Salaš

Mechanický budík tancuje po krivom stole. Zhlboka nasávam do pľúc chladný vzduch v maringotke. Vonia po dreve, ktoré v noci zhorelo v piecke. Ešte viac sa prikryjem pichľavým ovčím rúnom, ktoré som večer dostal od baču za statočnosť. (Bez mihnutia oka som totiž vypil dva čerpáky žinčice.) 🙂 Októbrové noci v Nízkych Tatrách sú už mrazivé a na oheň nikto celú noc prikladať nebude.

Salas-12

Salas-15

Pod podlahou maringotky zavrčí šedivá matka. Jej šteňatá zabudil Peter, ktorý z poschodovej postele nado mnou šupol nohami rovno do čižiem. Pach, ktorý mi včera večer prekážal, už necítim a keď mi fúkne pri obúvaní prvý ranný šluk Marsiek do tváre, mimovoľne sa usmejem. Nie, tu si na zdvorilostné frázy ani na akúkoľvek spoločenskú formu nikto nepotrpí. Zistil som to už včera večer, keď sme sa pri čerpáku žinčice, syre a fľaši (či dvoch…) páleného zoznámili s celým osadenstvom salaša.

Salas-21

Peter má dnes službu. Vstáva ešte potme, rozkladá oheň v bačovni a varí čaj alebo kávu podľa včerajšieho želania baču a ostatných honelníkov. Chcel by som ho pritom nafotiť, ale po noci plnej príbehov akosi nevládzem. Ostýchavé jazyky rozviazané páleným mi ešte stále znejú v ušiach. Roztrasené hlasy od dojatia z osudov vlastných i svojich bratov na salaši… Veru, zišli sa tu chlapi s neľahkým životom tam dolu medzi ľuďmi. Tu však ich oči žiaria do blízkej pahreby i do nekonečných hviezd. Na ťažký život ostali spomienky, ale príroda a čas všetko hojí. Som zvedavý, čo najbližších pár dní so sebou prinesie. Pred očami mám vážny výraz baču, ktorý vraví: „Nezľakni sa, keď uvidíš veci, na ktoré nie si zvyknutý. Keď uvidíš roztrhanú ovcu alebo opitého chlapa.“

Salas-52

Salas-22

Niekoľko dní medzi chlapmi bez pretvárky, bez elektriny, tečúcej vody (okrem tej v potoku) a bez signálu… Na salaši, kde sa syr vyrába na otvorenom ohni uprostred bačovne, kde neexistujú pravidlá EÚ o hygiene a milióny predpisov ako sa čo môže, má a musí…

Salas-82

Salas-68

Piati chlapi, ktorí každý deň ráno i večer ručne podoja tisíc oviec, urobia žinčicu, syr, vyženú ovce na pašu, presunú košiar, ochraňujú ho pred vlkmi, rúbu drevo, varia a žijú v lone matky prírody tak ako pred sto rokmi. A v porovnaní so mnou slobodne, aj keď oni si to nemyslia.

Salas-71

Salas-72

Salas-73

Salas-74

Za niekoľko večerov som počul mnoho vtipov i tragédií. Veľa legiend i skutočných príbehov, ktoré sa ale nepatrí publikovať, dajú sa jedine porozprávať… Pri blčiacom plameni či pod nekonečým nebom.

Salas-33

Počas niekoľkých dní bez elektriny som si vystačil s jednou baterkou vo fotoaparáte. Energetická úspornosť zrkadloviek sa tu osvedčila.
Použitá technika: Nikon D3, Nikkor AF-S 24-70mm f/2,8 G, Nikkor 80-200mm f/4 Ais

 

Zdieľaj

6 komentáre

    1. Ďakujem. 🙂 Škoda, že nie je viac času robiť takéto dokumenty a reportáže a že to nikto nechce zaplatiť. Radšej sa platí za negatívne a katastrofické spravodajstvo, prípadne za „celebritné“ pikošky…

  1. Krajsiu reportaz k tejto teme som este nevidel. Skladam poklonu, neskutocne 🙂 Velka inspiracia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *