Neznášal retuš a make-up, a predsa sa stal jedným z najznámejších módnych fotografov. Zomrel Peter Lindbergh.

3.september bol smutným dňom pre fotografický svet. Zomrel Peter Lindbergh, pozorovateľ a fotograf prirodzenej krásy. Jeho rukopisom boli čiernobiele portréty, ktorými vedel dokonale vystihnúť pôvab, ženskosť a prirodzenú krásu.

youtube.com / Nikon Europe

Peter Lindbergh sa narodil v 1944 v Poľsku, v 60.-tych rokoch študoval na berlínskej akadémii umení, neskôr si otvoril vlastné štúdio a v 1978 sa presťahoval do Paríža, kde pokračovala jeho fotografická kariéra. Jeho talent ocenili aj v medzinárodných magazínoch, pre ktoré pracoval. Vogue, Vanity Fair, Harper’s Bazaar či The New Yorker sú časopisy, v ktorých sme mohli obdivovať jeho prácu. Pre Vogue pracoval len prednedávnom. Nafotil portréty 15 silných a vplyvných žien – Forces for change pre septembrové číslo.

Pred jeho objektív sa postavilo mnoho známych herečiek a modeliek, ale na jeho fotkách nepotláčal prirodzenosť nápadný make-up ani extravagantné pózy či výrazy. Pre nedávnom pre Vogue povedal: „Neznášam retušovanie. Neznášam make-up. Vždy hovorím: ‚Dajte preč ten make-up!’“

Veľkým gestom a vyjadrením názoru proti Photoshopom posadnutej kultúre a proti teroru perfekcionalizmu, ako povedal sám Lindbergh, bol aj posledný Pirelli kalendár na rok 2017. Jeho plán nafotiť známe herečky čo najprirodzenejšie, ukázať ich jednoduchú krásu bez make-upu, bez retuše, vyšiel obdivuhodne. Pamätáte sa neho? Mohli si o ňom prečítať aj na stránkach Nikonblogu.

Peter Lindbergh bude chýbať jeho rodine, ľuďom s ktorými spolupracoval a jeho prácu si vážili, aj tým ktorí ho obdivovali. Už nevzídu z jeho rúk nové fotografie, ale odkaz a veľká inšpirácia tu zostáva. Nech je medzi nami čoraz viac fotografov, ktorí hľadajú a dokážu nájsť krásu v jednoduchosti a nedajú si pod tlakom nanútiť falošný obraz dokonalosti.


Viac z práce  Petra Lindbergha nájdete na autorovej stránke: www.peterlindbergh.com


Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *