Tisíce príbehov, jeden objektív: NIKKOR Z 24 – 70 mm f/2,8 S

Nikon sa rozhodol pri predstavení systému Z, že na začiatku ulahodí milovníkom menších, povedzme cestovných objektívov vo svetelnosti f/4 a pevných ohnísko vo svetelnosti f/1,8 a potom v tesnom závese aj profíkom, ktorí vyžadujú svetelné zoomy. Dnes je predstavený prvý z veľkej trojky objektívov, ktoré najčastejšie využívajú reportážni, športoví, ale často aj svadobní fotografi. Je to zoom so štandardným rozsahom 24-70 mm s konštantnou svetelnosťou f/2,8.

Do každého prostredia

Objektív je určený na náročnú každodennú prácu a tomu zodpovedá aj jeho stavba. Je kompletne utesnený voči nepriaznivým vplyvom prostredia, voči dažďu, stekajúcej vode i prachu. Ovládacie prstence kladú primeranú mieru odporu a pre lepšiu kontrolu má objektív niekoľko nových ovládacích prvkov.

Prispôsobiteľný pre vaše potreby

V prvom rade asi pozornosť upúta displej. Ten dokáže zobrazovať užitočné informácie ako použitú clonu, presné ohnisko, vzdialenosť zaostrenia či hĺbku ostrosti. Vedľa tlačidla, ktoré ovláda displej nájdeme ďalšie nové programovateľné tlačidlo Fn, ktorému možno priradiť až 21 nových funkcií. Na a pri bajonete nájdete o jeden prstenec navyše. Popri štandardnom zoom a zaostrovacím prstenci je tu nový prstenec pre kontrolu ďalších funkcií. Môžete ním napríklad bezhlučne ovládať clonu, čo je super pri natáčaní videa, alebo napríklad aj rýchlo korigovať expozíciu.

Objektív nie je malý, ale ani nijako neprevyšuje konkurenciu. Oproti podobným objektívom pre Full-Frame mirrorless konkurenciu je dokonca o niečo menší a ľahší. Váži 805g. Pre lepšiu distribúciu svetla do okrajov má široký predný člen s filtrovým závitom 82 mm.

Optická lahôdka

Optická konštrukcia objektívu napovedá, že môžeme očakávať zatiaľ najvyšší výkon objektívu medzi štandardnými zoomami značky. 17 prvkov v 15 skupinách, z toho 4 asférické optické členy (ASPH) a dva zo špeciálneho skla s nízkym indexom lomu (ED). O čistý a kontrastný obraz aj v protisvetle sa starajú najmodernejšie antireflexné vrstvy ARNEO a Nano Crystal Coat. Optická sústava s antireflexnými vrstvami sa starajú o minimalizáciu optických chýb či už ide o skreslenie alebo aberácie rôzneho typu.

Clona je tvorená 9 lamelami tak, aby poskytovala konštantnú expozíciu aj pri rýchlom sériovom snímaní a aby napomáhala hladko rozostrenímu pozadiu – atraktívny bokeh.

Multifocusing System po štvrté

O zaostrovanie sa starajú dve pohonné jednotky a teda ide o v poradí štvrtý objektív (predchádzajúce sú Nikkor Z 24-70 mm f/4S, Nikkor Z 35 mm f/1,8 S a Nikkor Z 14-30 mm f/4 S) s implementovaným Nikon Multifocusing Systémom. Znamená to, že dva motory nezávisle pohybujú zaostrovacími členmi / sústavami, aby bolo zaostrenie dosiahnuté rýchlejšie, presnejšie a aby objektív perfektne “kreslil” aj pri zaostrení na krátke vzdialenosti. Motory sú krokové, znamená to bezhlučné a rýchle.

Ami Vitale a jej prvé skúsenosti s novým objektívom Nikkor Z 24-70 mm f/2,8 S

Objektív by mal byť dostupný neskôr v jari a predbežná cena je stanovená na 2289 €.

Nikkor Z 24-70 mm f/2,8 S na stránkach výrobcu.

Produktové fotografie Nikkor Z 24-70 mm f/2,8 S

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *