NIKKOR Z 20 mm f/1,8 S: ultraširokáč pre náročných

20 milimetrové ohnisko u objektívu už zvyčajne zaraďujeme medzi ultraširoké. Väčšina štandardných zoomov začína na 24 mm ohnisku. Ak si myslíte, že rozdiel v uhle záberu medzi 20 mm a 24 mm nebude badateľný, opak je pravdou. Optické zákonitosti sú také, že 4 mm v ultraširokom rozsahu urobia omnoho výraznejší rozdiel ako 20 milimetrov v prípade teleobjektívu.

A načo je dobrý takýto ultraširoký objektív? Je využiteľný na fotku v stiesnených interiéroch zvlášť, ak fotografujete v šere a fotografujete pohybujúce sa objekty. Čiže typicky ide o reportáž. 20 mm ohnisko je ale vynikajúce aj na dynamické zábery krajiny a svetelnosť tohto objektívu ho predurčuje aj na nočné fotografovanie nočnej oblohy. Hviezdičkovanie z ostrých svetiel z neho robí spoločníka aj na večerné fotografovanie mesta. Poďme ale pekne poporiadku.

Dizajn a ergonómia

V prípade objektívu NIKKOR Z 20 mm f/1,8 S ide o najväčší 20 mm objektív, aký kedy Nikon na svoj full frame fotoaparát vyrobil. Ide o objektív označený písmenom S (Superior), teda o objektív s perfektnou optikou, ktorý je zároveň utesnený voči stekajúcej vode. Superior sú súčasné objektívy NIKKOR, ktoré ponúkajú najvyššiu kvalitu. Optická sústava obsahuje 14 prvkov usporiadaných v 11 skupinách, z toho sú 3 špeciálne šošovky z ED skla a 3 asférické elementy. Objektív má vnútorné zaostrovanie, a tak sa pri používaní žiadna jeho časť nehýbe, neposúva ani nerotuje. Objektív je opatrený antireflexnými vrstvami Nano Crystal Coat, ktoré sa starajú o čistý a kontrastný obraz aj v protisvetle.

Objektív má 9 lamiel vo svojej elektronicky ovládanej clone, pričom umožňuje maximálne zaclonenie na F16. Na full frame fotoaparáte poskytuje toto 20 mm ohnisko uhol záberu 94°, na APS-C fotoaparáte (DX) potom toto ohnisko zodpovedá 30 milimetrovému a uhol záberu je 70° stupňov. Objektív má minimum ovládacích prvkov. Širokánsky zaostrovací prstenec je z kovu a prepínač automatického a manuálneho zaostrovania.

Zaostrovací prstenec sa dá naprogramovať aj na iné funkcie. Môžete sa spoľahnúť na automatické zaostrovanie a prstenec využívať na zmenu clony alebo na korekciu expozície. Objektív disponuje 77 mm filtrovým závitom, čomu sa potešia profesionáli bežne používajúci takýto priemer. Objektív nemá stabilizáciu obrazu, všetky fotoaparáty Nikon vo formáte full frame však stabilizáciu majú. Ja som tento objektív testoval aj na APS-C fotoaparáte Nikon Z fc a práve v tomto prípade som ľutoval, že som stabilizáciu k dispozícii nemal. Fotografoval som v zhoršených svetelných podmienkach na salaši, kde by sa stabilizácia naozaj zišla. K objektívu sa dodáva slnečná clona s bajonetovým uchytením HB-95. V balení samozrejme nájdete aj zadný a predný kryt objektívu a obal CL-C1. Objektív je na svoje ohnisko pomerne veľký, meria 10,85 cm a váži pol kilogramu.

Zaostrovanie

Zaostrovanie je tiché a takmer bezhlučné. Zaostrovacou sústavou pohybuje plynulý krokový motor (Stepping Motor – STM), ktorý je vhodný aj pre natáčanie videa. Pre manuálne doostrenie objektívu nemusíte prepínať na manuál. Jednoducho chytíte prstenec a prevezmete kontrolu nad zaostrovaním. Po ďalšom stlačení spúšte fotoaparát opäť prevezme kontrolu a zapojí automatické zaostrovanie. Ak chcete manuálne zaostrovať stále, posuňte prepínač do polohy M – manuál. Zaostrovanie nie je najrýchlejšie, ale ani nezdržiava. Vôbec nie je problém vyfotiť pohybujúceho sa človeka a aj sledovať ho so zapnutým kontinuálnym zaostrovaním. Na full frame fotoaparáte Nikon Z 6 II zaostroval objektív v kritických podmienkach s nedostatkom svetla alebo v ostrom protisvetle lepšie ako na APS-C (DX) fotoaparáte Nikon Z fc.

Nikon Z 6 + NIKKOR Z 20 mm f/1,8 S

Obrazová kvalita

Objektív má súdkovité skreslenie, ktoré je po zapnutí automatickej korekcie skreslenia nebadateľné. Rovnako fotoaparát (aj kompatibilný softvér v počítači) dokáže korigovať aj vinetáciu – stmavnutie obrazu v rohoch a okrajových častiach hlavne pri odclonenom objektíve. Aj so zapnutou korekciou nejaká tá vinetácia v obraze ostane na nižších clonových číslach.

Fotografia s korekciou skreslenia a vinetácie.
Fotografia bez korekcie skreslenia a vinetácie.

Objektív je super ostrý a to aj úplne odclonený. Malým priclonením sa jeho ostrosť ešte zdokonalí, ale nie o veľa. Difrakcia sa začína prejavovať už od clony F11, kedy po ďalšom priclonení už kresba začína pomaličky klesať. Nie je to ale nič dramatické a objektív môžete používať aj plne zaclonený na clonu F16.

S clonou F14 je už kresba o kúsok mäkšia, ale stále plne použiteľná

Pozdĺžna farebná vada (sférochromatizmus – kontrastný objekt alebo hrana má farebnú vadu, ak je mimo hĺbky ostrosti) je pri plne odclonenom objektíve a veľmi kontrastných objektoch pomerne výrazná. Samozrejme priclonením vzrastá hĺbka ostrosti a náchylnosť na pozdĺžnu farebnú vadu klesá. Tá po priclonení zaniká úplne.

Objektív po priclonení vytvára z ostrých svetiel pekné 18-cípe hviezdice, čo môžete využiť pri fotení krajiny (zo slnka) a ešte viac pri fotení nočného mesta. Samozrejme, čím výraznejšie je priclonenie, tým výraznejšie hviezdice objektív vytvorí. Ale vzhľadom na najlepšiu kresbu, ja som clonil objektív na F10, maximálne na F14.

Záver

Páčilo by sa mi, keby tento objektív bol o kúsok menší a nenápadnejší na diskrétne snímanie. Keď ho máte nasadený na fotoaparáte, vyzerá ako portrétny NIKKOR Z 85 mm. Takmer ich od seba nerozoznáte tvarom a veľkosťou. Viem však, že keď chcem využiť potenciál širokého bajonetu Nikon Z, potrebujem k tomu poctivý kus objektívu. A práve taký je NIKKOR Z 20 mm f/1,8 S. Je veľký, na svoje ohnisko je aj pomerne ťažký, ale je bezprecedentne ostrý. Je to perfektný krajinársky objektív, vhodný pre nočné fotografovanie mesta i nočnej oblohy.

Objektív je výborný aj pre reportážne fotografovanie v stiesnených priestoroch s nedostatkom svetla. Keby som ho so sebou nevzal na salaš, nikdy by som nevyfotil zábery, ktoré som vyfotil.

Objektív krásne kreslí a je odolný na protisvetlo, a tak umožňuje dramatické snímky. Ak budete fotiť bielu stenu, má tento objektív svoje chybičky v podobe vinetácie, ale táto je v bežnom živote bezproblematická. Dá sa veľmi jednoducho korigovať v každom lepšom obrazovom editore. Objektív navyše zaostruje na extrémne krátku vzdialenosť, a tak umožňuje vyfotiť detaily predmetov, či malé objekty s veľkým kusom krásne rozostreného pozadia.

Ak chcete trochu odlíšiť svoje širokouhlé fotografie, toto je objektív, ktorý vám to umožní. Pri testovaní Nikonu Z fc som ho využíval aj na APS-C (DX) fotoaparáte. Aj tu mi zachránil kožu, keďže pre DX formát Nikon nevyrába iný objektív. Na tak malom tele fotoaparátu je tento objektív trochu nevyvážený. Nič to však nemení na tom, že sprostredkuje super ostré snímky.

Zdieľaj

2 komentáre

  1. Pekná recenzia. Ďakujem. Zaraďujem tento kúsok na môj zoznam želaných objektívov 🙂
    V recenziách uvítam k obrázkom expozičné informácie (čas, clona, ISO…)

    1. Pozdravujem Alexander, ďakujem. 🙂 Po rozkliknutí v lightboxe sú EXIF údaje o expozícii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *