Širokouhlý. Ultraširokouhlý. Rybie oko. Tri nové objektívy NIKKOR s novými perspektívami

Objektívy sú oči fotoaparátov. Určite ste to už mnohokrát počuli. Platí to čím ďalej tým viac, lebo všetky dnešné zrkadlové fotoaparáty majú vynikajúcu kvalitu obrazu. Potvrdzujú to mnohé testy, kde sa Nikon D3400 umiestňuje na rovnakých priečkach (čo sa týka samotného obrazu) ako D7200 či D500. Je potom už len na zákazníkovi, či si priplatí za lepší zaostrovací systém, komfort ovládania, odolnosť…. Dôležité ale je, že na každom z týchto aparátov môžete využiť štandardné i menej štandardné objektívy. My si dnes ukážeme tri menej štandardné novinky, ktoré opäť môžu posunúť vaše formálne vyjadrovanie pomocou fotografie.

Osobne ma najviac zaujal ultrasvetelný širokouhlý objektív pre Full Frame (FX) zrkadlovky Nikkor AF-S 28mm f/1,4. Myslím si, že pre dokumentaristov, ktorí fotografujú v slabom svetle a potrebujú širokouhlý záber na vyrozprávanie celého príbehu (zachytenie okolia) je tento objektív podobným rozprávačom príbehov, ako 35mm f/1,4. Pravdepodobne nebudete tieto objektívy kombinovať vo svojej výbave, ale 28mm je práve určená tým, ktorí majú radi širšie ohnisko ako 35mm, ale 24mm či 20mm je pre nich už priveľa.

Maximálna clona f1,4 je tvorená 9 okrúhlymi lamelami a spôsobuje zaujímavé rozostrenie pozadia a to nielen pri blízkych objektoch ale aj za celou postavou. Dáva to fotografiám zvláštny výraz a to sa mi na tomto objektíve páči. Samozrejme, čím bližšie ste k fotografovanému objektu, tým bude pri rovnakej clone pozadia viac rozostrené. Práve podanie okolia, ktoré dokresľuje príbeh ale je jemne rozostrené ma na svetelných širokouhlých objektívoch zaujíma a teším sa, až tento objektív dostanem do testu. 🙂

Druhou novinkou je ešte špecifickejší objektív a to rybie oko v rozsahu 8-15mm. Zaujímavosťou je, že na Full Frame fotoaparáte 8mm znamená cirkulárne vykreslenie obrazu (obrazová časť fotografie je v kruhu a okolo čierne okraje) a 15mm diagonálne vykreslenie (celá plocha je pokrytá širokouhlým záberom).

Môžete tak experimentovať a hrať sa s menej častým cirkulárnym zobrazením, alebo objektív normálne využívať v práci s extrémne širokouhlým záberom. Na APSC (DX) fotoaparátoch už 8mm zobrazuje diagonálne vykreslenú scénu. Čím je rybie oko charakteristické je to, že nie je rectilineárne korigované. Priamky v okrajových častiach sú deformované do oblúkov, no na druhej strane práve rybie oká najlepšie zachovávajú proporcie objektov, keďže obraz v okrajových častiach a rohoch nevyrovnávajú. Tak či onak, dajú sa s nimi povystrájať zaujímavé fotografické huncútstva.

Posledný objektív AF-P 10-20mm sa môže zdať podobný ohniskom predchádzajúcemu objektívu, no práve tento je korigovaný voči skresleniu línií v okrajových častiach obrazu. Môžete ho teda využiť aj pri fotografovaní architektúry, kde chcete mať zachované rovné línie. Je malý a ľahký a preto urobí perfektnú službu aj krajinárskym fotografom alebo aktívnym športovcom (lezcom, turistom…). Ide o objektív určený pre APSC (DX) zrkadlovky a preto sa ohnisko prepočítava koeficientom x1,5. Aj po prepočítaní sa však stále pohybujeme v kategórii ultraširokouhlých objektívov (15-30mm v prepočte na FF). Preto objektív umožňuje dynamické kompozície krajiny, architektúry ale aj odvážnej reportáže. Musíte len dávať pozor, aby ste si (podobne ako pri predchádzajúcom objektíve) nevyfotili vlastné nohy. 🙂

Tlačová správa

Amsterdam, Holandsko, 31. mája 2017: Spoločnosť Nikon rozširuje svoje portfólio objektívov o prvý objektív NIKKOR formátu FX typu rybie oko so zoomom, svetelný objektív formátu FX s pevnou ohniskovou vzdialenosťou 28 mm a ultraširokouhlý objektív formátu DX so zoomom. Tieto tri objektívy otvárajú zaujímavé možnosti pre fotografov, ktorí chcú rozšíriť priestor a zvýrazniť perspektívy.

Nový objektív AF-S NIKKOR 28 mm f/1,4E ED poskytne fotografom udalostí či svadieb a portrétnym, cestovateľským a krajinným fotografom väčšiu slobodu na vyrozprávanie príbehov. Tento objektív, ktorý je najnovším prírastkom do uznávaného radu objektívov NIKKOR so svetelnosťou f/1,4 od spoločnosti Nikon, poskytuje výnimočnú estetickú kontrolu pri akomkoľvek osvetlení. Pomocou prvého objektívu typu rybie oko so zoomom od spoločnosti Nikon môžu fotografi, ktorí chcú zachytiť extrémne uhly, prejsť od skutočne kruhovej perspektívy k snímke vypĺňajúcej celé obrazové pole. Pokročilá optická konštrukcia  objektívu AF-S FISHEYE NIKKOR 8 – 15 mm zaručuje, že všestrannosť nie je vykúpená stratou kvality. A používatelia objektívov formátu DX pripravení na objavovanie dramatických perspektív ocenia nový objektív AF-P DX NIKKOR 10 – 20 mm VR so zoomom. Tento jednoducho použiteľný, ľahký širokouhlý objektív so zoomom, ktorý je navrhnutý na cesty, ponúka skvelú kvalitu snímok a vynikajúci pomer ceny a výkonu. Je dokonalým spoločníkom agilných digitálnych jednookých zrkadloviek formátu DX s vysokým rozlíšením od spoločnosti Nikon.

Dirk Jasper, Manager of Product Marketing, Nikon BV povedal: „Fotografovanie je pôsobivou formou rozprávania príbehov a široká perspektíva je účinným spôsobom zachytenia jedinečného pohľadu na svet. Do radu objektívov NIKKOR s hrdosťou pridávame tri nové širokouhlé modely. Každý z nich predstavuje nové možnosti – svieže spôsoby rozprávania príbehov s výnimočnou kvalitou snímok, ktorou sú objektívy NIKKOR preslávené.“

AF-S FISHEYE NIKKOR 8 – 15 mm f/3,5 – 4,5E ED

Dva efekty rybieho oka v jednom objektíve. Jednoduchý prechod od 8 mm kruhovej k 15 mm celoplošnej snímke typu rybie oko. Očakávajte skvelé snímky s vysokým rozlíšením ostré od okraja po okraj, dokonca aj pri najmenšom zaclonení (f/3,5). Využívajte výhody minimálnej zaostriteľnej vzdialenosti 0,16 m. Tento objektív sa pýši odolnou konštrukciou odolnou voči prachu a kvapkajúcej vode, ako aj slnečnou clonou kombinovanou s krytom objektívu.

AF-S NIKKOR 28 mm f/1,4E ED

Uskutočnite svoju víziu. Vyrozprávajte príbeh. Podrobnejšie zachyťte každý detail. Využívajte výnimočnú estetickú kontrolu pri akomkoľvek osvetlení a výnimočnú rozlišovaciu schopnosť, a to aj pri snímaní s úplne otvorenou clonou. Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť len 0,28 m ponúka väčšiu všestrannosť. Pýši sa konštrukciou odolnou voči prachu a kvapkajúcej vode na spoľahlivé snímanie v náročných poveternostných podmienkach.

AF-P DX NIKKOR 10 – 20 mm f/4,5 – 5,6G VR

Vstúpte do sveta dramatických perspektív. Vďaka rozsahu ohniskovej vzdialenosti 10 – 20 mm a najkratšej zaostriteľnej vzdialenosti 0,22 m môžete jednoducho zachytávať pôsobivé snímky, od rozľahlej oblohy až po detailné zábery vypĺňajúce celé obrazové pole. Stabilizácia obrazu (VR) od spoločnosti Nikon pomáha získať snímky bez rozmazania a ostrejšie zábery pri slabom osvetlení. Krokový motor AF-P umožňuje plynulé, rýchle, takmer nehlučné automatické zaostrovanie, ktoré je ďalšou výhodou pri snímaní videosekvencií.

Galéria fotografií AF-S FISHEYE NIKKOR 8 – 15 mm f/3,5 – 4,5E ED

 

Galéria fotografií AF-P DX NIKKOR 10 – 20 mm f/4,5 – 5,6G VR

 

Galéria fotografií AF-S NIKKOR 28 mm f/1,4E ED

Zdieľaj

3 komentáre

  1. Objektiv 10-20mm vyzera naozaj zaujimavo. Pokial pojde v optickych slapajach 70-300, tak bude pekne ostry. Som zvedavy na VR, kedze mam D7200, kde sa tiez neda vypnut. Na 70-300 som nezachytil nejake zhorsenie ostrosti, aj ked pre istotu fotim na ISO 100 a f/8, aby vychadzali kratsie casy. Pri 10mm su vsak tie udrzatelne casy omnoho dlhsie. Kazdopadne za hmotnost, velkost i cenu ma Nikon velke +…

    1. Neviem, v akej súvislosti myslíte, ale zvyčajne to znamená presne to, čo naznačuje význam slova – objektív nie vždy presne zaostrí na miesto, kde je namierený zaostrovací bod. Je to ale ťažko vyhodnotiť, či ide o chybný objektív, alebo nespolupracuje dobre s konkrétnym telom aparátu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *