Som unikát, výstava Lucie Vysloužilovej

Tak, ako každý mesiac, aj v marci 2018 v Nikon Photo Gallery v Prahe môžete spoznať ďalšieho zaujímavého autora. Vlastne tentokrát ide o autorku, fotografku Luciu Vysloužilovú, ktorú inšpiruje veľkomesto a ľudským telom v pohybe.

Lucie Vysloužilová (1985) je fotografkou z vášne. Vyštudovala Mediálne a komunikačné štúdiá na Karlovej univerzite, jej cesta k profesionálnej kariére teda neviedla cez fotografickú školu, ale cez volanie k niečomu, čo bude prácou a koníčkom zároveň. V roku 2011 odišla do Kalifornie na kurz inštruktorky bikram jógy a práve túto cestu považuje za zásadný medzník vo svojom ďalšom smerovaní k fotografii. V priebehu 7 rokov sa postupne profilovala z rodinných a lifestyle portrétov k fashion a komerčnej fotografii, ktorá teraz tvorí prevažnú časť jej tvorby. Za najkrajšie projekty označuje tie, ktoré majú presah za fotku samotnú. Posledným takým bolo fotenie kalendára pre České dráhy pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa. Súbor 12 fotografií zo železničného prostredia reprodukuje najdôležitejšie udalosti minulého storočia a každá fotografia funguje ako samostatný príbeh.

© Lucie Vysloužilová

„Pri fotení sú pre mňa zásadné dve veci. Prvou je práca s človekom. Zdá sa mi extrémne dôležité sa do fotografovanej osoby „vcítiť“, vytiahnuť jej osobnosť a zachytiť ju v najkrajšej polohe. Druhou, nemenej dôležitou záležitosťou, je dostať do fotky emóciu, dynamiku, príbeh,” hovorí o svojom prístupe k tvorbe Lucia. Jej portréty sa vyznačujú prirodzenosťou a nenúteným umeleckým dojmom a veľmi charakteristickým prvkom je zachytenie pohybu. Ten začala do fotky vkladať najskôr cez jogínky, ku ktorým mala najbližšie a vedela, ako má telo správne v polohe vyzerať, a neskôr k nim pribudli dynamickejšie baletky a tanečnice. V spojení s milovaným New Yorkom, kam odchádza aspoň raz do roka za inšpiráciou, nafotila v lete 2016 materiály pre svoju prvú výstavu New York vibes (2016). Tá zobrazovala tanečnice, baletky, jogínky a modelky v prostredí mesta miest.

© Lucie Vysloužilová

Súčasná výstava v Nikon Photo Gallery s názvom SOM UNIKÁT je inšpirovaná výnimočnými a talentovanými ľuďmi, ktorí – rovnako ako autorka – vzali osud úplne do svojich rúk, vymanili sa zo
systému a žijú život svojich snov.

Všetky fotografie: © Lucie Vysloužilová

Lucie Vysloužilová: Som unikát

8.3. – 15.4.2018

Nikon Photo Gallery, Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana

Otváracie hodiny:  utorok – nedeľa, 12:00–19:00

Vstupné zdarma

www.nikonphotogallery.cz

 

Zdroj: Tlačová správa Nikon

Viac o autorke si môžete prečítať v rozhovore na nikonblog.cz:

Fotografie jako splněný sen. Rozhovor s Lucií Vysloužilovou a Michalem Kubalou

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *