvuku. Zaostrenie je presné, pri nepriaznivých svetelných podmienkach a na dlhom ohnisku logicky rýchlosť AF klesne, keďže na dlhších ohniskách má objektív nižšiu svetelnosť. Čo ma veľmi milo prekvapilo, bola minimálna vzdialenosť zaostrenia, ktorá je iba 22 cm pri 18 mm ohnisku a postupne stúpa na 40 cm pri 140 mm ohnisku, čo je super na vytváranie veľmi blízkych záberov.

Nie, nie je to makro objektív, ale mierka reprodukcie je 1:3, čo je na objektív tejto kategórie veľmi slušné.

Pri minimálnej vzdialenosti zaostrenia je objektív trochu mäkší, a preto si vyžaduje priclonenie, koniec koncov aj pre dostatočnú hĺbku ostrosti, ktorá so zmenšujúcou sa vzdialenosťou zaostrenia tiež prirodzene klesá.

Ak fotografujete detaily zblízka, ale nie úplne na minimálnej vzdialenosti zaostrenia, kresba objektívu je výborná.

Optická kvalita

Objektív má vyvážený výkon čo sa týka kresby na širokom a na stredných ohniskách a to aj odclonený. Priclonením o jedno-dve clonové čísla sa situácia ešte vylepší. Na dlhom ohnisku 140 mm (210 mm po prepočte na full fame) je odclonený objektív trochu mäkší, ako na ostatných ohniskách, ale obraz má veľa detailov a veľmi dobre sa dá doostriť v editore bez nežiaducich artefaktov.

Minimálna ohnisková vzdialenosť 18 mm bez redukcie vinetácie.
Minimálna ohnisková vzdialenosť 18 mm s redukciou vinetácie.
Maximálna ohnisková vzdialenosť 140 mm bez dodatočného doostrenia v editore.
Maximálna ohnisková vzdialenosť 140 mm s dodatočným doostrením v editore.

V extrémnych rohoch obrazu sa môže vyskytovať menší pokles kresby a jemne zvýšená chromatická aberácia, ale je to naozaj v ďalekých rohoch, kam sa pozerajú len recenzenti. 😊 Nemá to nijaký vplyv na to, či je fotka dobrá alebo nie. Navyše chromatická aberácia sa dá automaticky odstrániť v každom dobrom editore.

Vinetácia (tmavnutie obrazu v rohoch) je malá a zbadáte ju, len keď fotografujete napríklad modrú oblohu alebo svetlú plochu. Je veľmi dobre zvládnutá a samozrejme v editore sa dá veľmi ľahko odstrániť bez zvyšku.

Objektív nemá problém ani s ostrým svetlom v obraze, antireflexné vrstvy zvládajú potlačiť neželané odlesky alebo pokles kontrastu.

Bokeh objektívu je príjemný, ak ste dostatočne blízko a na najdlhšom ohnisku 140 milimetrov. Rozostrenie pozadia má svoje zákonitosti, ktoré treba poznať. Ak ich dodržíte, dokážete rozostriť pozadie za fotografovaným objektom / portrétom. Veľmi rýchly tip na čo najväčšie rozostrenie pozadia: použite najdlhšie ohnisko na objektíve, priblížte sa čo najbližšie, použite čo najnižšie clonové číslo (najviac otvorenú clonu) a vyhľadajte pozadie dostatočne vzdialené od objektu.

Záver

Objektív je všestranný spoločník a za bežného denného svetla si s ním vystačíte na cestovanie, výlety do prírody, reportáž. Nijako neobťažuje svojou veľkosťou a váhou a napriek tomu, že jeho telo je vyrobené z plastu (optika je u Nikonu stále sklenená), je utesnený voči stekajúcej vode a prachu. Vzhľadom na rozsah objektívu a cenovku mu po optickej stránke nie je veľmi čo vytknúť. Menší pokles v kresbe na 140 milimetrovom ohnisku, alebo pri minimálnej vzdialenosti zaostrenia, je v tejto cenovej kategórii úplne bežný, navyše sa dá veľmi ľahko doostriť v editore. Priznám sa že som od tohto plastového super zoomu neočakával viac, a tak som s výsledkom testu spokojný. Je to univerzál určený pre APS-C (DX) fotoaparáty Nikon, ktorý na cestách nahradí 2 až 3 objektívy.

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *