Nie je pixel ako pixel, nie je zoom ako zoom.

Najnovší TOP model smartfónu verzus základný mirrorless Nikon Z 50.

Určite ste počuli vyjadrenia typu, že TOP modely smartfónov sa vyrovnajú násobne drahším, väčším a ťažším TOP modelom fotoaparátov. Videli sme i nezmyselné a neférové porovnania väčšinou od recenzentov, ktorí ani s telefónom ani s foťákom neurobili jednu dobrú fotku. Poďme sa teda na to pozrieť trochu pozornejšie, zodpovednejšie a poctivejšie.

Aby bolo porovnanie fér, nebudeme vyberať najdrahšiu a najnovšiu fototechniku, ktorá je predurčená na špeciálne potreby profíkov, ale siahneme po takmer 2 roky starom malom modeli mirrorless fotoaparátu s dvoma objektívmi v cene, ktorá je rovnaká, ako cena porovnávaného TOP modelu Android telefónu – 1300€. Nikon Z 50 dokonca v aktuálnej akcii dostanete za necelých 1150 €! Pri fotkách zakaždým uvediem, akým objektívom bola vyfotená. Pre „politickú korektnosť“ neuvediem konkrétnu značku ani model telefónu. Je to v súčasnosti jeden z najnovších a najvýkonnejších Android telefónov s najlepším fotoaparátom v najvyššej triede telefónov. Je to aj preto, že nechcem zamerať pozornosť na jeden model telefónu, ale tento článok je skôr o principiálnych rozdieloch medzi fotoaparátmi v telefóne a štandardným fotoaparátom. 

Férové porovnanie

V o niečo nižšej cene ako je cena testovaného telefónu dostanete súpravu Nikon Z 50 s objektívmi NIKKOR Z 16-50 mm a 50-250 mm. Po prepočte to znamená s rozsahom zoomu 24 – 375 mm – to je takmer 16-násobné priblíženie. Nikon Z 50 disponuje APS-C snímačom s rozlíšením 20 Mpix. A teraz pozor! Najnovšie vlajkové lode telfónov disponujú 4 fotoaparátmi na zadnej a jedným na prednej strane telefónu. Rozlíšenie fotoaparátov je od 10 do 108 Mpix!

Veľkosti senzorov fotoaparátov v mobilných telefónoch

Najlepší z nich je širokouhlý 108 Mpix fotoaparát s ohniskom zodpovedajúcim 24 mm. Zaujímavá je na ňom veľkosť, ktorá sa približuje ku kompaktom určeným pre nadšených fotografov. Pravdu povediac, tu by sme mohli skončiť, pretože len tento zo 4 zadných fotoaparátov v skutočnosti trochu dokáže konkurovať väčším fotoaparátom. Nezáleží totiž na počte megapixelov, ale skôr na veľkosti senzora a veľkosti jednotlivých pixelov a samozrejme svetelnosti objektívu.

Čím je totiž senzor väčší a zároveň aj jednotlivý pixel je väčší, tým je citlivejší na svetlo, tým dokáže lepšie zachytiť silu signálu a tým čistejší analógový signál ponúka firmvéru fotoaparátu, ktorý ho premení na jednotky a nuly – digitálnu fotografiu.

V optike tejto zákonitosti by výrobcovia telefónov urobili lepšie, keby sa držali nižšieho rozlíšenie, povedzme do tých 20 Mpix. Zistíme, že aj nekomprimované RAW fotografie z týchto fotoaparátov sú ukladané v rozlíšení 12 Mpix, čo pokladám za rozumné rozhodnutie. Zdá sa, že v RAW formáte telefóny spájajú dokopy pixely, aby dosiahli väčšiu plochu pixelu. Jeho jeden pixel totiž meria v 108MPix fotoaparáte žalostných 0,8 µm. Ak však vydelíme 108 Mpix : 12 Mpix dostaneme okrúhle číslo 9, ktoré nám napovedá, že práve 3×3 pixely by mohli byť v PRO režime fotoaparátu spájané dokopy. Je to ale len teoretický dohad. Ak by tomu tak bolo, veľkosť „zlúčeného pixelu“ by mohla byť 2,4 µm, čo už je zaujímavá hodnota.

Druhý fotoaparát má objektív, ktorý zodpovedá ohniskovej vzdialenosti 70 mm na full-frame, čiže približne trojnásobnému priblíženiu oproti prvému 24 mm objektívu. Tento fotoaparát má rozlíšenie 10 Mpix a je ešte o hodne menší ako primárny fotoaparát. Meria v uhlopriečke iba 1/3,24“ a jeho pixel je veľký 1,22 µm. Navyše tento objektív má už svetelnosť f/2,4.

Tretím fotoaparátom s objektívom zodpovedajúcim ohnisku 240 mm je rovnako 10 Mpix senzor o veľkosti 1/3,24“ s pixelom o veľkosti 1,22 µm a svetelnosťou f/4,9. Tu sa prekvapenia nekonajú.

Zaujímavejším je už štvrtý ultraširokouhlý fotoaparát s ohniskom zodpovedajúcim 13 mm u full-frame a s rozlíšením 12 Mpix a svetelnosťou f/2,2. Tento fotoaparát je aj trochu väčší s rozmermi uhlopriečky 1/2,55“ a má dokonca najväčší pixel o veľkosti 1,4 µm.

Zoom, ktorý nie je zoom

Testovaný telefón mal optický stabilizovaný iba hlavný fotoaparát, všetky ostatné boli bez stabilizácie.

Nezoomuje opticky plynulo, aj keď to tak na obrazovke pôsobí. Ak si zvolíte napríklad dvojnásobný zoom, telefón len preráta obraz zo základného fotoaparátu. Pri dvojnásobnom zoome fotoaparát robí výrez z prvého fotoaparátu. Pri trojnásobnom je to optický výkon, keďže takýto fotoaparát je na tele telefónu. Potom opäť fotoaparát iba digitálne prerátava zoom až do priblíženia 10x. Tu je opäť fyzické optické ohnisko a za ním začína opäť digitálne prerátavanie až do nezmyselného priblíženia 100x. A prečo o tom píšem? Lebo akonáhle nastavíte hodnotu zoomu na niečo iné ako 0,5x, 1x, 3x alebo 10x, mobil už nefotí optickým priblížením ale digitálnym, čo sa podstatne podpisuje pod kvalitu detailov. V dobrom úmysle teda odporúčame fotiť práve na tieto priblíženia, aby ste dosiahli maximálnu kvalitu obrazu.

Takže naposledy zhrňujúco – Testovaný telefón nemá reálny optický zoom, ale 4 fotoaparáty so 4 ohniskami a všetko medzi tým je digitálny výpočet obrázka.

Optický stabilizátor obrazu je podobne aktívny len pri zoome 1x – 3x.

Veľkosť senzora vo fotoaparáte Nikon Z 50

Nikon Z 50 má senzor o veľkosti APS-C s rozmermi 23.5 x 15.7 mm a jeho jeden pixel má uhlopriečku 4,2 µm. To znamená, že pixel má plochu 17.64 µm². Oproti najväčšiemu pixelu u telefónu, kde je plocha pixela 1,96 µm², je plocha pixela 9x väčšia. Oproti zlúčeným pixelom hlavného fotoaparátu telefónu je plocha jedného pixela Z 50 3x väčšia.

Optická stabilizácia VR v celom rozsahu NIKKOR objektívov

Vzhľadom na to, že u Nikonu sú stabilizované objektívy, optická stabilizácia je prítomná a účinná pri každom ohnisku 24 – 375 mm (po prepočte na full-frame) nielen pri širokouhlom zoome ako u telefónu.

Od toho by sa mal odvíjať test, aby sme pochopili, prečo ten ktorý fotoaparát reaguje tak, ako reaguje.

No a aby sme mali trochu predstavu o veľkostiach senzorov, nech sa páči, grafické znázornenie ich veľkosti.

Kresba hlavného fotoaparátu telefónu

Hlavný fotoaparát telefónu je naozaj vydarený a za dobrého denného svetla dokáže konkurovať fotoaparátu kresbou aj dynamickým rozsahom.

Hlavný fotoaparát telefónu (24 mm ekvivalent ohniska na FF)
Nikon Z 50, 16mm (24 mm ekvivalent ohniska na FF)
100% porovnanie. Vľavo hlavný fotoaparát telefónu vpravo Nikon. Nikon ukazuje jasne viac detailov, lepšie vyváženie bielej. Telefón viac HDR look.
Hlavný fotoaparát telefónu (24 mm ekvivalent ohniska na FF)
Nikon Z 50, 16mm (24 mm ekvivalent ohniska na FF)

"3 X ZOOM" telefónu verzus 3X ZOOM u NIKKOR Z 16-50 mm

Akonáhle začnete používať ZOOM, situácia sa rapídne zmení a aparáty telefónov už nevedia reálne konkurovať fotoaparátu, ak si chcete obrázky prehliadať aj inde ako len na telefóne. 

Telefón 3x ZOOM (72 mm ekvivalent ohniska na FF)
Nikon Z 50, 50 mm (75 ekvivalent ohniska na FF)
Druhý fotoaparát telefónu s 3x priblížením má rozlíšenie 10 Mpix pričom je interpolované na 12 Mpix. V porovnaní z 20 Mpix výstupom z Nikon fotoaparátu okamžite vidno rozdiely v kresbe, dynamickom rozsahu i šume, ktorý je u telefónu výraznejší. Detaily sú omnoho lepšie vykreslené fotoaparátom.

Maximálny "10 X ZOOM" telefónu verzus 16X ZOOM u NIKKOR Z 50-250 mm

Pri 10-násobnom priblížení je rozdiel ešte výraznejší. Navyše 10x zoom má u telefónu svetelnosť F4,9, čo je síce o kúsok lepšie ako u testovaného objektívu NIKKOR Z 50-250 f/4,5-6,3, ale vzhľadom na miniatúrny senzor je šum a jeho sotfvérové odstránenie tak výrazné, že sa v celom obraze stráca kresba a rozlíšenie. Vyššie priblíženie (telefón reklamuje až 100-násobný zoom) už nemá význam. Fotka pri ďalšom priblížení vyzerá ako akvarel.

Telefón - maximálny optický 10x ZOOM (240 mm ekvivalent ohniska na FF)
Nikon Z 50, maximálny 16x ZOOM, 250 mm (375 ekvivalent ohniska na FF)
Radikálne lepší obraz u fotoaparátu Nikon Z 50 vďaka vyššiemu rozlíšeniu, kvalitnejšej optike a veľkému senzoru. Obraz z fotoaparátu je ohromne detailný, bez šumu a so žiarivými farbami. Telefón nie je na 10x priblíženie zlý, ale s fotoaparátom sa nedá porovnávať. Dopočítané pixely, preostrené hrany s artefaktami, haló efektom...
Telefón - maximálny 10x ZOOM (240 mm ekvivalent ohniska na FF)
Nikon Z 50, maximálny 16x ZOOM, 250 mm (375 ekvivalent ohniska na FF)
100% porovnanie. Fotoaparát (vpravo) nám umožňuje počítať tehličky a škridle na budove, u mobilu nedokážeme rozoznať ani použitý materiál.

Fotografia v slabom svetle a nočná fotografia

Osobitnú kapitolu tvorí večerná či nočná fotografia. Opäť pri fotení na hlavný širokouhlý fotoaparát to telefón zvládne na OK. Nedokáže však konkurovať porovnávanému fotoaparátu Nikon Z 50 a už vôbec nie, ako tvrdia niektorí recenzenti, že by vedel konkurovať full-frame fotoaparátu. Telefón má aj pomôcku nočná fotografia, ale výsledkom je nechutná HDR zlátanina. Odporúčam fotiť do PRO režimu, kde si sami zvolíte ISO aj čas závierky, ak to myslíte trochu vážne.

Hlavný fotoaparát telefónu, manuálny profi režim snímania, ISO 125. Na telefón si v tejto situácii viedol veľmi dobre, na malej obrazovke porovnateľne s fotoaparátom.
Nikon Z 50 + objektív 16-50 mm na 16 mm (ekvivalent 24 mm na FF), ISO 800. Napriek vyššej ISO citlivosti je obraz čistejší a detailnejší.
Hlavný fotoaparát telefónu vľavo, Nikon Z 50 vpravo

A ak to myslíte aspoň trochu vážne, zoom večer v telefóne vôbec nebudete používať. Jednak tam má telefón menšie a slabšie senzory aj slabšiu svetelnosť objektívov. No a to sa nutne prejaví na zvýšení šumu, jeho odstránení a s ním aj všetkých detailov vo fotke.

Telefón - 3X ZOOM (ekv. 72 mm). ISO 640. HDR look, strata detailov, preostrené hrany s haló efektom
Nikon Z 50 s omnoho lepšou kresbou detailov, bez šumu a s krásnymi farbami. 50 mm (75 mm ekv. FF), ISO 800.
Vľavo telefón, vpravo fotoaparát
Telefón - 10X ZOOM (ekv. 240 mm). ISO 3200. Veľmi výrazná strata detailov, zlievanie farieb.
Nikon Z 50, rovnaké ISO 3200, zachované detaily a ostrosť.
Obrovský rozdiel v kvalite pri 10x zoome a slabších svetelných podmienkach.

Bokeh alebo rozostrenie pozadia za objektom

Dnešné dobré telefóny majú režimy na rozostrenie pozadia za fotografovaným objektom. Ide o zlepenec fotiek z jedného objektívu a z objektívu určeného pre rozostrenie pozadia. Zlepenec funguje najlepšie pri hladkých hranách. Vtedy je výsledok uspokojivý. Softvér, ktorý obrazy spája, nedokáže presne odseparovať zložité pozadie a dochádza k zásahu softvérového rozmazania do objektu alebo naopak, ostrých časti do pozadia, ktoré už mali byť logicky rozostrené.

Hlavný fotoaparát telefónu, režim portrét s rozostrením pozadia. Na malej obrazovke vyzerá OK, pri sledovaní na počítači a pozretí detailov vidno obrovský poklas kvality pre zvýšenú citlivosť ISO, ktorá pritom dosiahla iba hodnotu 400 a spôsobila radikálnu stratu detailov.
Nikon Z 50 s o starším profi zoomom NIKKOR AF-S 70-200 mm f/2,8 VRII. Aj keď ISO dosiahlo v tomto prípade hodnotu až ISO 1600, na kvalite obrazu sa to zďaleka neprejavilo tak nepriaznivo ako v prípade telefónu s oveľa menším senzorom.
Nezvládnutie bezchybného rozostrenia za pomerne jednoduchým objektom.
Nezvládnutie bezchybného rozostrenia za pomerne jednoduchým objektom.
100% priblíženie (125% u telefónu pre dorovnanie rozlíšenia Nikonu) ISO 1600 z fotoaparátu vyzerá o niekoľko tried lepšie ako ISO 400 u telefónu.

Fotoaparát rozostrenie robí fyzicky, to znamená že separácia (rozostrenie pozadia) je bez defektov a je prirodzené. S každým objektívom môžete meniť jeho silu, hĺbku a charakter – aj to je výhoda fotoaparátu s vymeniteľnými objektívmi. Ak sa chcete dopracovať k bezchybným portrétom s rozostreným pozadím, ktoré budú dobre vyzerať aj na väčšej obrazovke alebo vytlačené na väčšej fotografii, určite bude voľbou fotoaparát. Ak chcete fotiť portréty aj v zaujímavejšou svetle alebo za zníženej hladiny osvetlenia, opäť je voľbou fotoaparát.

Niekoľko skúsenosti a príkladov z praxe

Testovaný telefón som vzal na niekoľko vychádzok do mesta i do ZOO. Hral som sa na typického turistu, návštevníka, ktorý si chce odniesť veľa krásnych fotiek z miest, ktoré navštívil.

1. poznatok – energetický problém

Napriek veľkej batérii, pri neustálom používaní telefónu na fotografovanie, natáčanie a prezeranie snímok batéria veľmi rýchlo klesala a nevydržala viac ako pol dňa. Pri občasnom vyfotení samozrejme tento problém nenastane. Ak ale ste na mieste, ktoré chcete podrobne zachytiť, mať foťák s nezávislým zdrojom energie je lepšie. Nebude vám potom chýbať energia, keď ju budete večer potrebovať aby ste si zavolali taxík, pozreli na internete odchody spojení, alebo sa pomocou navigácie dostali na ďalšie miesta. Energie v teréne nikdy nie je dosť.

Férové riešenie: Ak je toto jediný problém a nič iné vám z vlastností fotoaparátu nebude chýbať, dá sa vyriešiť kvalitnou powerbankou.

2. poznatok – fotenie na ostrom jasnom slnku

Napriek krásnemu a jasnému displeju telefónuu, ktorý za drvivej väčšiny situácií nemá problém s viditeľnosťou, nastali určité situácie, kedy bol problém dobre na displej vidieť. V otvorenom priestranstve na brehu Dunaja pri ostrom poludňajšom slnku, alebo pri západe slnka v protisvetle. Tam prichádza na pomoc hľadáčik fotoaparátu, ktorým sa aj v takýchto ťažkých podmienkach fotí komfortne.

3. poznatok – fotenie z netradičných uhlov

S výklopným displejom fotografujete omnoho komfortnejšie – z hlbokého podhľadu alebo z nadhľadu. Displej na Z 50 možno vyklopiť nahor, nadol aj o 180 stupňov pre pohodlné selfie. Telefón mal pekný fotoaparát na selfie, ale nemal možnosť vyklopiť displej, keď ho sklopíte, sklopíte aj objektív a zmeníte uhol pohľadu.

4. poznatok – fotenie detailov na diaľku

Musím sa k tomu vrátiť, pretože to je doména, ktorá ešte dlho bude patriť reálnemu fotoaparátu s reálnym zoom teleobjektívom. Jednoducho sa to nedá porovnávať. Ak chcete približovať architektonické detaily, vzdialené krajinné detaily, zvieratká, foťák vám urobí omnoho lepšiu službu. Pozrite si fotky zo ZOO…

Telefón - maximálny optický 10x ZOOM (240 mm ekvivalent ohniska na FF)
Nikon Z 50, maximálny 16x ZOOM, 250 mm (375 ekvivalent ohniska na FF)
Telefón 30x ZOOM (720 mm ekvivalent ohniska na FF, je však už digitálne prepočítaný)
Na tejto demonštrácii vidieť, že 30x ZOOM u telefónu je digitálny a prepočet nie je veľmi dobrý. Lepší a detailnejší obraz je z 10x ZOOMu telefónu a ďaleko najlepší je z fotoaparátu so 16x ZOOMom. Ten som pre lepšie porovnanie priblížil na 125%, aby sa obrazy dali porovnať.
Toto je výsledok 10x ZOOMu u telefónu. Napriek veľkému priblíženiu, telefón nedokáže rozostriť pozadie, ktoré tak splýva s objektom.
A toto je rovnaký obraz z fotoaparátu. Kým ani s 10-násobným ZOOMom telefón nedokáže oddeliť dobre pozadie od objektu, s teleobjektívom na fotoaparáte to ide úplne prirodzene.
Telefón - maximálny optický 10x ZOOM (240 mm ekvivalent ohniska na FF)
Nikon Z 50, maximálny 16x ZOOM, JPG z fotoaparátu, 250 mm (375 ekvivalent ohniska na FF)
Nikon Z 50, maximálny 16x ZOOM, JPG po úpravách z RAW formátu, 250 mm (375 ekvivalent ohniska na FF)
Porovnanie kresby. Zľava telefón, Nikon JPG a Nikon JPG z RAW. Tu vidieť aj výhodu spracovania fotografií z fotoaparátu z nekomprimovaného formátu, ktorý zachováva viac detailov a ešte ostrejšie fotografie. Telefón fotenie do RAW umožňuje iba na širokouhlom fotoaparáte.
5. poznatok – pohodlie

Pohodlie je samozrejme menšie s foťákom a náhradným objektívom ako iba s telefónom. Ak vás ale fotky bavia a chcete kvalitu aj pri priblížení, prinesiete túto obetu. Budete mať lepšie zábery a viac šťavy v telefóne na to, čo foťákom urobiť neviete.

Záver

Myslím si, že tento nevedecký ale zodpovedný a férový test ukázal či potvrdil niekoľko dôležitých vecí.

  1. Širokouhlé fotoaparáty a objektívy možno vtesnať do telefónu a môžu sa obrazovým výstupom priblížiť kvalitnému fotoaparátu za dobrého svetla. Bolo to pre mňa príjemné prekvapenie. V horšom svetle má navrch väčší snímací senzor fotoaparátu. Platí, že čím väčší, tým lepší.
  2. Lepšie telefóny dokážu fotiť do nekomprimovaných formátov a umožnia vám kvalitnejší postproces.
  3. Zoom v telefóne zatiaľ nedosahuje kvality fotoaparátu s reálnym teleobjektívom. Zvlášť nie v slabšom svetle.
  4. Napodobenie rozostrenia pozadia je dostatočné pri sledovaní na malej obrazovke telefónu a pri jednoduchom tvare predmetu a pozadia. Na väčšej obrazovke vykazuje chyby. Rozostrenie fotoaparátom je prirodzené a môžete sa s ním vyhrať výmenou rôznych objektívov s rôznou svetelnosťou a ohniskom.
  5. Nepreháňajte to s HDR, často viac poškodí obrazu ako pomôže. Najlepšie HDR je také, na ktorom nevidieť, že je to HDR.
  6. Ale áno, zabaviť sa a pekné pamiatky sa dajú priniesť aj telefónom, ak ste ochotní ubrať z nárokov na priblíženie. Jedine, ak fotky z XXX zoomov chcete primárne pozerať na telefóne.


Ak však chcete rásť vo fotke, tlačiť väčšie predlohy, priamočiaro ovládať všetky veličiny fotky a iné, siahnite po fotoaparáte. Ten umožňuje omnoho lepšie komponovať pomocou hľadáčika, ovládať priamočiaro všetky parametre a v počítači z veľkého senzora dosiahnuť naozaj TOP fotografie vhodné aj na tlač veľkých predlôh.

Zdieľaj

Jeden komentár

  1. Precital som si clanok a mozem povedat len jedno.
    Telefon si kupujem za ucelom telefonovania a nie fotenia na to mam fotak. Uz som susil veci na chladnicke ale netvrdim ze je tosusicka alebo fen. To ze sa vyrovna mobil fotoaparatu je len reklamny trik predajcov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *