Tommy Clarke: Okamih, ktorý dodá snímke nový rozmer

Každý máme svoje sny a je len na nás, či budeme makať na tom, aby sme ich dosiahli. Alebo môžeme zalomiť rukami a vzdať sa, pretože dosiahnutie cieľa je komlikované a neveríme v jeho úspech. Tommy Clarke začínal ako módny fotograf v Austrálii. Povedzme si pravdu, že už toto samo o sebe neznie vôbec zle. Čo by za to mnohí dali? 🙂 Ale on túžil po niečom inom. Svoju lásku a obdiv k moru, pobrežiu a plážam chcel pretransformovať do pohľadov na tieto nádherné miesta z vtáčej perspektívy.

Za prvým ale rovnako aj každým ďalším letom vrtuľníkom či lietadlom bolo a stále je veľa práce, keďže si ich sám financuje. V prvom rade treba na cesty zarobiť, čo pre Tommyho znamenalo brať akúkoľvek prácu od fotenia svadieb až po hračky pre psov a potom do detailov plánovať. Vyhliadnuť si zaujímavé miesta, nájsť pilota s vrtuľníkom, sledovať počasie, vetry, uhly dopadu slnečných lúčov, časy prílivu – odlivu.

Z Tommyho prác cítiť leto a teplo, aj keď vonku sa už schyľuje k zime. Sú plné farieb, kontrastov medzi morom a pevninou, hľadá farby, textúry, zaujímavú krajinu.

Na vytvorenie záberu má počas letu len krátky čas. Za malý moment sa snaží zachytiť obraz s abstraktnou krásou. Najviac miluje také zábery, ktoré divák hneď neodhalí. Drobné detaily, ktoré si ani on sám v rýchlosti niekedy nevšimne a nájde ich na fotke až v počítači, alebo na vytlačenej snímke.

Pri fotení z výšok si vystačí s jednoduchou výbavou. Začínal s Nikonom D300, ten vystriedal D3S a momentálne fotí s D800E s nasadenou AF-S VR 70-200mm f/2,8 v zriedkavej bielej verzii.

Fotenie z helikoptéry vyzerá celkom adrenalínovo. Tommy sa vykláňa z vrtuľníka, aby získal zábery priamo zvrchu. Snímanie si vyžaduje krátky čas závierky, aby sa čo najviac eliminoval vibrácie helikoptéry. Keďže však fotografuje zhora relatívne rovinatý povrch, nepotrebuje veľkú hĺbku ostrosti. Môže preto pri fotení používať otvorenú clonu  a nízke hodnoty ISO, aby získal čo najkvalitnejší výstup pre tlač rozmerných fotografií.

Začiatkom tohto roka vymenil Tommy horúce slnečné pláže za vysnívaný Island. Za nádhernú fotogenickú krajinu, z ktorej si priniesol záber s detailom, ktorý mu dodáva nový rozmer. Viac vo videu natočenom v 4K kvalite Nikonom D5.
(K videu je možné v nastaveniach zapnúť slovenské titulky:)

Zdroj: 

blog.iamnikon.com
www.digitalcameraworld.com

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *