Ultraširokouhlý power zoom NIKKOR Z DX 12– 28mm f/3.5 –5.6 PZ VR

Veľmi sa teším dnešnému ohláseniu nového objektívu NIKKOR  DX 12-28mm f/3.5-5.6 PZ VR. Nikon ním nielen rozširuje ponuku DX objektívov (určených pre mirrorless Nikon so snímačom o veľkosti APS-C – DX) o užitočné širokouhlé ohniská, ale zároveň implementovaním motorizovaného ovládania zoomu umožňuje plynulé ovládanie priblíženia a dokonca jeho ovládanie na diaľku – bezdrôtovo.

Ultraširokouhlý power zoom je to, čo v ponuke značky privítajú videografi i vloggeri. Objektív je pritom extrémne ľahký a kompaktný a napriek tomu utesnený voči nepriaznivým poveternostným vplyvom.

Sám používam širokouhlé ohniská na gimbale a akonáhle zmením ohnisko objektívu, ten sa vysunie a zmení ťažisko zostavy. Gibmal je potom opäť nutné vyvážiť, čo je v teréne zdĺhavé a nepraktické. Tento nový zoom s elektronickým ovládaním priblíženia pri zmene ohniska ani pri zaostrovaní nemení svoju dĺžku a ťažisko pri svojej mušej váhe tak minimálne, že ani po zmene priblíženia nemusíte gimbal nanovo vyvažovať. Rozsah ohnísk po prepočte na full frame (FX) je 18 – 42 mm znamená ultraširoký až normálny uhol pohľadu, čo je pre použitie pri filmovaní dynamických záberov zvlášť z gimbalu veľmi užitočné a najbežnejšie.

Už teraz sa teším, keď ho vyskúšam v praxi.

Objektív NIKKOR Z DX 12 – 28mm f/3.5 – 5.6 PZ VR. Stvorený pre videosekvencie, skvelý na fotografie.

Amsterdam, Holandsko, 18. apríla 2023:  Spoločnosť Nikon dnes predstavuje prvý objektív radu Z s motoricky ovládaným zoomom: ultraširokouhlý objektív NIKKOR Z DX 12 – 28 mm f/3.5 – 5.6 PZ VR. Tento kompaktný a vyvážený objektív formátu DX s elektrickým pohonom zoomu je optimalizovaný na snímanie videosekvencií a skvelý aj na vytváranie kreatívnych momentiek. Vďaka všestrannému rozsahu zoomu je ideálny pre používateľov fotoaparátov formátu DX hľadajúcich ľahký objektív so zoomom, ktorý je dostatočne širokouhlý na vlogovanie.

Vďaka širokému rozsahu ohniskových vzdialeností 12 – 28 mm je tento objektív s elektronickým zoomom ideálny pre vlogerov, filmárov a fotografov, ktorí chcú do záberu zahrnúť celú scénu alebo sami seba. Funkcia elektronického zoomu umožňuje jeho diaľkové ovládanie, čo je ideálne pre ľudí, ktorí snímajú vlastné vlogy – sami seba, alebo používajú na snímanie videosekvencií gimbal. Používatelia sa pri zoomovaní nemusia vôbec dotknúť objektívu a môžu si vybrať z 11 rôznych rýchlostí priblíženia presne podľa aktuálneho kreatívneho zámeru, od vytvorenia atmosféry pomalým pohybom až po rýchle priblíženie akcie

Tento objektív vhodný na cestovanie váži iba 205 g, vďaka čomu sa pohodlne nosí a je tiež dostatočne ľahký pre väčšinu gimbalov. Tubus objektívu sa pri zaostrovaní alebo zoomovaní nepredlžuje ani neskracuje, čo je pohodlné nielen pri fotografovaní z ruky, ale po priblížení nie je potrebné znovu vyvažovať gimbal. Stabilizácia obrazu zabudovaná v objektíve zaisťuje ostré snímky, či už kráčate a rozprávate pri filmovaní, alebo snímate panorámy z ruky. Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť len 0,19 m umožňuje vytvárať ostré snímky pri snímaní z malej vzdialenosti od objektu: ideálne na kreatívne širokouhlé zábery!

Zurab Kiknadze, produktový manažér spoločnosti Nikon Europe, hovorí: „Náš nový ultraširokouhlý objektív formátu DX je skvelou voľbou pre začínajúcich vlogerov a filmárov, aby rozšírili svoje vízie o pohľady z nových uhlov. Elektronický zoom uľahčuje komponovanie záberov za pochodu a predstavuje skvelý spôsob, ako experimentovať s využitím kreatívnych techník priblíženia pri snímaní.“

Súhrn hlavných vlastností: NIKKOR Z DX 12 – 28mm f/3.5-5.6 PZ VR

Elektronický zoom: pokryje celý rozsah 12 – 28 mm za plynulých 36 sekúnd alebo za o niečo viac ako pol sekundy! 11 rôznych nastavení ponúka presnú kontrolu nad rýchlosťou zoomu.

Približujte bez toho, aby ste sa dotkli objektívu: zoom môžete ovládať pomocou programovateľných tlačidiel fotoaparátu alebo diaľkovo pomocou ovládača Nikon ML-L7 či smart telefónu s aplikáciou SnapBridge.

Ostrý aj zblízka: najkratšia zaostriteľná vzdialenosť iba 0,19 m prináša ostré výsledky už pri vzdialenosti 19 cm od objektu.

Mimoriadne ľahký: tento objektív s hmotnosťou len 205 g sa pohodlne nosí a je dostatočne ľahký pre väčšinu gimbalov.

Dobre vyvážený: vnútorný mechanizmus približovania a zaostrovania znamená, že tubus objektívu sa nepohybuje a ťažisko objektívu zostáva stabilné, čo umožňuje optimálne vyváženie pri snímaní z ruky alebo z gimbalu.

Neotrasiteľná stabilita:  stabilizácia obrazu (VR) vstavaná v objektíve s účinnosťou až 4,5 EV1 prináša ostré snímky bez rozmazania.

Nehlučný ovládací prstenec:  prispôsobiteľný ovládací prstenec bez aretovaných polôh je skvelý na snímanie videosekvencií. Dá sa použiť na plynulú zmenu clony, úpravu citlivosti ISO a ďalšie funkcie.

Chránený: tubus objektívu a všetky pohyblivé časti sú utesnené a chránené proti prachu a kvapkám vody.2

Pripravený na použitie filtrov: kompatibilný s 67 mm filtrami, ktoré je možné používať a vymieňať aj s nasadenou slnečnou clonou Nikon HB-112.

Poznámky

1Na základe noriem asociácie CIPA; táto hodnota sa dosiahne po nasadení na fotoaparát so snímačom veľkosti APS-C/formátu DX s funkciou VR fotoaparátu nastavenou na „NORMAL“ a zoomom nastaveným na maximálne priblíženie.

2 Nie je zaručené, že objektív bude odolný voči prachu a kvapkajúcej vode vo všetkých situáciách a za každých podmienok.

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *