Portrétny objektív snov: NIKKOR Z 135mm f/1.8 S Plena

Pamätám si časy, keď som bežne fotografoval portréty a svadby. Jedným z najobľúbenejších objektívov na moje zrkadlovky bol NIKKOR AF-D 135 mm f/2 DC. Ohnisková vzdialenosť mi veľmi vyhovovala nielen na blízke portréty, ale aj na portréty celých postáv z trochu väčším odstupom. Objektív bol na svoju dobu extrémne ostrý a mal veľmi príjemný bokeh – rozostrené časti obrazu pred a za objektom. Zvláštnosťou bola funkcia Defocus Control (DC), ktorá pre jemnejšiu kresbu umožňovala jemne rozostriť obraz, aby sme dosiahli hladšiu pokožku či ešte jemnejší bokeh. Priznám sa, že som túto funkciu využíval minimálne, nakoľko sa prejavovala aj v kresbe detailov, ktoré som chcel mať ostré – oči, mihalnice. Vždy som chcel portrétny objektív, ktorý bude super ostrý tam, kde má byť a bude mať krásny hladký bokeh mimo hĺbku ostrosti.

Dnes spoločnosť Nikon predstavuje objektív snov každého portrétneho fotografa, či už tvorá umenie, reklamnú či trebárs svadobnú fotografiu.

Plena je meno nového objektívu Nikon radu Z určeného na zachytávanie bezprecedentných portrétov a náladových fotografií, ktoré majú vlastný charakter a atmosféru. NIKKOR Z 135mm f/1.8 S Plena je druhý objektív po NIKKOR 58 mm f/0,95 S Noct, ktorý dostáva vlastné pomenovanie či označenie. Pochádza z gréckeho slova Plenum – plný, naplnený. Znamená plnosť všetkých kvalít, ktoré robia objektív dokonalým.

Je nielen najostrejším NIKKOR Z objektívom, ale je zároveň majstrom bokehu – snivé a pravidelné rozostrenie pozadia a popredia do jemných tónov, prechodov a svetiel okrúhleho tvaru. Zároveň je zbavený farebných kontúr okolo kontrastných hrán a ostatných aberácií, ktoré sú charakteristickým neduhom svetelných teleobjektívov.

Vďaka extrémne širokému Nikon Z bajonetu je možné, aby optická konštrukcia svetelných objektívov pozostávala z veľkých zadných optických členov a tým sústreďovala väčšie množstvo svetla na senzor Nikon Z fotoaparátov. Výsledkom je rovnomerne osvetlená scéna aj v periférnych častiach obrazu, ktoré nie sú postihnuté vyrušujúcou vinetáciou – stmavnutie okrajových oblastí snímky.

Objektív je vybavený najlepšími antireflexnými vrstvami Meso Amorphous a ARNEO, ktoré sa starajú o čistý a kontrastný obraz v protisvetle a predný optický člen je vybavený fluórovou vrstvou, ktoré odpudzuje nečistoty a lepšie sa čistí. Objektív je samozrejme utesnený voči nepriaznivým poveternostným vplyvom tesnením na všetkých ovládačoch a zároveň okolo bajonetu. Chráni tak nielen objektív ale aj fotoaparát.

Objektív bude dostupný  od 12. októbra 2023 za cenu 2 999 €.

Nech sa páči, tlačová správa.

NIKON PREDSTAVUJE OBJEKTÍV NIKKOR Z 135MM f/1.8 S PLENA: OBJEKTÍV S DOKONALÝM BOKEHOM

Amsterdam, Holandsko, 27. septembra 2023: Spoločnosť Nikon dnes posúva optickú dokonalosť radu S do nových výšin s objektívom NIKKOR Z 135mm f/1.8 S Plena. Či snímate statické fotografie alebo filmy, tento prémiový plnoformátový stredný teleobjektív prináša dokonalosť v podobe bezchybného bokehu. Od umeleckej fotografie až po portréty, vrcholnú módu, prírodu a ďalšie žánre – tento objektív umožní fotografom s vycibrenou zručnosťou vytvárať snímky s neuveriteľnou hĺbkou a umeleckým výrazom.

Podstatou charakteru objektívu Plena je optická dokonalosť vo všetkých smeroch. Široký bajonet Nikon Z otvoril nové možnosti pri konštrukcii objektívov a objektív Plena ich naplno využíva na dosiahnutie skutočne kruhového bokehu aj v najvzdialenejších rohoch záberu. V kombinácii s kompresiou perspektívy pri 135 mm ohniskovej vzdialenosti ponúka skutočne pozoruhodné oddelenie objektu od pozadia. Dokonca aj pri snímaní s plne otvorenou clonou proti komplexnému pozadiu, alebo pri snímaní zblízka, je možné izolovať aj tie najjemnejšie detaily s kryštalickou ostrosťou voči étericky pôsobiacemu bokehu.

Objektív Plena sa môže pochváliť najlepšou kresbou zo všetkých objektívov radu S, ako aj jasom v periférnych oblastiach záberu, ktorý prekoná akýkoľvek iný objektív radu S pri clone f/1,8. Vďaka zaoblenej clone s 11 lamelami a komplexnej optickej konštrukcii sú aberácie dôkladne potlačené: nie je potrebné zvyšovať clonové číslo, aby ste sa vyhli vinetácii. Dokonca aj pri snímaní s plne otvorenou clonou sú bodové svetelné zdroje ako hviezdy či pouličné osvetlenie vykreslené ostro, jasne a majú okrúhly tvar, a bokeh v protisvetle nedegraduje sagitálna koma či závoj.

Vďaka rýchlemu a presnému automatickému zaostrovaniu objektívu Plena je navyše používanie tohto prvotriedneho objektívu radu S výnimočne príjemné. Zaostrovanie je rýchle pri akejkoľvek zaostrovacej vzdialenosti a dokonca aj pri najširšej clone, ktorá prináša menšiu hĺbku ostrosti. Objektív Plena váži menej ako jeden kilogram a vďaka prispôsobiteľným ovládacím prvkom sa s ním nádherne pracuje, či snímate z ruky alebo zo statívu.

Dirk Jasper, produktový manažér spoločnosti Nikon Europe, hovorí: „Inžinieri spoločnosti Nikon prekonali pri objektíve Plena sami seba. Fotografi, ktorí chcú vytvárať bezchybný bokeh, majú teraz nato k dispozícii perfektný objektív. Po objektíve Noct je to iba druhý objektív v histórii spoločnosti Nikon, ktorý dostal svoj vlastný názov vyjadrujúci jeho výnimočnosť. Pochádza z latinského „plenus“, čo znamená „úplný“ alebo „kompletný“, a dokonale sa hodí pre objektív, ktorý poskytuje taký nádherný bokeh ako tento.“

Súhrn hlavných vlastností: NIKKOR Z 135mm f/1.8 S Plena

Bezchybný bokeh: dokonale okrúhle svetlá bokehu sú viditeľné aj v najvzdialenejších rohoch obrazového poľa. Bokeh neobsahuje žiadne deformity v podobe sústredných kruhov či tzv. mačacích očí, ani žiadne farebné aberácie či vinetáciu.

Majstrovská optická konštrukcia: 11 zaoblených lamiel clony a optická konštrukcia pozostávajúca z 16 prvkov v 14 skupinách spoločne minimalizujú difrakciu a bojujú proti sagitálnej kome a sférickým aberáciám. Špičková optika zahŕňa  sklo SR a asférickú šošovku od spoločnosti Nikon.

Vynikajúca kresba: či už snímate s clonou f/1,8 alebo clonové číslo zvýšite, snímky majú ostré detaily s jemne odstupňovaným bokehom na pozadí a v popredí. Farba a kontrast sú výnimočné, a to aj v oblastiach s vysokým kontrastom.  

Bohatý jas na okrajoch snímky dokonca aj pri f/1,8:  jas je v celom zábere dokonale rovnomerný bez viditeľného poklesu na okrajoch, a to aj pri snímaní s plne otvorenou clonou.

Vynikajúca antireflexná vrstva a kontrola nad protisvetlom: Exkluzívne antireflexné vrstvy Meso Amorphous a ARNEO od spoločnosti Nikon znižujú reflexy a závoj vďaka eliminovaniu parazitného svetla prichádzajúceho z ľubovoľného smeru.

Rýchle a precízne automatické zaostrovanie: Objektív Plena dokáže zaostriť rýchlo a ticho  pri všetkých zaostrovacích vzdialenostiach: od minimálnej vzdialenosti zaostrenia po nekonečno. Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť je iba 0,82 m.

Prémiová konštrukcia radu S: tvar objektívu zaručuje dokonalé vyváženie, je celý vyrobený z pevného ​​no ľahkého kovu a na povrchu má vyrytý názov Plena.

Manipulácia bez námahy: dve tlačidlá L-fn sú umiestnené tak, aby umožňovali pohodlné používanie pri horizontálnom aj vertikálnom snímaní. Široký vrúbkovaný zaostrovací prstenec má hladký chod a kladie prirodzenú mieru odporu.

Pripravený pre každú lokalitu: Rozsiahle utesnenie všetkých spojov a tlačidiel a gumené tesnenie na bajonete objektívu ho ochráni pred prachom, nečistotami a vlhkosťou.1

Závit na 82 mm filtre: objektív NIKKOR Z 135mm f/1.8 S Plena umožňuje použiť rovnakú širokú škálu 82 mm skrutkovacích filtrov ako objektívy radu S so svetelnosťou f/1,2.

Viac informácií na stránkach www.nikon.sk

1 Nie je zaručené, že objektív bude odolný voči prachu a kvapkajúcej vode vo všetkých situáciách a za každých podmienok.

Galéria fotografií z NIKKOR Z 135 mm f/1,8 S Plena

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *