Rýchla produktová fotografia vo … vani.

Už ste sa určite stretli s tým, že ste potrebovali narýchlo vyfotiť nejaký produkt. Možno to bol váš fotoaparát alebo objektív, ktorý ste chceli predať, možno nejaký ručný výrobok… Jednoducho ste rýchlo potrebovali vyfotiť a poslať fotografiu, na ktorej by daný objekt nič nerušilo. Pri surfovaní internetom som niekde zazrel tento tip.

Ak nemáte veľa času, alebo sa vám jednoducho nechce stavať pre pár fotografií miništúdio, využite to, ktoré máte doma – vo vani. Vaňa má totiž väčšinou bielu farbu, dobre sa čistí a hlavne má geniálne „nekonečné“ pozadie. Tí, ktorí ste už niekedy privoňali k ateliérovej fotografii, viete, že je to pozadie, ktoré nemá na svojom spodku ostrú hranu a tak je objekt pred ním akoby vo vzduchu, alebo bol za ním nekonečný priestor. Niekedy sa často využívalo na fotenie osôb a stále sa to robí, ak osobu potrebujeme jednoducho vyrezať a vložiť do iného prostredia. Ešte častejšie sa však takéto pozadie používa na produktovú fotografiu, kde ide o to, ukázať produkt bez akéhokoľvek rušivého okolia. Typické aplikácie budú fotografie na eShop. Vaňa samozrejme nemôže byť náhradou za produktový stôl s nekonečným pozadím, ale núdzovo ho vie zastúpiť. To znamená, že ak si chcete otvoriť eShop s vlastnými produktmi, určite investujte do presvetľovacieho stolíka, ale ak len zriedka potrebujete produktovú fotku, vaňa poslúži veľmi dobre.

_DSC7252-Edit

Rýchle produktové fotografie vyfotené vo vani. 🙂

_DSC7203-Edit

A ako na to?

Návod je jednoduchý. Produkt vložte do čistej vane na stranu, kde sa vaňa zvažuje pozvoľna. Táto zvažujúca sa stena prechádzajúca oblúkom do dna bude vaše nekonečné pozadie. Oproti umiestnite fotoaparát, ktorým budete fotografovať. Pre lepšie rozptýlené svetlo a odstránenie rušivých odleskov z lesklých predmetov vaňu ešte zhora prikryte rozpytlnou plochou. Môže to byť originálna, akú som použil aj ja, ale v prípade núdze pomôže akákoľvek biela priesvitná látka (napríklad posteľná plachta).

Vana_nakres

Ak máte externý blesk, použite ho a dosiahnete lepšie expozičné časy a farebnú vernosť a voľnosť v kompozícii. Blesk vyklopte do stropu pre čo najrozptýlenejšie svetlo.

_DSC7179

Ak chcete svetlo viac modifikovať a smerovať, externý blesk môžete odpáliť na diaľku s smerovať ho cez rozptylnú plochu konkrétnejšie a účinnejšie na jednu stranu produktu pre lepšiu plasticitu. Vašej fantázii sa tu medze nekladú.

Ak externý blesk nemáte, jednoducho použitie nízku citlivosť ISO, samospúšť a takto nafotografujte produktové fotografie. Prečo samospúšť, lebo pri produktovej fotografii idete väčšinou snímať detail, kde musíte pomerne výrazne zacloniť objektív pre dosiahnutie dostatočnej hĺbky ostrosti. Kľudne to môže byť aj clona F16 a pri nízkej citlivosti ISO sa tak časy závierky budú pohybovať okolo sekundy. Záleží od intenzity vysvietenina vašej kúpeľne.

_DSC7268-Edit

_DSC7283-Edit

_DSC7279-Edit

Takto môžete núdzovo nafotografovať produkty za pár minút a veľmi lacno. 🙂

Tipy

  1. Pred fotením všetko dôkladne pomývajte a osušte.
  2. Produkty vyčistite od odtlačkov prstov, štetcom odstráňte prach. Pri manipulácii s lesklými predmetmi používajte plátené rukavice. Ušetríte tak čas, ktorý by ste strávili retušovaním.
  3. Ak nemáte úplne rovné dno vane a potrebujete, aby produkt stál rovno, použite bielu dosku, ako ja v prvom prípade. Použitá polička zo skrine.
  4. Pri malých produktoch pre dostatočnú hĺbku ostrosti pricloňte (cca. F16), pre čo najvyššiu kvalitu používajte nízke hodnoty ISO.
  5. So silnejším externým bleskom nastavte manuálnu expozíciu (M) s minimálnym synchronizačným časom (Xsync), napríklad 1/200s. Nehrozí, že záber pohnete a fotky budú super ostré aj keď ich budete fotografovať z ruky.
  6. Pre lepšie smerovania odpaľujte externý blesk mimo telo fotoaparátu (pomocou vstavaného blesku, kábla alebo odpaľovača).
  7. Bez blesku pre čo najvyššiu kvalitu opäť zvoľte nízke ISO, fotoaparát môže byť v režime priority clony (Av). Pre dlhšie časy závierky musíte použiť ministatív (alebo položiť fotoaparát na dno vane) a použiť samospúšť.
  8. Pri spracovaní fotografií môžete použiť bielu vaňu aj ako referenčný bod pre vyváženie bielej. Fotky tak budú mať konzistentnú farebnosť.
  9. Pozor na pákové vodovodné batérie. Miesta pri fotení nie je veľa a môže sa vám stať to, čo mne – pri zaujatom fotení som plecom pustil studenú vodu. 🙂

Veľa zdaru!

Zdieľaj

4 komentáre

  1. Nechce sa mi zohýnať. Ale viem zohnať starú vaňu, rozrezať ju a nastriekať, potom mi nehrozí, že zabudnem vypnúť hlavný prívod vody 😉 Ten na záhradnej terase aj tak nemám. Díky za skvelý tip!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *