Prečo fotografujeme

Oddávna ľudia cítili potrebu zaznamenávať svoj život pre seba aj pre budúce generácie. Naznačujú to maľby na stenách pravekých jaskýň, staroveké kresby a hieroglyfy, stredoveké zdobené obrazy a aj novoveké fotografie. Bez tohto zaznamenávania ľudia akoby strácali svoju minulosť, identitu a nemajú sa o čo oprieť. City a hrdosť k našim predkom sú ohrozené.

Je to tak. Naša vlastná história a fotografie našich najbližších. Chceme ich mať pri sebe a nechceme na ne zabúdať. Osobná história (ak nie je poznačená sklamaním) nám dáva oporu v neznámom svete. V určitej miere nás definuje a ovplyvňuje náš vzťah k ostatným. Preto ju chceme zachytávať.

Preco_fotografujeme2

Viacerí filozofi či duchovní vodcovia tvrdia, že najlepšie je žiť naplno prítomnosť. Čo sa stalo už ovplyvniť nevieme a čo sa stane je často nepredvídateľné. Súhlasím. Naše zážitky a skúsenosti z minulosti nám však veľa napovedajú a často z nich čerpáme inšpiráciu a silu. Preto zachytávame silné okamihy. Okamihy dojatia, šťastia, pohody, úspechov ale aj smutné míľniky života.

Možno si to tak intenzívne neuvedomujeme, kým nedôjde k extrémnej situácii. Cestujeme ďaleko a nadlho za prácou, na štúdiá alebo aj na dovolenku. Čo dôležité si vezmeme so sebou?

Čo sme boli zvyknutí nosiť v peňaženke okrem peňazí, kreditky a dokladov?

Čo nám dnes zaberá najviac miesta v pamäti telefónu? Tušíte správne!

Preco_fotografujeme1

Viete, čo prvé zachraňujeme, keď ide o ohrozenie nášho majetku či dokonca života?

Čo prvé schytíme do ruky, aby sme to ochránili pred zničením pri vyhlásení poplachu či evakuácie? Podľa viacerých výskumov to nie sú drahé veci s vysokou materiálnu hodnotu, podobne to nie je ani obsah sejfu. Sú to predmety, ktoré nám pripomínajú našich blízkych a najčastejšie sú to fotografie… Tie, ktoré visia nad gaučom v obývačke alebo stoja na poličke v spálni. Tie, ktoré nám pripomínajú našu históriu a históriu tých, ktorých milujeme. Sme údajne ochotní pre ne riskovať život, zvlášť ak tí drahí na fotkách už nie sú s nami.

Tak čo, taktiež vás šokovala hodnota fotografií? A tiež vás šokuje subjektívnosť až intimita fotografie?

Na svete existujú milióny fotografií, ktoré majú pre svojich majiteľov či tvorcov vyššiu cenu, ako diela svetových fotografov. Portrét Cindy Shermanovej bol predaný za niekoľko miliónov amerických dolárov. Presnejšie 3,89 miliónov. Obyčajné rodinné fotografie však majú pre mnohých z nás oveľa vyššiu hodnotu. Často nie sme ochotní sa ani zamýšľať nad tým, za koľko by sme boli ochotní sa ich zriecť. A toto je prvý zmysel fotografie, zachytiť realitu, uschovať spomienky pre nás a našu budúcnosť.

A preto fotíme…

Tip: Dnešné technológie sú zábavné a nenáročné. Fotografie vidíte okamžite po vyfotení, nepotrebujete čakať na vyvolanie filmu či fotografií. Ihneď ich viete stiahnuť do počítača a zdieľať s ostatnými. Napriek tomu odporúčam vzácne či najmilšie fotografie vytlačiť do reálnej podoby, pre prípad, že by aj spoľahlivá technológia zlyhala. Analógovú kópiu oceníte pri kolapse počítača alebo úložných diskov.

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *