Na Vincenta Munier som dostal tip od môjho priateľa Martina. Do telefónu prifrčala správa s linkom a textom: „Toto by Ťa mohlo zaujímať.“ A zaujalo! Keď som otvoril stránky tohto vynikajúceho fotografa a neúnavného propagátora prírody, od úžasu som zabudol zatvoriť ústa. A to sa zopakovalo hneď niekoľkokrát, napríklad aj keď som klikol na video o jeho cestách a novej knihe arktickej prírody.
6 rokov Vincent Munier smeroval svoje kroky do ďalekých severských krajín väčšinou sám, alebo v malých expedíciách. Prešiel pešo alebo na lyžiach stovky kilometrov v teritóriu bieleho vlka. Od Škandinávie až po najsevernejší ostrov Kanady Nanavut zachytáva fascinujúci svet.
Polárne medvede, líšky, soby, pižmone, polárne zajace či snežné sovy. Tieto fotografie vás unesú do ďalekých krajín drsnej severskej prírody, ktorá ale na obrázkoch vyzerá mäkko, nežne a útulne. Ešte že k fotografiám urobili páni Yanick Gentil a Laurent Joffrion video, ktoré ukazuje, s akými drsnými podmienkami sa Vincent počas svojich ciest potýkal, kým túto drsnú krásu nafotografoval. V knihe je 263 strán fotografií a Vincent sa prvý krát delí v knihe aj o svoje zážitky na 48 stranách cestopisu.
A prečo je Munier takým vynikajúcim a oceňovaným fotografom? Okrem obrovského odhodlania a odivuhodnej vytrvalosti má jeden dar, ktorý tak často u fotografov prírody nevidíme. Je to jemnocit pre detail, minimalizmus a perfektné grafické stvárnenie objektov. Z jeho fotografií cítiť, že prírodu miluje a obetuje jej svoj život. Obrovské množstvo času stráveného v prírode prinieslo plody v podobe svetelne i obsahovo unikátnych fotografií.
Viac o jeho práci sa dozviete tu:
https://vincentmunier.com/
https://vimeo.com/vincentmunier/videos
https://nps.nikonimaging.com/members/vincent_munier/
Krásne knihy a luxusné fotografie si môžete objednať tu:
https://www.kobalann.com/
Vincent Munier je fancúzsky fotograf, narodený v roku 1976 vo Vosges na východe Francúzka. Celý život je v úzkom kontakte s pírodou a vraví, že pre neho je fotografia privilégiom byť v prírode. Počas svojej kariéry wildlife fotografa zisťuje, že medzi človekom a prírodou sa otvára priepasť, čím ďalej tým väčšia. Svojimi fotografiami sa snaží túto priepasť zmenšovať.
Nadšenie pre prírodu i fotografiu zdedil po svojom rodnom kraji ošľahanom vetrom, slnkom i snehom a po otcovi, ktorý ho s rešpektom vodil po prírode a začiatočníckymi chodníčkami fotografie. Už do vienka tak dostal lásku ku krehkej prírode. Svoju kariéru začal po neuveriteľných úspechoch v súťaži BBC Wildlife Photographer of the Year, ktorú vyhral trikrát po sebe (2000-2002). Po tomto úspechu sa rozhodol, že svoj život zasvätí fotografii prírody. Jeho fotografie sa objavujú v známych magazínoch ako Paris Match, Géo, National Geographic, BBC Wildlife Magazine a Audubon Magazine. Viac ako dve dekády je veľmi aktívny v ochrane prírody.
Fotografuje Nikonom D4 a objektívmi rôznej ohniskovej vzdialenosti. Medzi jeho najobľúbenejší patrí Nikkor AF-S 600mm f/4.
Fotografie: Vincent Munier. Akékoľvek použitie fotografií bez písomného súhlasu je zakázané.
Vincent Munier: Snažím sa zmenšovať priepasť, ktorá sa otvára medzi človekom a prírodou
Zdieľaj
Posledné komentáre
- Marek komentoval Moderná klasika: Nikon Z f
- Julo Kotus komentoval Čiernobiele zátišie: Už len týždeň do uzávierky prvého kola fotky Nikonblogu
- m0rpheus komentoval Čiernobiele zátišie: Už len týždeň do uzávierky prvého kola fotky Nikonblogu
- Mária Kiš-Petyová komentoval Čiernobiele zátišie: Už len týždeň do uzávierky prvého kola fotky Nikonblogu
- Julo Kotus komentoval Nikon COOLPIX P1000 MEGAZOOM dosiahol 3000mm a 125-násobné priblíženie
3 komentáre
nádherné fotografie, ťažká práca prináša výsledky… 🙂
Úvod ma potešil. Vincetove fotografie sledujem už niekoľko rokov a podľa môjho názoru patrí k najlepším na svete. Suprovo si to spracoval 🙂
sneh a ľad, to je moje
Munier to vie, perfektná inšpirácia!