Očarujúci mikroskopický svet v súťaži Nikon Small World

Koho by neuchvátil farebný, geometrický alebo chaotický, niekedy až strašidelný či mimozemský, voľnému oku neviditeľný svet. To najlepšie z mikroskopického sveta už 43. rokov odhaľuje spoločnosť Nikon v súťaži Small World. Súťaž vznikla v roku 1975, aby uznala kvality a ocenila vedcov, ale aj amatérskych fotografov, ktorí snímajú svet cez mikroskop či micro (makro) objektív. Mikrofotografia ako technický dokument ma veľký význam pre vedu aj priemysel. Dobrá mikrofotografia je však zároveň obrazom, ktorého štruktúra, farba, zloženie a obsah je objektom krásy. Ako obraz, je micro fotografia vnímaná a chápaná vo viacerých úrovniach. Snímka v spolupráci s našou fantáziou ľahko nadobudne nevedecký, možno až umelecký rozmer.

Nikon Small World je medzinárodná súťaž. V tomto roku odborná porota vyberala z 2 000 fotografií autorov z 88 krajín. Môže sa do nej zapojiť každý a nie je určená ani konkrétna téma, podmienkou je len fotografovanie cez akýkoľvek svetelný (nie elektrónový) mikroskop. Nezávislú porotu tvoria uznávaní odborníci z oblasti mikrofotografie. Súťažné príspevky posudzujú na základe originality, informačného obsahu, technickej kvality a vizuálneho vplyvu.

V súčasnom ročníku zvíťazila fotografia doktora Brama van den Broeka z Holandského Inštitútu Rakoviny. Snímka zachytáva kožné bunky s nadmerným množstvom keratínu. Ako hovorí doktor van den Broek, takéto expresné tvary keratínu sú často abnormálne a nachádzajú sa v bunkách kožných nádorov a preto sú využívané ako marker nádorov pri diagnostike rakoviny. Eric Flem, riaditeľ pre komunikáciu Nikon o víťaznej fotografii hovorí: „Tohtoročná víťazná fotografia je príkladom dôležitej práce vedeckého sveta a toho, ako jednoducho môžu byť jej výsledky zdieľané vďaka rýchlo sa rozvíjajúcej zobrazovacej technológii.“ Dodáva, že víťazi svojou prácou nielen odrážajú pozoruhodný výskum a trendy v oblasti vedy, ale umožňujú aj verejnosti získať pohľad na skrytý svet.

1.miesto: Bram van den Broek (Holandský Inštitút Rakoviny)
Ľudské kožné bunky so svetielkujúcim keratínom
40x zväčšenie

Druhé miesto získala fotografia , ktorá predstavuje neviditeľnú zložitosť naoko jednoduchého záhradného kvetu.

2.miesto: Hafy Sarfaty (Klinika očnej starostliosti, Izrael)
Hlavička so semienkami Senecio vulgaris (Starček obyčajný)
2x zväčšenie

V poradí tretia snímka pripomína obrázok zo starej videohry, avšak zobrazuje živý organizmus. 🙂

3.miesto: Jean-Marc Babalian (Francúzsko)
Živé riasy váľača (volvox) uvoľňujúce dcérske kolónie
100x zväčšenie

Galériu všetkých ocenených fotografií, nielen z tohto ročníka, ale už od roku 1977 si može pozrieť na stránka súťaže www.nikonsmallworld.com.

Už siedmym rokom je súčasťou projektu aj súťaž videí, ktoré nás prenesú do mikro sveta – Nikon Small World in Motion Photomicrography Competition. Najlepším video tohto roku sa stal časozber doktora Daniela von Wangenheima. V niekoľko sekundovom videu je zachytený 17 hodinový časový úsek 4mm rastu špičky koreňa Arábkovky thalovej. Záznam je súčasťou výskumu doktora Von Wangenheim a jeho kolegov pri štúdiu ako rastliny vnímajú a reagujú na gravitáciu.

„Rád by som ukázal ľuďom krásu nášho výskumu a táto súťaž je skvelým priestorom na to, aby sme zistili, čo robíme my a ostatní vedci. Zdieľanie našej práce nad rámec vedeckej komunity je veľmi dôležité a môže tiež inšpirovať mladých ľudí ku skúmaniu a vede.“ povedal o súťaži von Wangenheim

1.miesto: Daniel von Wangenheim (Inštitút pre vedu a techniku, Rakúsko)
Živé sledovanie rastu špičky koreňa Arábkovky thalovej (Arabidopsis thaliana) počas 17 hodín
20x zväčšenie

Ďalšie ocené videá nájdete na stránke www.nikonsmallworld.com

Do nového kola súťaže, ktoré bude vyhodnotené v budúcom roku, je možné nahrávať príspevky už odteraz až do 30. apríla 2018. Môžet tak priblížiť mikrosvet bežnému ľudskému oku a v neposlednom rade získať zaujímavé finančné ohodnotenie. Stačí sa zaregistrovať a nahrať fotografie či videá na server nikonsmallworld.

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *