Tri krát na tému novinárskej fotografie na Nikonblog.cz

Čas od času si s Petrom Lindnerom, šéfredaktorom českého Nikonblogu, zdieľame zaujímavé články. No a Petr sa v tých, ktoré ma najviac zaujali, venuje žurnalistickej fotografii. Pred rokmi som pre časopis fotografoval a viem, že je to náročná práca. Zvlášť, keď treba odolávať rutine a snažiť sa stále o nové a účinnejšie stvárnenie opakujúcich sa tém. Preto som rád, ak si niekto snahu fotografov o kvalitnú obrazovú dokumentáciu všíma a ocení ju. Aj na Slovensku 5 rokov rokov funguje vyhodnocovanie najlepších spravodajských fotografií v súťaži Slovak Press Photo. Výsledky z roku 2016 si môžete pozrieť v mojom nedávnom článku na FOTOma.sk.

V susedných Čechách je tradícia dlhšia a Czech Press Photo už funguje viac ako 20 rokov. A práve novému štýlu a výherným fotografiám sa venuje Petr vo svojom prvom článku

Blýskání na lepší časy – Czech Press Photo 2016 v novém

Web

V druhom článku sa Petr zamýšľa nad žurnalistickou fotkou a umeleckou fotkou, ktoré sa objavujú súťaži a prelínajú sa. Každá z nich má svoje opodstatnenie aj v spravodajských službách, je len otázka, kde v článku budú ktoré zaradené.

Czech Press Photo podruhé – malé zamyšlení nad „press“ fotografií

press-photographer
No a aby bola séria článkov uzavretá, v treťom z nich sa šéfredaktor zamýšľa nad reportérskym zamestnaním, ktoré sa vytráca. Čím ďalej, tým viac média využívajú fotografie miestnych svedkov a stálych reportérov si držia už len najväčšie média. Čím ďalej, tým viac sú pod ocenenými fotografiami podpísaní fotografi freelanceri, no ich neistý príjem práce (a prostriedkov) ich núti vziať aj iné zákazky od reklamy po svadbu. Čistí reportéri sa tak vytrácajú. Aké má tento trend tendencie y význam?

Mimochodem: Vymírá „zaměstnání fotoreportér“?

zamestnani-fotoreporter

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *