Pamäte noci – Praha 1983 / Bleskovými očami. Výstava fotografií Petra Župníka

NIKON CEE GmbH, Česká republika, Praha 19. júla 2017 – Nikon Photo Gallery uvádza od 20. júla 2017 pre verejnosť výstavu fotografií Petra Župníka Pamäte noci – Praha 1983 / Bleskovými očami.


Peter Župník je známy predovšetkým ako jeden z najvýraznejších členov tzv. „Slovenskej novej vlny“. Na progresívnu skupinu ôsmich slovenských predrevolučných absolventov FAMU upozornila koncom 80. rokov historička fotografie Anna Fárová. Peter Župník sa v rámci skupiny vyprofiloval ako najpoetickejší z autorov, zároveň sa ako jediný zaobišiel bez tzv. inscenovanej fotografie. Bohato si vystačil s realitou a obrovskou fantáziou a imagináciou. Župníkove čiernobiele fotografie vychádzali z čiernobielej reportážnej fotografie, od počiatkov však niesli stopy poetickosti a zmyslu pre surreálno.


Postupne vykryštalizoval nezameniteľný autorov rukopis jemných zásahov do čiernobielej fotografie formou domaľby. Výsledné fotografie sú pôsobivé posunom hraníc reality, nachádzajú skryté tajomné významy pod povrchom všedných vecí a výjavov. Predmety, príroda, krajina, mesto, architektúra, ľudia aj zvieratá na fotografiách Petra Župníka sa pretavujú do symbolov, odovzdávajú nám odkazy z nášho podvedomia či kolektívneho nevedomia, sú vstupnou bránou k hlbokým tušeným vrstvám ukrytým pod povrchom všedného, ​​bežného, ​​poznaného.

Súbor Pamäte noci – Praha 1983 / Bleskovými očami je v Prahe predstavený vôbec po prvýkrát. V roku 2003 bol v inej podobe, prevažne formou diptychov, prezentovaný v Českom centre v Paríži. Súbor je tu doplnený o niekoľko veľkoformátových výtlačkov na papieri a dreve a tiež o niekoľko originálnych fotografických zväčšenín s domaľbou.

Peter Župník sa narodil 14. 8. 1961 v Levoči na východnom Slovensku. Po maturite na Strednej škole umenia a remesiel v Košiciach v roku 1980 zamieril do Prahy ako jeden z objavov legendárneho profesora Šmoka, ktorý pre katedru fotografie FAMU hľadal najvýraznejšie talenty na stredných výtvarných školách bývalého Československa. Župník FAMU absolvoval v roku 1986, od tej doby je v slobodnom povolaní. V 80. rokoch sa stal členom výtvarnej skupiny MOST, je členom združenia Pražského domu fotografie a členom legendárnej Slovenskej novej vlny. Od polovice 90. rokov Peter Župník žije a tvorí v Paríži.


Fotografie Petra Župníka sú súčasťou kolekcie Európskeho domu fotografie v Paríži, nájdeme ich v Centre Georges Pompidou, v Elyzejskom múzeu v Lausanne, v UMPRUM v Prahe a v súkromných zbierkach.
Výstava v Nikon Photo Gallery potrvá do 20. augusta 2017.

Nikon Photo Gallery
Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana

Otváracie hodiny:
utorok – nedeľa, 12:00–19:00
Vstupné zdarma

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *