Som fotka mesiaca júl: leto, hudba, láska i dážď

Som rád, že s partnerským či bratským Nikonblog.cz sme sa dohodli na spoločnej peknej aktivite – vyhodnocovaní fotografie mesiaca Nikonblogu na portáli Flickr v skupine Foto mesiaca Nikonblogu. Do tejto skupiny prispievajú českí i slovenskí priaznivci fotografie a túto aktivitu by sme chceli aj naďalej podporovať. Jedna vec je totiž technika, ktorú zvlášť my chlapi máme radi, no druhá vec je, čo s ňou dokážeme vytvoriť. A to je podstatné. Aj keď krásne, fotoaparáty sú „iba“ nástroje na zachytenie našich vízií, fantázií alebo nášho pohľadu na realitu. A na tieto vaše kreatívne výtvory či pohotové úlovky sme veľmi zvedaví. My z nich vyberieme 5, ktoré nás najviac zaujali akýmkoľvek spôsobom. Ja osobne neurčujem poradie v zmysle 1.-5. miesto. Jednoducho venujem pár riadkov 5 fotografiám, ktoré ma oslovili.

Hudba a láska…

28416264335_329970bd19_oPohoda Festival 2016  / Martina Mlčúchová

V júli, ako inak, dominovala na Flickri téma leta. Fotografia letnej lásky a pohody z rovnomenného festivalu ma už v náhľade zaujala svojou atmosférou. Aj keď technicky mohla byť lepšia, táto fotografia nesie v sebe zvláštny pocit. Na jednej strane hudba a pokojný postoj, na druhej strane intimita a vzrušenie z blížiacej sa noci v stanovom mestečku na pohode… Gratulujem k fotke Pohoda Festival 2016 jej autorke Martine Mlčúchovej.

Dážď…

28546796561_22b4db239e_oDáždnikovo / Dalibor Papcun

Zaujala ma aj druhá momentka, ktorá zachytáva atmosféru letného dažda v meste. Na môj vkus je trochu preostrená, ale je expresívna tonalitou, odrazmi a odleskami na dlažbe a hlavne orámovaním fotografie zhora opršaným dáždnikom. To dalo fotografii autentickosť. Aj fotograf bol tam a „namočil sa“. Bol ním Dalibor Papcun a fotografiu nazval príznačne Dáždnikovo.

Musím sa vám hneď pri prvom vyhodnocovaní priznať, že milujem street fotografiu a momentky zachytávajúce život človeka a asi to bude na mojich vyhodnoteniach vidieť. Mám rád čiernobielu, surovšiu fotografiu. Ale nepohrdnem ani peknou farebnou fotografiou. Každý má ale nejaký vkus a meter na svojho favorita a aj preto sme sa so šéfredaktorom Nikonblog.cz dohodli na striedaní vyhodnocovania fotky mesiaca. Chceme, aby bolo pestré a zábavné.

Leto a voda…

27498524474_c34dcd7b05_kpaper boat fun 2 / Braňo Poláček

Aj preto som ako tretiu fotografiu do tohto komentára vybral fotografiu farebnú. Je zo série niekoľkých fotografií od Braňa Poláčka na tému púšťanie lodiek po vode. Kým ostatné pôsobia dosť štylizovane, na tejto vidieť, že dievčatko hra zaujala natoľko, že je plne v činnosti. Zaujímavo riešené je pravdepodobne umelé osvetlenie postavy dievčatka a lodičky zdrojom svetla mimo fotoaparát. Vykreslenie svetlom tak nie je ploché, ako pri priamom nasvietení. Táto krásna farebná fotka má len jednu chybu – že je farebná… 🙂 Ale nie, je to skôr pokus o vtip a námet do diskusie. Čo poviete na čiernobiely variant s jemne teplou tonalitou?

BW27498524474_aa24c486c6_o

Nezdá sa vám, že je tu pozornosť oveľa viac sústredená na výraz dievčatka a na jej „objekt“. Neodpútava pozornosť ani farebne výrazná tráva či čižmičky dievčinky. Nie je to v nijakom prípade kritika skúseného fotografa Braňa, len výzva pobaviť sa o fotke. Povedzte, čo si myslíte?

28021898080_c1ccf499ab_o12 / Lukášovi Duran

Štvrtú zmienku by som venoval fotografovi Lukášovi Duranovi. Ako fotografa ho už poznám dlhšie a jeho tvorbu z rôznych portálov. Teší ma, že sa zapojil aj do našej skupiny Foto mesiaca. Jeho tvorba je tak trošku surrealistická, snivá a fantazijná. Jeho dva zábery tomu zodpovedajú. Viac ma oslovila fotografia 12. Neviem, či autor symbolicky v názve naznačuje pozíciu devy v hodine dvanástej, ale názov je sám tajomný podobne ako niektoré skutočnosti vo fotografii. Tým, že fotka je obrátená „hore nohami“, že ťažko vyčítať svetlo, že z vlasov unikajú biele perly smerom nahor… Pekná teplá tonalita dokresľuje fotografiu, takže sa na ňu napriek týmto zvláštnostiam príjemne pozerá.

Akcia…

27881402074_ee63884eec_omino fs boneless / Braňo Poláček

Posledná fotografia, ktorej sa budem venovať je opäť fotografia Braňa Poláčka s názvom mino fs boneless. A je čiernobiela. 🙂 Krásne zachytená akcia, škály šedej sú pekne graficky odstupňované a geniálny tieň na stene. Tejto fotografii nič nechýba, iba aby naozaj visela na stene v nejakom skate-ovom klube. Kto umí, ten umí.

V galérii Foto mesiaca by sa určite našlo viac fotiek, ktoré by si zaslúžili komentár, no aby sme zachovali určité napätie a trochu súťaživej snahy, ostaneme pri čísle 5. Tešíme sa na vaše ďalšie fotografie v mesiaci august. Vyhodnotenie toho si vezme na starosť kamarát Petr Lindner z Nikonblog.cz.

Zdieľaj

2 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *