Nikon predstavuje ultraširokouhlý objektív NIKKOR Z 14 – 30 mm f/4 S pre Nikon Z systém

Mám rád ultraširokouhlé objektívy. Milujem dynamiku, ktorú vedia sprostredkovať. Využívam ich rád najmä na fotografovanie akčných záberov. Typicky si beriem na každoročné fotenie regaty jeden ultraširokouhlý objektív a jeden teleobjektív. S týmito dvoma by som si vystačil. Postupne som otestoval všetky ultraširokouhlé objektívy Nikon, snáď okrem nového Tilt – Shift objektívu 19 mm.  Vždy sa mi páčil Nikkor AF-S 14-24 mm, no na môj vkus končil priširoko na 24 mm. Druhým obľúbeným bol 18-35mm objektív, no ten zas nebol dostatočne široký pre určité scenérie, keď nebolo kam ustúpiť. Stále som si v duchu želal, aby nejaký výrobca vymyslel širokáč s rozsahom 14-35 mm. Aj preto som bol príjemne prekvapený, keď som sa dozvedel, že pre nový systém mirrorless fotoaparátov Nikon Z bude predstavený ultraširokouhlý objektív nie až tak vzdialený od mojich túžob. Začína totiž na 14 mm a končí na 30 mm. Nie je to vysnívaných 35 mm, ale so súčasným rozlíšením mirrorless fotoaparátov, zvlášť Nikonu Z 7 si z 30 mm veľmi ľahko a bez straty kvality vyrežem 35 mm záber. 😊 A preto sa teším. Teším sa aj tomu, že objektív pre začiatok nie je vo svetelnosti f/2,8, lebo by ho to robilo veľkým. Sú samozrejme ohlásené aj svetelné zoomy, ale páči sa mi, že spoločnosť chce v prvom rade naplniť potreby tých, ktorí chcú mirrorless preto, že chcú cestovať či chodiť „naľahko“, ale zároveň so špičkovou optickou kvalitou. To je prípad aj objektívu Nikkor 24-70 mm f/4 S a verím, že to bude prípad aj nového ultraširokáča 14-30 mm. V druhom rade budú nasledovať svetelné a ťažšie zoomy pre profíkov. Myslím si, že je to dobré rozhodnutie!

Tlačová správa

Spoločnosť Nikon dnes do nového radu S Full Frame objektívov určených pre mirrorless fotoaparáty Nikon Z pridáva objektív NIKKOR Z 14 – 30 mm f/4 S. Tento ultraširokouhlý objektív, ktorý sa pýši kompaktným telom, zasúvateľným mechanizmom a plochým predným prvkom, rozširuje kreatívne možnosti fotografov používajúcich fotoaparáty Nikon Z. Je skvelý na statické snímky a ešte lepší na videosekvencie.

Objektív NIKKOR Z 14 – 30 mm f/4 S je prvý plnoformátový ultraširokouhlý zoom objektív, ktorý sa môže pochváliť plochým predným optickým prvkom.¹ Táto jedinečná konštrukcia umožňuje používať kruhové 82 mm filtre bez akýchkoľvek neskladných držiakov či adaptérov filtrov. Fotografi tak získajú väčšiu kontrolu a slobodu pri snímaní krajiny, miest, architektúry, interiérov alebo videosekvencií.

Vďaka kompaktnej konštrukcii, zasúvateľného mechanizmu objektívu a rozsiahlemu tesneniu proti vplyvom počasia je tento objektív pripravený na cestovanie. Nová optická konštrukcia objektívu NIKKOR Z a rýchla komunikácia medzi ním a fotoaparátom minimalizujú skreslenie bežné pri širokouhlom fotografovaní. Ostrosť je výnimočná. Pri snímaní videosekvencií umožňuje konštantná clona f/4 jednoducho sledovať objekt z jasného denného svetla do tienistých interiérov.

Foto: ©Jimmy McIntyre

Jordi Brinkman, produktový manažér pre spoločnosť Nikon Europe, povedal: 

„Tento ultraširokouhlý objektív so zoomom NIKKOR Z umožní majiteľom fotoaparátov Nikon Z zachytávať pútavé statické snímky a videosekvencie, nech už sú kdekoľvek. Kompaktná konštrukcia znamená, že tento objektív môžete odložiť do menších brašní. Možnosť jednoduchého používania filtrov predstavuje skvelú príležitosť na získanie väčšej kreatívnej kontroly.“

Foto: ©Jimmy McIntyre

Súhrn hlavných funkcií

Pripravený na použitie filtrov: prvý ultraširokouhlý plnoformátový objektív, ktorý umožňuje montáž 82 mm filtrov¹ bez nutnosti používať neskladné držiaky filtrov.
NIKKOR Z: tento objektív určený pre široký bajonet Nikon Z zachytí v celom obrazovom poli viac svetla.
Rad S: optická konštrukcia novej generácie. Antireflexná vrstva Nano Crystal Coat. Plynulý, tichý multi-focusing systém.
Prispôsobiteľný ovládací prstenec: možno ho používať na manuálne zaostrovanie (predvolené nastavenie), ovládanie clony (vhodné na plynulé clonové prechody počas záznamu videosekvencií) alebo korekciu expozície.
Skvelý na videosekvencie: tiché ovládanie clony. Zmena uhla záberu pri zaostrovaní je minimálna, rovnako ako posúvanie zaostrenia počas zoomovania.
Kompaktný a chránený: vďaka mechanizmu zasúvateľného objektívu zaberá tento objektív minimálny priestor, keď sa nepoužíva. Rozsiahle tesnenie chráni objektív pred prachom a vlhkosťou.

1 Spomedzi vymeniteľných objektívov pre digitálne fotoaparáty, k 8. januáru 2019

Cena tohto unikátneho ultraširokáča by sa mala pohybovať okolo 1 349 €.

Galéria produktových fotografií

Galéria fotografií

Foto: ©Jimmy McIntyre a ©David Evans

Zdieľaj

2 komentáre

    1. Dobrý deň, je to čerstvo a prekvapujúco ohlásená novinka, takže zatiaľ by som naozaj len hádal. 🙂
      Budem sa snažiť získať ho na test akonáhle to bude možné.

      Pekný deň

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *