Nikon predstavuje ultraširokouhlý objektív NIKKOR Z 14 – 30 mm f/4 S pre Nikon Z systém

Mám rád ultraširokouhlé objektívy. Milujem dynamiku, ktorú vedia sprostredkovať. Využívam ich rád najmä na fotografovanie akčných záberov. Typicky si beriem na každoročné fotenie regaty jeden ultraširokouhlý objektív a jeden teleobjektív. S týmito dvoma by som si vystačil. Postupne som otestoval všetky ultraširokouhlé objektívy Nikon, snáď okrem nového Tilt – Shift objektívu 19 mm.  Vždy sa mi páčil Nikkor AF-S 14-24 mm, no na môj vkus končil priširoko na 24 mm. Druhým obľúbeným bol 18-35mm objektív, no ten zas nebol dostatočne široký pre určité scenérie, keď nebolo kam ustúpiť. Stále som si v duchu želal, aby nejaký výrobca vymyslel širokáč s rozsahom 14-35 mm. Aj preto som bol príjemne prekvapený, keď som sa dozvedel, že pre nový systém mirrorless fotoaparátov Nikon Z bude predstavený ultraširokouhlý objektív nie až tak vzdialený od mojich túžob. Začína totiž na 14 mm a končí na 30 mm. Nie je to vysnívaných 35 mm, ale so súčasným rozlíšením mirrorless fotoaparátov, zvlášť Nikonu Z 7 si z 30 mm veľmi ľahko a bez straty kvality vyrežem 35 mm záber. 😊 A preto sa teším. Teším sa aj tomu, že objektív pre začiatok nie je vo svetelnosti f/2,8, lebo by ho to robilo veľkým. Sú samozrejme ohlásené aj svetelné zoomy, ale páči sa mi, že spoločnosť chce v prvom rade naplniť potreby tých, ktorí chcú mirrorless preto, že chcú cestovať či chodiť „naľahko“, ale zároveň so špičkovou optickou kvalitou. To je prípad aj objektívu Nikkor 24-70 mm f/4 S a verím, že to bude prípad aj nového ultraširokáča 14-30 mm. V druhom rade budú nasledovať svetelné a ťažšie zoomy pre profíkov. Myslím si, že je to dobré rozhodnutie!

Tlačová správa

Spoločnosť Nikon dnes do nového radu S Full Frame objektívov určených pre mirrorless fotoaparáty Nikon Z pridáva objektív NIKKOR Z 14 – 30 mm f/4 S. Tento ultraširokouhlý objektív, ktorý sa pýši kompaktným telom, zasúvateľným mechanizmom a plochým predným prvkom, rozširuje kreatívne možnosti fotografov používajúcich fotoaparáty Nikon Z. Je skvelý na statické snímky a ešte lepší na videosekvencie.

Objektív NIKKOR Z 14 – 30 mm f/4 S je prvý plnoformátový ultraširokouhlý zoom objektív, ktorý sa môže pochváliť plochým predným optickým prvkom.¹ Táto jedinečná konštrukcia umožňuje používať kruhové 82 mm filtre bez akýchkoľvek neskladných držiakov či adaptérov filtrov. Fotografi tak získajú väčšiu kontrolu a slobodu pri snímaní krajiny, miest, architektúry, interiérov alebo videosekvencií.

Vďaka kompaktnej konštrukcii, zasúvateľného mechanizmu objektívu a rozsiahlemu tesneniu proti vplyvom počasia je tento objektív pripravený na cestovanie. Nová optická konštrukcia objektívu NIKKOR Z a rýchla komunikácia medzi ním a fotoaparátom minimalizujú skreslenie bežné pri širokouhlom fotografovaní. Ostrosť je výnimočná. Pri snímaní videosekvencií umožňuje konštantná clona f/4 jednoducho sledovať objekt z jasného denného svetla do tienistých interiérov.

Foto: ©Jimmy McIntyre

Jordi Brinkman, produktový manažér pre spoločnosť Nikon Europe, povedal: 

„Tento ultraširokouhlý objektív so zoomom NIKKOR Z umožní majiteľom fotoaparátov Nikon Z zachytávať pútavé statické snímky a videosekvencie, nech už sú kdekoľvek. Kompaktná konštrukcia znamená, že tento objektív môžete odložiť do menších brašní. Možnosť jednoduchého používania filtrov predstavuje skvelú príležitosť na získanie väčšej kreatívnej kontroly.“

Foto: ©Jimmy McIntyre

Súhrn hlavných funkcií

Pripravený na použitie filtrov: prvý ultraširokouhlý plnoformátový objektív, ktorý umožňuje montáž 82 mm filtrov¹ bez nutnosti používať neskladné držiaky filtrov.
NIKKOR Z: tento objektív určený pre široký bajonet Nikon Z zachytí v celom obrazovom poli viac svetla.
Rad S: optická konštrukcia novej generácie. Antireflexná vrstva Nano Crystal Coat. Plynulý, tichý multi-focusing systém.
Prispôsobiteľný ovládací prstenec: možno ho používať na manuálne zaostrovanie (predvolené nastavenie), ovládanie clony (vhodné na plynulé clonové prechody počas záznamu videosekvencií) alebo korekciu expozície.
Skvelý na videosekvencie: tiché ovládanie clony. Zmena uhla záberu pri zaostrovaní je minimálna, rovnako ako posúvanie zaostrenia počas zoomovania.
Kompaktný a chránený: vďaka mechanizmu zasúvateľného objektívu zaberá tento objektív minimálny priestor, keď sa nepoužíva. Rozsiahle tesnenie chráni objektív pred prachom a vlhkosťou.

1 Spomedzi vymeniteľných objektívov pre digitálne fotoaparáty, k 8. januáru 2019

Cena tohto unikátneho ultraširokáča by sa mala pohybovať okolo 1 349 €.

Galéria produktových fotografií

Galéria fotografií

Foto: ©Jimmy McIntyre a ©David Evans

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

2 komentáre

    1. Dobrý deň, je to čerstvo a prekvapujúco ohlásená novinka, takže zatiaľ by som naozaj len hádal. 🙂
      Budem sa snažiť získať ho na test akonáhle to bude možné.

      Pekný deň

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.